Jak usunąć gałąź z powalonego drzewa

Jak usunąć gałąź z powalonego drzewa

Gałąź na powalonym drzewie stanowi zagrożenie i jeśli nie potrafisz jej bezpiecznie usunąć, możesz skończyć ze złamaną lub pękniętą kończyną. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które można wykonać, aby bezpiecznie usunąć gałąź. Po pierwsze, zidentyfikuj kołnierz gałęzi. Zwykle łatwo to zauważyć, patrząc na gałąź i jej kołnierz. Aby uniknąć obrażeń, należy upewnić się, że nie spadnie się z drzewa.

Identyfikacja kołnierza gałęzi

Kołnierz gałęzi to spuchnięty obszar u podstawy gałęzi. Tkanki te tworzą ścianę ochronną pomiędzy gałęzią a pniem, zapobiegając przedostawaniu się organizmów gnilnych do pnia. Gałęzie z kołnierzem należy ciąć tuż za linią, omijając grzbiet kory. Grzbiet kory tworzy dodatkową warstwę ochronną w miejscach, gdzie drzewo upadło. W ciężkich przypadkach należy całkowicie odciąć kołnierz, aby uratować pozostałe części drzewa.

Podczas cięcia gałęzi należy przed przycięciem zidentyfikować kołnierz gałęzi. Kołnierz gałęzi to niewielkie zgrubienie na gałęzi u jej podstawy, otoczone grubą warstwą zazębiających się komórek, które chronią ranę. Gałęzie z kołnierzem powinny być przycinane pod kątem 45 stopni w stosunku do pnia, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i sprzyjać tworzeniu się kalusa. Kołnierz gałęzi będzie widoczny na większości gałęzi, dlatego pierwszym krokiem jest jego identyfikacja.

Sprawdź także:  Jak zrobić doniczkę z pnia drzewa krok po kroku

Grzbiet korowy to część przystawki, charakteryzująca się szorstką, uniesioną korą. Występuje na każdym związku gałęzi i stanowi cel dla cięcia przycinającego. Rozpoznanie kołnierza gałęzi pozwala na szybkie zamknięcie rany, ograniczając rozkład w miejscu cięcia. Podczas cięcia należy unikać uszkodzenia kołnierza gałęzi lub grzbietu kory, ponieważ zawiera on specjalne związki chemiczne chroniące drzewo.

Pęknięcia na drzewie mogą wskazywać na wewnętrzną zgniliznę drewna. Pęknięcia te są widoczne pod korą i są najbardziej widoczne, gdy znajdują się w jaśniejszym kolorze drewna wewnętrznego. Pęknięcia mogą przecinać lub przebiegać wzdłuż słojów drzewa, co wymaga natychmiastowej uwagi. Pęknięcia mogą również wskazywać na osłabienie struktury. W przypadku zauważenia pęknięcia, należy ściąć drzewo i zidentyfikować kołnierz gałęzi.

Sprawdź także:  Jak przymocować huśtawkę do drzewa krok po kroku

Przycinaj gałęzie w odległości około jednej stopy od pnia. Odcinek, który jest wycięty zbyt daleko od pnia, może spowodować ranę drzewa. Przycięcie części drzewa może jednak ułatwić uniknięcie sideł i spowodować mniejsze szkody w razie upadku. Można również skorzystać z pomocy osoby pomagającej w opuszczaniu odciętych sekcji na ziemię. Upewnij się, że ucięta część gałęzi ma kołnierz, który rozciąga się na około stopę od pnia. Kołnierz ochroni gałąź przed uszkodzeniem drzewa, ponieważ zawiera specjalną tkankę, która pozwala na uszczelnienie rany.

Sprawdź także:  Jak często nawozić drzewa owocowe

Kora jest również łatwa do rozpoznania, ale identyfikacja kołnierza martwej gałęzi może być zdradliwa. Podczas zimy i wczesnej wiosny martwe gałęzie przechodzą w stan spoczynku, tracąc elastyczność i grubość. W takiej sytuacji często dochodzi do powstania porowatej kory, co umożliwia inwazję grzybów i szkodników. Choć martwe gałęzie mogą sprawiać wrażenie martwych, mogą być nadal żywe. Kluczem do rozpoznania martwej gałęzi jest poznanie jej oznak życia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak sadzić drzewa kolumnowe
Czytaj Dalej

Jak sadzić drzewa kolumnowe

Jeśli chcemy mieć roślinę łatwą w utrzymaniu, oczyszczającą powietrze i świetnie prezentującą się na podwórku, powinniśmy rozważyć łatwe…
Jak chronić drzewo przed zającami
Czytaj Dalej

Jak chronić drzewo przed zającami

Pierwszym krokiem w ochronie nowego drzewa przed zającami jest postawienie ogrodzenia. Spirale z tworzywa sztucznego wokół sadzonki są…