Jak zrobić doniczkę z papieru

Jak zrobić doniczkę z papieru

Jeśli jesteś na rynku nowego pojemnika na rośliny, rozważ wykonanie go z papieru. Papier jest nie tylko biodegradowalny, ale także tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska. Co więcej, materiał ten nie sprzyja rozwojowi pleśni, więc możesz czuć się dobrze sadząc swoje ulubione rośliny w nowym pojemniku. A co najlepsze, zrobienie własnej doniczki jest proste! Na co więc czekasz? Zabieraj się do pracy!

Biodegradowalne

Biodegradowalne doniczki wykonane z tworzywa sztucznego mogą ulec rozkładowi w glebie, ale czy są skuteczne? Odpowiedź brzmi “tak” w przypadku bioplastiku. Wykonany z przetworzonych odpadów pomidorowych, lignina może zostać odessana i przekształcona w energię. Materiał bioplastyczny ma wytrzymałość na rozciąganie 1,20 MPa i może być poddawany recyklingowi w taki sam sposób, jak standardowe doniczki plastikowe.

Biodegradowalne donice wykonane są z papieru, plastiku lub włókien drzewnych pochodzących z recyklingu. Donice papierowe są bardziej kompostowalne i biodegradowalne niż plastikowe, ale papier nie rozkłada się całkowicie w glebie. Wersje bioplastikowe i kompostowalne powinny być usuwane na zewnątrz. Niezależnie od materiału, te pojemniki na rośliny oferują te same zalety co plastikowe, ale mają jeszcze jedną wadę: nie są w 100% biodegradowalne.

Jeśli szukasz biodegradowalnych doniczek, możesz je kupić w lokalnym sklepie spożywczym lub przez internet. Rurki po papierze toaletowym są łatwiejsze do złożenia niż doniczki z gazet, więc świetnie nadają się na doniczki na nasiona. Aby stworzyć mocne podstawy, należy naprzemiennie składać klapy doniczki. Gdy klapy są już złożone i zachodzą na siebie, wypełnij doniczkę ziemią i nasionami. Będziesz mile zaskoczony jakością swoich kwiatów!

Jeśli nie jesteś gotowy na rezygnację z plastiku, możesz spróbować biodegradowalnych doniczek na nasiona. Doniczki te wykonane są z tektury pochodzącej z recyklingu i ulegają biodegradacji w glebie w ciągu 180 dni. Są porowate, dzięki czemu tlen przenika przez nie do korzeni roślin. Sonoco posiada zastrzeżoną powłokę, która pomaga doniczce oprzeć się podlewaniu i umożliwia przenikanie korzeni. Można je stosować do różnych roślin, w tym do sadzonek warzyw.

Tańsze

Dla tych z Was, którzy mają ograniczony budżet, możecie spróbować zrobić tańsze doniczki z gazet. Są one doskonałą opcją do rozpoczęcia uprawy nasion lub sadzenia młodych sadzonek. Złóż kawałek gazety na pół wzdłuż, pozostawiając 3 cm pasek po jednej stronie. Złóż go w dół, pozostawiając małą zakładkę na górze. Przetnij pasek na pół i użyj górnej klapki do podpierania dna doniczki. Następnie możesz włożyć swoje sadzonki do doniczek. Dolna część papieru powinna zwisać nad słoikiem lub puszką.

Sprawdź także:  Jakie rośliny najlepiej wyglądają w ceramicznej donicy?

Możesz również znaleźć tanie drewniane doniczki. Są one łatwym projektem DIY i wymagają jedynie zwykłych narzędzi. W przeciwieństwie do drogich plastikowych doniczek, pojemniki te są również tańsze niż ich odpowiedniki. Możesz również poddać recyklingowi małe pojemniki, takie jak skrzynki na wino, w celu wykorzystania ich do sadzenia. Drewniane donice mogą zacząć gnić po około roku, więc powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, gdy nie są używane. Jeśli planujesz przechowywać je przez zimę, powinieneś usunąć glebę, aby zapobiec ich gniciu. Ponadto, co kilka lat będą wymagały ponownego uszczelnienia.

