Jak zrobić doniczkę z pnia drzewa krok po kroku

Jak zrobić doniczkę z pnia drzewa krok po kroku

Ten artykuł przeprowadzi Cię przez kroki potrzebne do wykonania doniczki z pnia drzewa. Omówimy jak wygiąć pień drzewa i usunąć mech. Dowiesz się również jak wygiąć martwy lub umierający pień drzewa. Zanim jednak zaczniemy, przeanalizujmy kilka podstawowych kroków związanych z wykonaniem donicy na drzewo. Po zebraniu materiałów przystąpimy do gięcia pnia.

Jak zgiąć pień drzewa

Pień drzewa ma wiele różnych właściwości, od sztywności po elastyczność. Niektóre można mocno zginać, podczas gdy inne są sztywne i kruche i mogą się odłamać przy zginaniu. Chociaż niektóre drzewa mogą być kruche i łatwo się łamać, większość z nich przetrwa po lekkim zgięciu. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie wygiąć pień drzewa w donicy. Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby zapewnić sobie udany projekt.

Najpierw należy określić, jak bardzo potrzebne jest wygięcie. Wielkość wygięcia będzie zależała od stylu wykonywanego bonsai. Na przykład styl kaskadowy lub formalny wyprostowany wymaga kilku wygięć, podczas gdy nieformalne wyprostowane i sumo bonsai wymagają kilku lub żadnego wygięcia – Element został stworzony przez twórców serwisu jakpodlaczyc.pl. Po ustaleniu liczby i rodzaju zagięć, należy opracować projekt. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, poproś o pomoc przyjaciela lub członka rodziny.

Przed podjęciem próby wygięcia pnia bonsai należy wiedzieć, że najlepiej zacząć powoli. Wielokrotne małe zgięcia utrzymują bonsai w zdrowiu. Należy unikać stosowania drutu miedzianego, ponieważ może on uszkodzić bonsai, dlatego zamiast niego należy użyć rafii. Jest to włóknisty materiał organiczny i jest tak samo mocny jak drut miedziany. Dzięki temu będziesz mógł wygiąć pień drzewka do pożądanego poziomu.

Zanim podejmiesz próbę wygięcia pnia drzewa tak, aby był smuklejszy lub grubszy, upewnij się, że dokładnie obserwujesz kształt pnia i otaczające go liście. Upewnij się, że nie ma żadnych gałęzi ani niepożądanych części, które mogłyby trafić do donicy. Jeśli nie chcesz zniszczyć pnia, możesz poczekać aż trochę podrośnie zanim podejmiesz się tego zadania. W rezultacie otrzymasz niezwykle unikalną donicę, którą będziesz mógł wyeksponować w swoim domu.

Sprawdź także:  Jak pozbyć się korników z drzewa

Jak usunąć obumierający pień drzewa

Jak usunąć obumierający pień drzewa może być trudne, jeśli całość nie znajduje się w ziemi. O ile większe drzewa mogą wymagać najpierw ścięcia, o tyle mniejsze można usunąć na bieżąco. Należy jednak bardzo uważać, aby nie przeciąć zdrowego pnia w trakcie tego procesu. Najlepiej jest używać butów ze stalowymi palcami, ostrego szpadla lub siekiery i okularów ochronnych podczas wykonywania pracy.

Innym sposobem na zabicie pniaka jest wsypanie do otworu soli kamiennej, aby uniemożliwić wodzie dotarcie do korzeni. Sól wyciągnie wilgoć z pniaka i przyspieszy proces rozkładu. Proces ten może jednak potrwać kilka miesięcy. Na szczęście istnieje kilka innych sposobów na usunięcie umierającego pnia drzewa. Można spróbować przykryć pień czarnym workiem na śmieci, aby zapobiec przedostawaniu się dodatkowej wilgoci.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ustalenie, czy drzewo rzeczywiście umiera. To bardzo ważny krok, ponieważ po usunięciu umierającego drzewa można się upewnić, że nie cierpi ono na żadne choroby. Zanim zdecydujesz się na wycięcie, sprawdź, czy na drzewie nie ma grzybów, zgnilizny lub martwych gałęzi. Martwe gałęzie mogą uszkodzić korzenie i sprawić, że drzewo będzie bardziej podatne na inne problemy.

Za pomocą wiertarki można usunąć obumierający pień drzewa, a pień wykorzystać jako doniczkę. Alternatywnie można użyć młotka i śrubokręta do wydrążenia kawałków. Po wydrążeniu pnia drzewa możesz zasadzić w nim nowe rośliny. Do wydobycia ziemi z pniaka trzeba będzie użyć specjalnego odkurzacza do pniaków.

