Jakie drzewa są podobne do Bonsai?

Jakie drzewa są podobne do Bonsai?

Drzewa Bonsai są świetnym sposobem na dodanie specjalnego akcentu do Twojego krajobrazu, a wiele z nich jest podobnych w wyglądzie do tych, które można znaleźć w parkach. Niektóre z najbardziej popularnych to Bodhi, Boxwood, Hibiscus sinensis, Prunus x yedoensis i Hyacinth. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych pięknych okazach i ich unikalnych cechach.

Bodhi

Drzewka Bodhi uprawiane są jako ozdobne drzewka bonsai. Są łatwe do trenowania, szybko rosną i wymagają minimalnej pielęgnacji. Należy je jednak chronić przed mrozem i wysokimi temperaturami – Słowa zostały zainspirowane przez zespół portalu Poradniki Podatnika. Poniższe informacje pozwolą Państwu zapoznać się z ich pielęgnacją. Drzewko bodhi można hodować w płytkiej doniczce. Oto krótki opis, jak uprawiać drzewko bodhi w płytkiej doniczce.

Drzewo fikusa ma korzenie boczne, które rozchodzą się okrężnie i mogą sięgać kilku metrów po ziemi. Mają rozległe korzenie, które pozwalają im gromadzić składniki odżywcze nawet w nieurodzajnej glebie. Drzewa Bodhi potrzebują dużo wilgoci, aby dobrze rosnąć. Poziom wilgotności od czterdziestu do osiemdziesięciu procent jest optymalny dla zdrowego wzrostu. Dla większej rośliny zalecana jest gliniana donica.

Drzewo bodhi potrzebuje pośredniego lub częściowego światła. Chociaż może rosnąć w miejscach słabo oświetlonych, duże drzewa bodhi potrzebują sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, liście opadną. Jeśli jednak otrzyma wystarczającą ilość światła, może tolerować wysoki poziom oświetlenia. Mimo że jest to drzewo tropikalne, może rosnąć i rozwijać się w temperaturach pomiędzy 77F a 95F. Wilgotność pomiędzy czterdziestoma osiemdziesięcioma procentami a pięćdziesięcioma pięcioma stopniami nie jest odpowiednia dla drzewa bodhi.

Podobnie jak bonsai, drzewo bodhi jest łatwe w utrzymaniu. Ten typ drzewa jest trudny do zabicia i jest łatwy w utrzymaniu. Drzewo to rośnie również na szerokość i może być używane do świętych paciorków i medytacji. Jego ciemne liście w kształcie serca dają natychmiastowy spokój. Niezależnie od wielkości drzewa Bodhi, które wybierzesz, z pewnością przyciągnie ono podziwiające spojrzenia.

Boxwood

Chociaż Boxwood jest bardzo podobny do bonsai, ma kilka różnic. Bukszpan ma małe, owalne liście w ciemnozielonym kolorze. Liście te mogą być dość zwarte, gdy rosną naturalnie lub po przycięciu. Mogą też mieć wąskie międzywęźla. Bukszpany nadają się na topiary i żywopłoty, ale mogą być trudne w uprawie jako bonsai. Oto kilka wskazówek, jak uprawiać bukszpany jako bonsai:

Sprawdź także:  Jak kwitną drzewa i jaka jest wymagana minimalna temperatura

Istnieje wiele rodzajów bukszpanów, a każdy z nich stanowi doskonały okaz bonsai. Klasyczne odmiany bukszpanu, jak Buxus sempervirens ‘Graham Blandy’, mają ciemnozielone liście z lekko pofalowanymi brzegami. Są one wolno rosnące i mają delikatny wygląd. Przy uprawie bukszpanu bonsai najlepszy jest pojedynczy pień. Gałęzie powinny być skierowane w dół, aby uzyskać elegancki wygląd.