Aby uzyskać bardziej wytrzymałą doniczkę, można złożyć pojedynczy kawałek gazety na pół. Dzięki temu donica będzie nieco grubsza, ale dłużej będzie się rozkładać i może utrudniać wzrost korzeni w ogrodzie. Jeśli obawiasz się o biodegradację doniczki z roślinami, możesz złożyć dwa kawałki gazety. Jednak wiele warstw gazety utrudni wzrost korzeni i spowolni biodegradację papieru.

Ekologiczna

Aby zrobić ekologiczną doniczkę, złóż na pół cały arkusz gazety. Dzięki temu donica będzie grubsza, ale też dłużej będzie ulegać biodegradacji. Upewnij się, że zakryłeś ostre krawędzie puszek, aby doniczki nie utrudniały rozwoju korzeni Twoich roślin kwiatowych. Gdy sadzonki będą już wystarczająco duże, posadź je bezpośrednio w ziemi. Po przerośnięciu doniczek można je łatwo przesadzić.

Gotowa doniczka z gazety będzie wystarczająco mocna, aby utrzymać nasiona, a po zasadzeniu w glebie szybko się rozpadnie. Jeśli używasz błyszczącego, kolorowego papieru, unikaj go, ponieważ może zawierać metale ciężkie, które mogą przenikać do gleby. Zamiast tego wybierz zwykły biały, siarczanowy lub kremowy papier. Pamiętaj o dokładnym umyciu doniczek przed posadzeniem roślin.

Aby złożyć doniczkę z gazety, należy wyciąć na dole trójkąt. Można to zrobić palcami. Następnie należy złożyć trójkąt w kierunku punktu. Teraz można przechowywać doniczkę z klapkami na miejscu. Pozostawienie zakładek na zewnątrz sprawia, że doniczki są bardziej stabilne. Jeśli musisz utrzymać je na płasko, dociśnij je do siebie. Następnie zasadź swoje kwiaty!

Sprawdź także:  Jak zrobić doniczkę z palety krok po kroku

Rozwój pleśni

Trzymanie roślin w pomieszczeniach może spowodować rozwój pleśni. Nawet jeśli doniczki są wykonane z plastiku, papieru lub metalu, może ona pojawić się w każdej z nich. Papierowe donice mogą być siedliskiem grzybów, które rozmnażają się poprzez wytwarzanie zarodników i namnażanie w warunkach braku wilgoci. Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni w doniczkach jest unikanie nadmiernego podlewania. Niech gleba wyschnie o co najmniej 1/2 do 1 cala przed podlaniem. Moldy rośliny domowe mogą być również dotknięte przez wysoką wilgotność. Aby zmniejszyć poziom wilgotności wokół roślin, użyj osuszacza. Rośliny wymagają również dużej ilości naturalnego światła. Pomocne może być także oświetlenie uzupełniające.

Oprócz doniczek, także inne pojemniki wykonane z papieru mogą być siedliskiem pleśni. Jeśli doniczka wykonana jest z papieru, istnieją dwa powszechne rodzaje pleśni: patogenne i niepatogenne. Patogenne formy mogą powodować infekcje i inne problemy zdrowotne, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym i ostrymi chorobami. Toksyczna pleśń, z drugiej strony, może powodować śmiertelne problemy zdrowotne i jest uważana za zagrożenie dla ludzi. Dwa najczęstsze rodzaje pleśni w papierowych doniczkach to zielona i biała pleśń. Biała pleśń zwykle rośnie na porowatych powierzchniach i na glebie roślin. Zarodniki te są nieszkodliwe i nie mają wpływu na ludzi.

Pierwszym rodzajem pleśni w papierowych doniczkach jest pleśń wytwarzająca zarodniki. Grzyb wytwarzający zarodniki preferuje materiały bogate w celulozę, które stwarzają idealne warunki do jego rozwoju. Poza tym preferuje on nieruchome powietrze, więc ściśnięcie dwóch cylindrów razem tworzy idealne środowisko dla rozwoju pleśni. Aby tego uniknąć, najlepiej jest rozdzielić doniczki. Kolejny rodzaj pleśni znany jest jako grzybożerca.

