Jakie drzewa są dobre do małego ogrodu?

Jakie drzewa są dobre do małego ogrodu?

Kiedy masz ograniczoną przestrzeń, możesz się zastanawiać jakie drzewa są dobre do małego ogrodu. Oto kilka sugestii. Rozważmy dodanie Salix caprea, klonu amurskiego, leszczyny korkowej i japońskiego kwitnącego drzewka. Wszystkie są niewielkie, ale zapewnią Twojemu małemu ogrodowi spektakularne ulistnienie. Ponadto pochodzą z tropików, więc mogą rosnąć wszędzie. Niektóre drzewa są nawet bardziej karłowate niż myślisz.

Salix caprea Kilmarnock

To płaczące drzewo znane jest także jako “kozia wierzba” i jest ulubieńcem doświadczonych ogrodników. Jej płaczący pokrój sprawia, że doskonale nadaje się do małych ogrodów, ponieważ jej gałęzie wyrastają na zewnątrz, przypominając odwróconą głowę mopa. Wiosną liście zaczynają się otwierać i pojawiają się białe kotki. Kotki przypominają złote łyżki, a samce są bardziej efektowne niż samice. Liście są długie, w kształcie parasola, a jagody stanowią doskonałe źródło pokarmu dla ptaków i drapieżnych os.

Salix caprea ‘Kilmarnock’ Najlepiej rośnie w półcieniu lub pełnym słońcu. Liście zrzuca raz w roku jesienią, ale kwitnie głównie wiosną i latem. Z wiekiem liście stają się coraz mniejsze, a kwitnie latem. Jego efektowne kwiaty przyciągają motyle i kolibry.

Klon amurski

Jeśli przestrzeń w ogrodzie jest ograniczona, klon amurski to doskonały wybór. Stanowi on nie tylko piękny parawan, ale może zapewnić cień dla bylin wymagających cienia. Jego niski, gęsty wzrost może być sadzony pod liniami energetycznymi bez powodowania uszkodzeń. Klony amurskie mają doskonałą tolerancję na suszę i zasadową glebę. Można nawet uprawiać odmiany bonsai tego gatunku. Drzewa te są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji.

Sprawdź także:  Jak kwitną drzewa i jaka jest wymagana minimalna temperatura

Klon amurski jest łatwy w pielęgnacji. Drzewo traci liście każdej jesieni, więc trzeba je co roku starannie przycinać, aby zachować dobry kształt. Do kształtowania drzewa można używać także sekatorów lub nożyc ręcznych. Pamiętaj jednak, aby używać ostrych narzędzi do przycinania, ponieważ niewłaściwe przycinanie może spowodować uszkodzenia lub infekcje. Klon amurski jest podatny na choroby i szkodniki. Z tego względu zaleca się zakup drzewa lub krzewu z renomowanego źródła.

Klon trójzębny

To drzewo liściaste może rosnąć w różnych warunkach glebowych, ale preferuje wilgotną, kwaśną glebę z dobrym drenażem. Jest wytrzymały i toleruje wiatr, suszę i sól. Toleruje również zanieczyszczenia powietrza i zagęszczenie gleby. Roślina ta może dorastać do 25 stóp wysokości i może być uprawiana jako pojedynczy pień. Jest to odpowiedni wybór do małego ogrodu.

Pień klonu trójzębnego jest wąski i okrągły z płatami skierowanymi w trzech różnych kierunkach. Liście tej rośliny mają trzy wyraźne klapy, co ułatwia ich identyfikację. Pień jest smukły i słabo rozgałęziony, ale nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kora łuszczy się płytkami, pozostawiając maskujące plamy. Kolor jesienny jest dobry, choć nie tak intensywny jak u dobrych klonów czerwonych i klonów cukrowych.

Leszczyna korkociągowa

Leszczyna korkociągowa najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje też trochę cienia. Potrzebuje dobrze zdrenowanej gleby i może być uprawiana w pojemnikach lub donicach. Mimo że nie wymaga dużego przycinania, należy ją przycinać, gdy jest w stanie spoczynku, aby wyglądała na mniej stłoczoną i bardziej przypominała drzewo. Trzeba ją nawozić dwa razy w roku – raz w marcu i raz w czerwcu.

Sprawdź także:  Jak usunąć gałąź z powalonego drzewa

W przeciwieństwie do wielu innych roślin, leszczyna korkowa nie jest chwastem. W rzeczywistości kora tego krzewu wygląda dość dziwnie. Jeśli nie przeszkadzają Ci jej powyginane gałęzie, to jest to doskonała roślina do małego ogrodu. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi, dzięki czemu przycinanie jest łatwe i szybkie. Kwiaty męskie dodają koloru i kształtu zimą.

Rudnik płaczący Pink Heartbreaker

Rudnik płaczący Pink Heartbreaker to kompaktowe drzewo o charakterystycznym płaczącym kształcie korony. Kwiaty tej rośliny po zakwitnięciu po raz pierwszy wczesną wiosną są w kolorze żywego różu z nutą purpury. Liście są sercowate i ciemnozielone, a kiście kwiatów są tak gęste, że wyglądają jak kopce różowych serc. Po pięciu latach osiąga około 9 stóp wysokości i szerokości. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, preferując wilgotny klimat. Nie jest wrażliwa na rodzaj gleby ani poziom pH.

Jeśli wolisz drzewo karłowe, możesz posadzić Golden Fall, drzewo o wysokości 10 stóp i rozpiętości gałęzi wynoszącej trzy stopy. To karłowe drzewo ma klasyczny, pojedynczy pień i może rosnąć do strefy 5. Może tolerować ciepło do strefy 9 i jest bardzo wytrzymałe. Można również uprawiać Lavender Twist, karłową odmianę płaczącej rudbekii Pink heartbreaker. Roślina ta osiąga niecałe 5 stóp wysokości i 8 stóp szerokości.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są podobne do Bonsai?

Euonymus europaeus

Rozważając posadzenie Euonymusa, należy upewnić się, że ma się dobrze zdrenowaną glebę, która jest nasłoneczniona przez co najmniej sześć godzin dziennie. Roślina wymaga głębokiego nawadniania, jeśli rośnie w suchym miejscu, ale nie potrzebuje dużo wody w przeciwnym razie. W chudej glebie, może trzeba uzupełnić nawożenie, ale jesienna aplikacja uniwersalnego zrównoważonego nawozu jest odpowiednia. Dopuszczalna jest również uprawa Euonymusa w pełnym cieniu, jeśli miejsce jest regularnie suche.

Euonymus europaeus jest podatny na wiele chorób, w tym na mączniaka prawdziwego, który pokrywa liście białym nalotem. Powoduje on również żółknięcie liści i może powodować zwijanie się nowych przyrostów. Grzyb znany jako antraknoza również może spowodować obumarcie rośliny, ale fungicydy miedziowe są często skuteczne w zapobieganiu temu zjawisku. Jeśli nie jesteś pewien, który z grzybów powoduje zamieranie euonymusa, sprawdź co możesz zrobić w swoim biurze.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie drzewa posadzić przy tarasie
Czytaj Dalej

Jakie drzewa posadzić przy tarasie

Jeśli masz taras i zastanawiasz się co tam posadzić, powinieneś rozważyć posadzenie drzewa neem. Jego nazwa pochodzi od…