Chociaż bukszpany wymagają czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie, można je również uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych w słonecznym ogrodzie zimowym lub w solarium. Bukszpany bonsai mogą być uprawiane we wszystkich, z wyjątkiem najzimniejszych klimatów. Bukszpany wymagają stałego podlewania, ale nie powinny być nadmiernie podlewane, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Należy więc sprawdzić poziom oświetlenia w pomieszczeniu i upewnić się, że Boxwood bonsai otrzymuje odpowiednią ilość światła.

Najczęściej spotykane odmiany bukszpanu to Buxus microphylla i Buxus sempervirens. Drzewa te są powszechnie stosowane jako topiary, żywopłoty, a nawet instrumenty muzyczne. Bukszpan pospolity jest doskonałym wyborem na bonsai, ponieważ toleruje zarówno cień, jak i słońce. Można go przycinać do dwóch par liści. Jeden z gatunków bukszpanu zwyczajnego toleruje przycinanie bez wpływu na wzrost.

Hibiscus Sinensis

Istnieje wiele różnych rodzajów hibiskusa, od odpornego hibiskusa występującego w tropikach do tolerującego strefę umiarkowaną H. rosa-sinensis, który jest czasami używany do średniej wielkości bonsai. Ten ostatni jest bardziej delikatny i lepiej nadaje się do małych bonsai. Istnieje jednak także wiele różnych hybryd.

Hibiskus ma umiarkowanie inwazyjny system korzeniowy, dlatego wielu właścicieli domów woli usunąć okaz przed przesadzeniem go. Hibiskus może być jednak rozmnażany z sadzonek, warstwowo lub z pełnowartościowego opakowania ziemi. Pełnowartościowa mieszanka glebowa zawiera 50 procent substancji organicznych i 50 procent kruszywa, co jest idealne dla hibiskusa.

Pod względem wyglądu hibiskus ma ciekawą prezencję. Jego kwiaty są prawie zawsze fioletowe, co czyni go dobrym kandydatem na bonsai. Hibiskus jest także odporny na mrozy i może przetrwać w temperaturze do 50 stopni Fahrenheita. Został on mocno zhybrydyzowany, dzięki czemu uzyskano duży wybór kwiatów. Pierwsze hibiskusy uprawiano prawdopodobnie na Tajwanie i w Chinach, chociaż w książce Paula Lesnewicza jest tylko jedna wzmianka o tej praktyce.

Sprawdź także:  Jak sadzić drzewa kolumnowe

Uprawianie hibiskusa jako bonsai wiąże się z jego regularnym przycinaniem, aby utrzymać zdrowy baldachim. Najlepiej wybierać zdrowe sadzonki, które nie są zaatakowane przez szkodniki lub choroby, a węzły liściowe są nadal nienaruszone. Po zebraniu kwiatów należy umieścić sadzonkę w szklance z wodą w słonecznym miejscu. Podlewać regularnie i pozostawić w słonecznym miejscu na dwa do trzech tygodni.

Hibiskus to wyjątkowy rodzaj kwitnącego bonsai, którego kwiaty są duże i onieśmielające. Niemniej jednak kwiaty te wytwarzają duże, kolorowe kwiaty przez cały sezon wegetacyjny. Ponadto hibiskus jest świetnym wyborem dla początkujących, ponieważ jego unikalny pokrój kwiatowy i wyjątkowe ulistnienie zrobią wrażenie na Twoich znajomych i rodzinie. Nie brakuje sposobów na uprawę hibiskusa jako bonsai.

Prunus x yedoensis

Klon japoński ma duży potencjał do tworzenia wspaniałych bonsai. Drzewo to jest łatwe w przycinaniu wierzchołków i korzeni oraz stosunkowo szybko wykształca charakterystyczną korę. Prunus x yedoensis jest pod wieloma względami podobny do bonsai. To drzewo jest podobne do wielu innych klonów japońskich. Różni się jednak wyglądem. Niektóre z jego cech mogą być atrakcyjne, inne zaś nie.

