Jak sadzić rośliny w doniczce z systemem nawadniania

Jak sadzić rośliny w doniczce z systemem nawadniania

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podlewaniu roślin w doniczce z systemem nawadniania. Harmonogram podlewania jest ważny, a poziom gleby powinien być tuż poniżej poziomu gleby w podstawce. Nawóz jest niezbędny, jak również. Jeśli używasz systemu nawadniania kropelkowego, powinieneś dodać nawóz po pierwszym podlewaniu. Następnie należy dodać wody do gleby, aby utrzymać ją w stanie wilgotnym i zdrowym.

Harmonogram podlewania

Jeśli używasz systemu nawadniania do podlewania roślin, możesz zastanawiać się, jak ustalić harmonogram podlewania roślin doniczkowych. Po pierwsze, należy wiedzieć, że większość roślin wymaga mniej wody niż mogłoby się wydawać. Tak więc, zalecany harmonogram startowy jest zazwyczaj niższy niż mogłoby się wydawać. W miarę wzrostu roślin można stopniowo zwiększać częstotliwość podlewania. Można również kierować podlewanie na określone części rośliny, takie jak korzenie.

Dobrym sposobem na określenie, kiedy należy podlać rośliny, jest sprawdzenie gleby, czy jest sucha, czy nie. Jeśli gleba jest bardzo sucha, możesz zwiększyć częstotliwość podlewania o kilka dni. Na przykład, możesz sprawić, że harmonogram podlewania roślin będzie częstszy, jeśli wydają się one łatwo więdnąć. W chłodniejszych miesiącach wystarczy dokładne namoczenie raz lub dwa razy w tygodniu.

W zależności od rodzaju rośliny, może być konieczne podlewanie jej częściej niż raz dziennie. Zazwyczaj najlepiej podlewać wcześnie rano, zanim do rośliny dotrą promienie słoneczne. Podlewanie rano zniechęci szkodniki i choroby. Dodatkowo promienie słoneczne powodują, że rośliny rozpoczynają transpirację, czerpiąc wodę z gleby, łodyg i łodyg. Jeśli jednak nie uda się przeprowadzić porannego podlewania, zawsze można zdecydować się na podlewanie wieczorne. Wieczorne podlewanie też jest w porządku, zwłaszcza gdy pogoda jest chłodniejsza, ponieważ zmniejsza się wtedy parowanie.

Istnieje kilka różnych rodzajów harmonogramów podlewania dostępnych dla roślin w doniczkach. Pierwszym z nich jest sterownik automatyczny, czyli urządzenie elektroniczne, które wysyła sygnał do zaworów nawadniających na określony czas. Jeśli instalujesz system nawadniający na zewnątrz, upewnij się, że ma on uszczelnione uszczelką drzwiczki. Dobry automatyczny sterownik zewnętrzny to także timer. Inny typ jest oparty na pogodzie i dostosowuje ilość wody dostarczanej do roślin w zależności od pogody.

Sprawdź także:  Jak pomalować ceramiczną donicę

Węże nawadniające

Kiedy sadzisz w ogrodzie roślinę doniczkową, powinieneś zacząć od przycięcia węża nawadniającego do długości potrzebnej do aranżacji. Następnie należy podłączyć wąż do odpowiedniej złączki i podłączyć go do źródła wody. Możesz użyć ciężkiej pary nożyc do cięcia węża. Jeśli jesteś majsterkowiczem, warto zainwestować w dodatkowe narzędzia.

Jeśli planujesz zasadzić większy ogród krajobrazowy lub kwiatowy, będziesz potrzebować więcej niż jednego węża. Wąż znajdujący się najbliżej źródła wody będzie wypuszczał najwięcej wody. Wąż znajdujący się na dalszych końcach będzie otrzymywał mniej wody. Nierówna dystrybucja wody może wpłynąć na wzrost roślin. Użyj stref, aby rozwiązać ten problem. Być może trzeba będzie zainstalować kilka węży zraszających, aby uniknąć nierównomiernej dystrybucji wody.

Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego rozmiaru węża. Wybierz długość węża, która pasuje do Twojej donicy. Upewnij się, że jest on co najmniej 2 cale dłuższy niż średnica donicy. Jeśli jest zbyt długi, użyj rozdzielacza, aby go przyciąć. W idealnej sytuacji najdalszy koniec węża zraszającego będzie połączony z początkiem pierwszego.

Wybierając wąż do zwilżania, należy upewnić się, że jest on stabilizowany promieniami UV. Dzięki temu jest mało prawdopodobne, że pęknie lub zamarznie na słońcu. Należy również wziąć pod uwagę, ile wilgoci będą potrzebowały rośliny do wzrostu. Dobrze utrzymany wąż do zraszania może zapewnić roślinom niezbędną wilgoć. Dobrej jakości wąż będzie służył przez kilka lat przy odpowiednim użytkowaniu.

System nawadniania kroplowego

Do uprawy roślin w pojemnikach można zastosować system nawadniania kroplowego. Systemy te wymagają linii głównej, którą należy wprowadzić do każdego pojemnika. Mikrorurki powinny mieć emitery rozmieszczone co sześć cali, można też użyć solidnych rurek 1/4 cala bez emiterów. W przypadku doniczek należy przymocować rurkę do wargi każdego pojemnika za pomocą złączki kolankowej. Jeśli doniczka jest większa niż galon, należy dodać dodatkowy zwój lub dwa.

