Jakie opryski stosować na drzewach owocowych

Jakie opryski stosować na drzewach owocowych

Właściwe opryski dla twoich drzew zależą od tego, kiedy się rozwijają i jaka jest pogoda. Odstępy między opryskami mogą się różnić w zależności od pory roku, ale czytając etykietę można uzyskać dobry obraz tego, kiedy należy opryskiwać drzewa. Wiele produktów jest oznaczonych jako “dni przed zbiorem” lub inną podobną informacją. Jeśli masz drzewo, które wymaga ochrony przed szkodnikami, opryskaj je teraz!

Dolistne stosowanie mikroelementów

Podczas sezonu wegetacyjnego dolistne stosowanie mikroelementów jest korzystne dla roślin. Aplikacje dolistne pomagają zwiększyć dostępność niezbędnych składników odżywczych dla wzrostu i rozwoju roślin. Zmniejszają one również zapotrzebowanie na składniki odżywcze, minimalizując jednocześnie uwalnianie potencjalnie szkodliwych elementów. Dolistne stosowanie mikroelementów może zmniejszyć liczbę oprysków koniecznych w danym sezonie. To kilka korzyści wynikających z zastosowania mikroelementów w przypadku drzew owocowych.

Ponadto dolistne stosowanie mikroelementów na roślinach sadowniczych koryguje niedobory składników pokarmowych w częściach roślinnych. Skład i kombinacja mikroelementów są ważne dla właściwego wykorzystania nawozów dolistnych. W niniejszej pracy określiliśmy pobór składników pokarmowych przez liście poprzez pomiar stężenia różnych pierwiastków w roztworze. Doświadczenie przeprowadziliśmy na 20-letniej jabłoni o nazwie ‘Selena’ – Słowa są efektem dogłębnych refleksji zespołu serwisu zdrowieity.pl. Na oznaczone liście w sadzie nanieśliśmy określony roztwór mikroelementów.

Sprawdź także:  Jak uratować drzewa przed nielegalną wycinką

Oprysk olejem w okresie spoczynku

Opryski olejem w okresie spoczynku na drzewach owocowych przynoszą wiele korzyści. Jest to naturalny środek owadobójczy, który jest nietoksyczny i nie zaszkodzi pożytecznym owadom ani zwierzętom domowym. Olej uśpiony jest jednak środkiem chemicznym i aby był skuteczny, musi być rozcieńczony wodą. Jeśli nie masz dostępu do butelki z rozpylaczem, możesz zrobić własną. Najlepsze jest to, że da Ci to takie same rezultaty jak te komercyjne.

Aby zrobić własny spray z olejem usypiającym, możesz użyć wyrafinowanej mieszanki do spryskiwania drzew owocowych. Ta mieszanka zawiera 1 filiżankę oleju roślinnego i dwie łyżki stołowe mydła w płynie. Dodaj te dwa składniki do galonu wody i dobrze wstrząśnij. Powstałe rozwiązanie zadusi jaja i dorosłych owadów. Chociaż spraye z olejem uśpionym zawierają rafinowaną ropę naftową, te domowej roboty są znacznie mniej toksyczne.

Oprysk owadobójczy

Stosując oprysk owadobójczy na drzewach owocowych, trzeba go stosować w określonym stadium cyklu życiowego choroby lub szkodnika. Większość chorób roślin najlepiej zwalczać przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Dlatego należy stosować opryski wczesną wiosną i w okresie spoczynku, kiedy owady są na nie najbardziej podatne. Termin stosowania oprysków zależy od klimatu i lokalnych warunków pogodowych.

Sprawdź także:  Jak uprawiać drzewa owocowe, aby nie chorowały

Oleje uśpione to oleje ogrodnicze, które są skuteczne w zwalczaniu wielu różnych owadów, m.in. zgorzeli, roztoczy, mszyc i omacnicy prosowianki. Oleje te należy stosować, gdy temperatura jest powyżej zera i przez co najmniej 24 godziny po wyschnięciu oprysku. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, opryskaj drzewa owocowe kilka razy w trakcie cyklu wegetacyjnego, aby utrzymać poziom ochrony. Pamiętaj, że owady często wytwarzają odporność na środki owadobójcze, dlatego musisz upewnić się, że przestrzegasz wszystkich środków ostrożności.

Pułapki na motyle

Jeśli posiadasz sad towarowy, możesz rozważyć użycie pułapek na motyle podczas opryskiwania owoców. Ćma dorszowa żeruje na jabłkach i gruszkach. Owady te mają dwa pokolenia w roku i można je znaleźć w środkowej i południowo-wschodniej Minnesocie. Utrzymując sad w czystości i wolny od szkodników, można uniknąć ich ataków. Larwy ćmy dorszowej są brązowawe i duże z różowawym ciałem. Rozwijają się przez dwa do czterech lat.

Jeśli zdecydujesz się na użycie pestycydów w swoim sadzie, musisz być świadomy, że wybrany przez Ciebie pestycyd zabije dorosłe osobniki dorszy. Jednak ten sam pestycyd może zabić niezbędne zapylacze, więc zakładanie pułapek jest doskonałym sposobem na ochronę upraw. Pułapki na motyle muszą być ustawione przed okresem wylęgania się poczwarek. Obie te metody są skuteczne i muszą być stosowane łącznie.

Sprawdź także:  5 powodów, dla których drzewa usychają

Termin oprysków

Jeśli chodzi o dbanie o drzewa owocowe, czas jest wszystkim. Opryski mogą bowiem wpływać na wzrost i rozwój drzewa, a żeby je chronić, muszą być dopasowane do pór roku. Rozłożenie w czasie może być trudne, ale istnieją wytyczne, których należy przestrzegać. Najlepszym momentem na zastosowanie oprysku na drzewie owocowym jest czas, gdy aktywnie rośnie. Wiosną baldachim liściowy dopiero zaczyna się rozwijać, natomiast latem drzewo jest oblepione liśćmi.

Termin wykonywania oprysków na drzewach owocowych zależy również od rodzaju stosowanego oprysku. Oprysk uniwersalny jest doskonałym wyborem do zwalczania wszelkiego rodzaju szkodników i chorób, ale należy sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że został on opracowany specjalnie dla drzew owocowych. Użycie sprayu ogólnego przeznaczenia nie gwarantuje sukcesu i może nie zabić szkodników. Zamiast tego poszukaj sprayu oznaczonego dla drzew owocowych i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu
Czytaj Dalej

Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu

Istnieje wiele różnych rodzajów szybko rosnących drzew, ale topola hybrydowa przoduje na liście, dodając aż pięć stóp każdego…
Jak sól działa na drzewa
Czytaj Dalej

Jak sól działa na drzewa

Wpływ sezonowego dodawania soli na drzewa nie jest w pełni zrozumiały, ale proces ten obejmuje złożony cykl pomiędzy…
Jak blisko ogrodzenia sadzić drzewo
Czytaj Dalej

Jak blisko ogrodzenia sadzić drzewo

Sadząc drzewo, należy pamiętać o odstępach między słupkami a ogrodzeniem. Korzenie drzewa wyrastają na odległość równą rozstawowi jego…