Nazwa “prunus” pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego wiśnię. Gatunek ten jest hybrydą, ale ma długą historię uprawy w Japonii. Drzewo to zostało posadzone na każdej większej wyspie z wyjątkiem południowych. Potrzebuje mroźnych zim, aby zweryfikować swoje pąki kwiatowe. W sezonie kwitnienia wiśni roślina ta jest tylko widoczna i często używana jest jako symbol narodowy.

Ma opanowany wzrost i kształt odwróconego wazonu. Sadzona jest wzdłuż rzek, w parkach i po obu stronach małych ulic w Japonii. Ma atrakcyjny wiśniowy tunel i jest odporna na mróz do strefy 6, ale może być podatna na zagęszczanie gleby. Dobrze reaguje na przycinanie i może być dużym bonsai. Należy tylko pamiętać, aby nie sadzić jej tam, gdzie nie będzie widoczna!

Wiśnia jest również blisko spokrewniona z morelą. Ma białe kwiaty, a jesienią czarne owoce. Prunus x yedoensis jest mrozoodporny w strefach 6-8. Prunus x yedoensis jest podobna do bonsai

Sprawdź także:  Jakie drzewa najlepiej sadzić w wakacje?

Schefflera

Główna różnica między Schefflerą a bonsai polega na tym, że ta pierwsza nie ma zdrewniałego pnia, co sprawia, że jest delikatna przy drutowaniu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy podwiązać tę roślinę, gdy jej gałęzie są jeszcze młode. Najłatwiej jest podwiązać zielone lub lekko zdrewniałe pędy. Drut powinien być jednak nałożony luźno, ponieważ pędy Schefflery mogą się łatwo łamać.

Choć mają podobny kształt i rozmiar, Schefflery wyjątkowo dobrze rosną posadzone nad kamieniami. Aby stworzyć piękną ekspozycję, owiń korzenie nad kamieniem i przymocuj je drutem lub żądłem. Gdy już się zadomowią, posadź je w większej donicy. Podczas gorących letnich miesięcy trzymaj kamień pod powierzchnią gleby. Gdy roślina osiągnie odpowiednie rozmiary, możesz wystawić ją na pełne słońce na słonecznym balkonie lub tarasie.

Schefflera ma duże, złożone liście z większą ilością listków na ogonku. Dzięki temu liść wydaje się większy, a roślinę trudniej jest przyuczyć do tworzenia małych bonsai. Można jednak sprawić, aby rosła tak duża, jak się chce, przycinając łodygę w razie potrzeby. Najlepszą częścią przycinania Schefflery jest to, że wytwarza ona nowy wzrost bezpośrednio pod cięciem. Jest to idealne drzewo dla początkujących.

Decydując się na przycinanie Schefflery, należy pamiętać, że roślina ta preferuje umiarkowaną wilgotność, choć przystosuje się do niższych poziomów wilgotności. Przy niższej wilgotności będzie rosła, ale pojawią się objawy żółknięcia i opadania liści. Jeśli gleba jest sucha, rośliny nie będą w stanie poradzić sobie z obniżoną wilgotnością. Dodatkowo osłabiony system korzeniowy może spowodować żółknięcie i obumieranie liści.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak wyglądają drzewa i krzewy zimą
Czytaj Dalej

Jak wyglądają drzewa i krzewy zimą

To, jak wyglądają drzewa i krzewy zimą, może się bardzo różnić od ich jesiennych kolorów. Drzewa i krzewy,…
Jak często nawozić drzewa owocowe
Czytaj Dalej

Jak często nawozić drzewa owocowe

Jeśli chodzi o drzewa owocowe, możesz zastanawiać się, jak często je nawozić. Prawdopodobnie czytałeś o różnych nawozach, takich…
Jakie drzewa są dobre do małego ogrodu?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są dobre do małego ogrodu?

Kiedy masz ograniczoną przestrzeń, możesz się zastanawiać jakie drzewa są dobre do małego ogrodu. Oto kilka sugestii. Rozważmy…
Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu
Czytaj Dalej

Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu

Istnieje wiele różnych rodzajów szybko rosnących drzew, ale topola hybrydowa przoduje na liście, dodając aż pięć stóp każdego…