Podlewanie od spodu

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak podlewać rośliny, będziesz chciał spróbować podlewania od spodu. Technika ta wykorzystuje porowatość papieru. Gazeta w doniczce wchłania wodę i sprawia, że korzenie roślin rosną w dół. Podczas podlewania doniczek pamiętaj, że nadmierne podlewanie sprzyja rozwojowi grzybów i niszczy delikatne sadzonki.

Najpierw należy wypełnić doniczkę z gazetą wilgotną ziemią. Najlepiej, jeśli będziesz chciał podlać glebę przed sadzeniem. Ułatwi to podlewanie i zapobiegnie wysychaniu gleby. Gazeta powinna przykryć całą doniczkę i glebę. Jeśli gazeta będzie wystawać, będzie działać jak knot, odciągając wodę od bryły korzeniowej sadzonki. Gazetę można usunąć rozrywając ją na dnie doniczki.

Sprawdź także:  Jak zrobić osłonę z kory dla doniczki

Jeśli używasz doniczek bez otworów odpływowych, powinieneś zastosować papier do filtrów do kawy. Zapobiegnie to wpadaniu ziemi przez duże otwory w dnie doniczki. Oprócz papieru do filtracji kawy, użyj wilgotnego ręcznika papierowego, aby zakryć otwory. Gleba nie będzie się zagęszczać z powodu otworów. Jeśli używasz papierowych doniczek, powinieneś pamiętać, że wilgotny ręcznik papierowy jest idealny do spowolnienia utraty wody i mediów glebowych w dnie doniczki.

Rozwój pleśni na doniczkach z gazet

Jeśli masz mały ogród i planujesz hodować sadzonki w doniczkach z gazet, być może zastanawiasz się, jak zapobiec rozwojowi pleśni na nich. Doniczki, takie jak gazety, są wykonane z materiałów organicznych, a to sprawia, że są podatne na rozwój pleśni. Jeśli zauważysz, że na doniczkach z gazet pojawiła się pleśń, prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt dużą wilgotnością, wysoką temperaturą lub brakiem cyrkulacji powietrza. Przyczyn tego problemu jest wiele, ale kilka wspólnych wskazówek może pomóc zapobiec ponownemu wystąpieniu tego zjawiska.

Przede wszystkim należy pamiętać o podlewaniu sadzonek od dołu. Najlepiej jest podlewać glebę od dołu, ponieważ gleba wchłonie wodę. Upewnij się, że gleba pozostaje prawie sucha przez co najmniej 30 minut, zanim ją wylejesz. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni i sprawi, że doniczki z gazet będą stabilne. Aby zapobiec rozwojowi pleśni na doniczkach z gazet, można użyć wentylatorów oscylacyjnych i usunąć plastikową pokrywę.

Możesz również stworzyć doniczki z gazet zwijając pojedynczy arkusz gazety. Ta metoda jest jedną z najprostszych i najbardziej wytrzymałych. Pozwoli stworzyć grube dno i zgrabne fałdy. Będzie bardziej solidna i trwała niż inne opcje. Jedna metoda to złożenie gazety na pół, a druga to użycie puszki zamiast niej. W obu metodach należy złożyć gazetę wzdłuż na klapę i wcisnąć ją do środka garnka.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zrobić osłonę z kory dla doniczki
Czytaj Dalej

Jak zrobić osłonę z kory dla doniczki

Aby stworzyć osłonę dla doniczki, zbierz wystarczającą ilość wiórów drzewnych lub kory. Upewnij się, że kora jest wystarczająco…
Jak odnowić stary garnek
Czytaj Dalej

Jak odnowić stary garnek

Istnieje wiele różnych sposobów na wyczyszczenie starego garnka, ale bez względu na materiał, z którego został wykonany, jest…
Jak działa donica z systemem nawadniania
Czytaj Dalej

Jak działa donica z systemem nawadniania

Istnieje kilka rodzajów doniczek, które posiadają system nawadniający. Można zakupić donice TERRA z systemem nawadniania, donice Daisy Rain…