Jak odnowić starą drewnianą ławkę ogrodową

Jak odnowić starą drewnianą ławkę ogrodową

Zanim zaczniesz pracę nad renowacją starej drewnianej ławki ogrodowej, najpierw będziesz musiał ją zdemontować i usunąć wszelkie luźne okucia. W razie potrzeby użyj WD-40 do poluzowania śrub i wkrętów. Następnie usuń wszelkie drewniane listwy z ławki ogrodowej i umieść je na stole. Możesz użyć elektrycznej szlifierki taśmowej, aby je oszlifować. Powinno to zająć około pięciu minut na każdą deskę.

szlifowanie listew

Jeśli chcesz odnowić listwy na starej drewnianej ławce ogrodowej, oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać. Najpierw zdemontuj ławkę ogrodową i usuń wszystkie okucia. Wymień śruby i wkręty, jeśli są, i zastosuj WD-40, aby je poluzować. Po demontażu wyjmij drewniane listwy i połóż je na płaskiej powierzchni. Następnie przeszlifuj je za pomocą szlifierki taśmowej. Szlifowanie każdej deski powinno zająć około 5 minut.

Następnie przeszlifuj drewno papierem ściernym o średniej/niskiej ziarnistości. Pozwoli to na usunięcie starego wykończenia i wygładzenie wszelkich zagnieceń i niedoskonałości drewna. Podczas szlifowania pamiętaj, aby iść wzdłuż słojów drewna, ponieważ ślady po zawirowaniach będą bardziej widoczne po zabarwieniu ławki. Należy również unikać stosowania rozpuszczalników, ponieważ mogą one spowodować więcej szkód.

Po oszlifowaniu, nałóż lakier lub farbę. Wybierz produkt wysokiej jakości, ponieważ będzie on tworzył warstwę ochronną przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegnie wypaczaniu się listew. Jeśli wybrałeś drewno lakierowane lub malowane, pamiętaj o przeczytaniu instrukcji producenta produktu, aby upewnić się, że sprawdzi się on na ławkach ogrodowych z twardego drewna. Uważaj, aby nie nałożyć zbyt dużo lakieru, ponieważ wsiąknie on w strukturę drewna.

Przed szlifowaniem listew starej drewnianej ławki ogrodowej należy najpierw usunąć wykończenie drewna. Większość ławek z twardego i miękkiego drewna jest lakierowana lub malowana, co stanowi warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Zanim zaczniesz szlifować, pamiętaj o założeniu gogli i rękawic ochronnych. Należy używać różnych rodzajów papieru ściernego, od gruboziarnistego do lekkiego.

Sprawdź także:  Jakie pokrowce na poduszki do huśtawki wybrać?

nakładanie masy uszczelniającej na pęknięcia i spoiny w drewnie

Aby nałożyć masę uszczelniającą na pęknięcia i spoiny w starej drewnianej ławce ogrodowej, musisz zacząć od zeskrobania starej farby lub masy uszczelniającej za pomocą noża. Możesz również użyć sprężonego powietrza lub wody, aby wypłukać stare drewno i gruz z pęknięć. Przed rozpoczęciem upewnij się, że obszar jest całkowicie suchy. Idealnie byłoby, gdyby pogoda była sucha przez cały czas trwania procesu ponownego uszczelniania.

Po usunięciu luźnej farby lub bejcy, nałóż zewnętrzną masę uszczelniającą na pęknięcia i połączenia. Szczeliwo szybko zastyga i jest trudne do usunięcia. Na etykiecie masy uszczelniającej znajduje się informacja, jak długo trzeba ją utwardzać. Po wyschnięciu masy uszczelniającej można nałożyć nową warstwę farby lub zagruntować ławkę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj niskozapachowej masy uszczelniającej.

W większości sklepów budowlanych można kupić elastyczny pręt podkładowy. Elastyczny pręt podkładowy ogranicza grubość zewnętrznej masy uszczelniającej do 3/8 cala. Jednak twoim celem jest uzyskanie wąskiej, a nie szerokiej warstwy. W przeciwnym razie skończysz z otwartym złączem. Używając elastycznego sztyftu podkładowego, upewnij się, że szerokość spoiny nie przekracza 3/8 cala.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie zewnętrznej masy uszczelniającej, upewnij się, że pogoda jest dobra. Pamiętaj, że schnięcie masy uszczelniającej na bazie poliuretanu może trwać nawet tydzień. Dlatego nie czekaj na deszczowy dzień, aby zniszczyć swoją pracę. Jednak letnie burze mogą zrujnować świeżo nałożony caulk. Dlatego należy poczekać, aż pogoda się wyklaruje.

przykryj plandeką

Jeśli jesteś w trakcie przemalowywania swojej ławki ogrodowej, jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie jej w dobrym stanie jest przykrycie jej plandeką. Plandeki są zazwyczaj materiałami wysokiej jakości, które wymagają pewnej pielęgnacji. Aby zapobiec zniszczeniu, są one zwykle woskowane. Jednak materiał może wymagać odświeżenia po wystawieniu na działanie niesprzyjającej pogody. W takim przypadku można posmarować plandekę żelem Silica.