Jak usunąć mech z pnia drzewa

Jeśli chcesz uprawiać rośliny kwitnące w doniczce, być może zastanawiałeś się, jak usunąć mech z pnia drzewa. Jest on nieestetyczny i może wskazywać, że nie jesteś oddanym opiekunem roślin. Jednak mech pokazuje również piękno drzewa u jego podstawy. Najlepszą ochroną przed zimnem, mrozem i innymi czynnikami, które mogą uszkodzić korzenie roślin, jest gruba warstwa mchu na pniu. Chociaż usuwanie mchu z pnia drzewa może być zniechęcającym zadaniem, można to zrobić bezpiecznie, stosując kilka prostych technik.

Sprawdź także:  Jak spalić pień drzewa

Najpierw należy usunąć wszystkie dolne gałęzie i kończyny, które są podatne na intensywny wzrost mchu. Następnie za pomocą miękkiej szczotki należy usunąć martwy mech. Jeśli mech jest uparty i nie chce zejść za pomocą szczotki, użyj węża, aby usunąć martwy mech. Po zakończeniu pracy z pniem drzewa można go nawozić, aby go wzmocnić i zapobiec ponownemu narastaniu mchu.

Zbierając mech, powinieneś rozpocząć zbieranie mchu dla nowej rośliny w pojemniku. Gdy już znajdzie się w pojemniku, posadź go w nowym miejscu, które jest wilgotne i zacienione. Upewnij się, aby usunąć wszelkie chwasty z obszaru. Upewnij się również, że górna warstwa gleby jest luźna, ponieważ zapewni to dobry chwyt dla mchu. Kontynuuj podlewanie gleby, aby pobudzić wzrost i zapobiec nadmiernemu wysychaniu mchu.

Jeśli używasz pnia drzewa pozbawionego mchu, nie przejmuj się zbytnio. Mech nie stanowi żadnego zagrożenia dla drzew, ale jest oznaką słabego zdrowia drzewa. Występuje szczególnie często na starych drzewach, więc powinieneś być czujny, jeśli chodzi o jego zdrowie. Pnie drzew obrośnięte mchem mogą stać się niezdrowe. Mimo swojego piękna porost mchu może prowadzić do rozkładu, a nawet złamania.

Wybór donicy dla drzewa pienięznego

Jeśli decydujesz się na posadzenie rośliny pienięznej, musisz wybrać donicę, która jest wystarczająco duża dla bryły korzeniowej rośliny. Upewnij się, że donica ma otwory drenażowe, dzięki czemu nie będzie gnić, i pamiętaj o przycięciu bryły korzeniowej, aby zachować ogólny rozmiar rośliny. Częstym problemem dla drzewek pienięznych jest złe odżywianie, są też podatne na szkodniki, takie jak mszyce. Oprócz przycinania warto rozważyć nawożenie i zwiększenie wilgotności powietrza.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są dobre do małego ogrodu?

Jeśli kupiłeś drzewko w szkółce, upewnij się, że wybrałeś donicę o odpowiedniej wielkości dla bryły korzeniowej rośliny. Małe drzewko pieniężne, zwłaszcza młoda odmiana, może rosnąć w niezwykle dużej donicy. Być może uda Ci się nawet znaleźć doniczkę dla małego drzewka pieniężnego, która będzie odpowiednia dla klimatu Twojego pokoju. Należy jednak uważać na te donice, ponieważ nie są one tak łatwe do czyszczenia jak inne rośliny domowe.

Podczas przesadzania drzewka pieniężnego należy wybrać doniczkę nieco większą od poprzedniej. Nowa donica powinna mieć duże otwory drenażowe, ale pamiętaj, by nie stosować zbyt małej mieszanki doniczkowej, ponieważ może to uszkodzić roślinę. Należy ją posadzić około jednego cala poniżej krawędzi doniczki, aby zapobiec wysychaniu gleby.

Warto również zastanowić się, gdzie planujemy umieścić drzewko pieniężne. Ogólnie rzecz biorąc, lubią one jasne, pośrednie światło. Nie zaleca się jednak umieszczania drzewka bezpośrednio przy słonecznym oknie, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne może poparzyć liście. Drzewka pieniężne nie lubią też nagłych zmian temperatury, dlatego trzymaj je z dala od przeciągów i gorących instalacji wentylacyjnych, które mogą spowodować ich opadnięcie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak spalić pień drzewa
Czytaj Dalej

Jak spalić pień drzewa

Użycie oleju roślinnego, nafty lub węgla drzewnego to jeden ze sposobów spalenia pnia drzewa. Ale czym jeszcze można…
Jakie drzewa posadzić przy tarasie
Czytaj Dalej

Jakie drzewa posadzić przy tarasie

Jeśli masz taras i zastanawiasz się co tam posadzić, powinieneś rozważyć posadzenie drzewa neem. Jego nazwa pochodzi od…