Sprawdź także:  Z jakiego metalu zrobić huśtawkę ogrodową?

Najpierw upewnij się, że wybrałeś mocną plandekę, najlepiej 200gsm lub więcej. Powinna być stabilizowana na promieniowanie UV i mieć oczka na całym brzegu. Możesz również użyć linki bungee, aby przywiązać plandekę do dolnej części ławki. Po zabezpieczeniu plandeki jesteś gotowy, aby przenieść ją w osłonięte miejsce i ponownie przykryć.

Plandeka jest dobrym wyborem, ponieważ ma wzmocnione rogi liną, dzięki czemu jest mocna i trwała. Dla dodatkowej ochrony powinieneś również użyć metalowych pierścieni, aby przymocować ją do starej drewnianej ławki. W tym celu możesz odwiedzić sklep z narzędziami True Value lub sklep dla majsterkowiczów. Następnie należy dokładnie postępować zgodnie z instrukcjami. Możesz również użyć liny do owinięcia plandeki nad drewnianą ławką, aby zapobiec jej uszkodzeniu przez wiatr.

mycie szczotką z włosiem

Jeśli Twoja drewniana ławka ogrodowa stała się wilgotna i brudna, być może zastanawiasz się, jak ją wyczyścić. Można to osiągnąć w trzech krokach, które poznasz w tym artykule. Po pierwsze, musisz pozbawić drewnianą ławkę starego wykończenia. Następnie użyj papieru ściernego o średniej/niskiej ziarnistości, aby wygładzić wszelkie szorstkie miejsca. Następnie przeszlifuj całą ławkę za pomocą szczotki z włosiem, pracując wzdłuż słojów drewna. Po szlifowaniu, użyj WD-40, aby poluzować wszelkie luźne okucia.

Następnie nałóż na drewnianą ławkę warstwę preparatu do usuwania drewna. Możesz użyć małego lub średniego pędzla do nakładania tej bejcy. Pozwól jej wsiąknąć na dwadzieścia do trzydziestu minut, a następnie wytrzyj ją wilgotną szmatką. Można również użyć szpachli lub plastikowego skrobaka, aby usunąć wszelkie pozostałości po stripperze. Po zakończeniu procesu barwienia pozwól ławce wyschnąć i załóż okulary ochronne, aby chronić oczy przed chemikaliami.

Wybielacz tlenowy to kolejna opcja, która pozwoli usunąć uporczywe plamy i pleśń. Łagodny roztwór wybielacza tlenowego i wody powinien działać dobrze na większości drewnianych mebli ogrodowych. Wybielacz powinien pienić się przez piętnaście do dwudziestu minut, a następnie być szorowany szczotką z miękkim włosiem. Gdy drewno wyschnie, zastosuj wosk lub politurę, aby zapobiec jego pękaniu. Następnie za pomocą miotły wypoleruj je i w razie potrzeby poddaj renowacji.

Sprawdź także:  Jak zbudować ławkę z palet na stół ogrodowy

Lakierowanie części metalowych

Drewnianą ławkę ogrodową można odnowić przez pomalowanie części metalowych lakierem z klejem, np. ADLER VariColor. Lakiery te można stosować do odnawiania elementów metalowych i drewna, które wyblakły lub zardzewiały. W zależności od materiału może być konieczne naniesienie dwóch warstw. Jeśli chcesz użyć farby w innym kolorze, możesz przed malowaniem oczyścić części metalowe szczotką drucianą.

Aby uzyskać najlepsze wykończenie, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię. Lepsze przygotowanie spowoduje, że kolor będzie się dłużej utrzymywał. Założyciel Sitting Spiritually Martin Young zaleca rozebranie mebli do gołego drewna. Po tym należy przeszlifować powierzchnie, zagruntować je, a następnie nałożyć podkład. Niezależnie od wybranej techniki, zwracaj uwagę na szczegóły i postępuj dokładnie według instrukcji.

Aby nałożyć farbę, należy pamiętać o użyciu wysokiej jakości pędzla. Najlepiej nakładać farbę równymi pociągnięciami, zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Aby uzyskać większe krycie, można użyć emalii w sprayu EasyCare Premium Decor. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy poczekać na jej całkowite wyschnięcie. Być może będziesz chciał powtórzyć ten proces następnego dnia. Po tym czasie będzie ona gotowa do użycia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zrobić huśtawkę dla papugi
Czytaj Dalej

Jak zrobić huśtawkę dla papugi

Aby zrobić huśtawkę dla papugi, będziesz musiał najpierw znaleźć metalowy drut w sklepie z narzędziami. Upewnij się, że…