Aby przetestować system nawadniania, ustaw go na pracę co pięć do dziesięciu minut. Powinno to dokładnie zwilżyć glebę i odprowadzić wodę z dna doniczki. Jeśli zalewa, ustaw timer na dłuższy czas. Większość systemów nawadniających pozwala na kilka podlewań dziennie. Aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu, możesz również zakręcić główny zawór podczas ulewnych deszczy. Po ustaleniu harmonogramu podlewania pamiętaj, aby sprawdzać palcem wilgotność gleby.

Sprawdź także:  Jakie rośliny najlepiej wyglądają w ceramicznej donicy?

Jeśli chodzi o podlewanie, należy korzystać z czystego źródła wody. W systemie nawadniania kropelkowego zastosowano filtr cząstek stałych, który zapobiega zatykaniu się emiterów. Filtr ten zapobiega również zatykaniu kanałów przez zanieczyszczenia. Filtr wody jest ważną częścią systemu nawadniania kropelkowego, ponieważ chroni domowe źródło wody przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Adapter cztery w jednym podłącza się do węża ogrodowego lub kranu.

W zależności od klimatu, może być konieczne podlewanie roślin dwa do trzech razy dziennie. W przypadku ogrodu na pustyni można zmniejszyć ilość cykli podlewania poprzez redukcję systemu kroplowego. Podczas podlewania donic w gorącym klimacie, musisz być świadomy gleby i obserwować, czy nie dochodzi do zalania. Jeśli donica nie odpływa, należy wycofać się z harmonogramu kroplówek.

Nawożenie

Zanim zaczniesz nawozić swoje rośliny, ważne jest, abyś poznał proporcje NPK. NPK to skrót od Nitrate, Phosphorus i Kalium. Po zastosowaniu w glebie te składniki odżywcze znajdują się głównie na powierzchni. Nawozy nieorganiczne mają wysokie liczby NPK i powinny być rozcieńczone o połowę. Nawozy organiczne, z drugiej strony, są niższe w stosunku NPK. Przy stosowaniu do roślin doniczkowych należy kierować się wskazówkami podanymi na opakowaniu.

Odpowiednia ilość nawozu powinna być stosowana w glebie Twoich roślin przynajmniej raz w miesiącu. Zawsze czytaj etykietę przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu. Zbyt duża ilość nawozu może spalić rośliny lub pozostawić nagromadzenie soli w glebie. Aby uniknąć spalenia roślin, zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli używasz nawozu w płynie, pamiętaj, aby wypłukać roztwór wodą.

Aby nawozić rośliny w doniczkach z systemem nawadniania, użyj nawozu o spowolnionym działaniu, takiego jak Happy Frog All-Purpose. Nawozy te zawierają składnik rozpuszczalny w wodzie, który powoli uwalnia składniki odżywcze do gleby. W przeciwieństwie do innych nawozów, nawozy rozpuszczalne w wodzie mogą być stosowane co drugi tydzień. I są łatwe w stosowaniu. Jedyną różnicą pomiędzy konwencjonalnym nawadnianiem a nawadnianiem dolnym jest rodzaj zastosowanego nawozu.

Roztwór fertygacyjny może zawierać mieszankę składników odżywczych, takich jak azot i potas. Ilość stosowanego nawozu zależy od rodzaju gleby, częstotliwości stosowania i wymagań odżywczych upraw. Informacje na temat dawek nawożenia można znaleźć w biuletynie University of Georgia Cooperative Extension. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wymieszać dwa lub trzy różne nawozy. Stężenie roztworu nie powinno być wyższe niż 50 procent.

Sprawdź także:  Jak zrobić wiszącą doniczkę

Unikanie nadmiernego podlewania

Poniższe wskazówki mogą pomóc w uniknięciu nadmiernego podlewania podczas sadzenia roślin w doniczkach. Należy pamiętać, że nadmierne podlewanie może prowadzić do obrzęku. Obrzęk to obrzęk komórek rośliny spowodowany nadmiarem wody. W niektórych przypadkach roślina może nawet rozwinąć zmiany lub blizny. W takich przypadkach można przesadzić roślinę.

Podlewanie roślin może być trudne, jeśli nie jesteś zaznajomiony z procesem sadzenia w doniczkach. Korzenie większości roślin nie znajdują się na powierzchni, więc kapanie wody na glebę nie pomoże. Podlewając rośliny, pamiętaj o sprawdzeniu ich gleby za pomocą sondy. Małe rośliny doniczkowe można również wybijać z pojemników, aby sprawdzić, czy nie są nadmiernie podlewane.

Jeśli nie możesz całkowicie uniknąć nadmiernego podlewania, wybierz doniczkę z otworami drenażowymi. Zapobiegnie to gromadzeniu się nadmiaru wody na dnie doniczki. W ten sposób nadmiar wody będzie odpływał i nie utopi rośliny. Kolejną wskazówką, która pozwoli uniknąć nadmiernego podlewania podczas sadzenia roślin w donicach z systemem nawadniania, jest podlewanie donic w czasie, gdy gleba jest najbardziej sucha.

Roślina, która jest nadmiernie podlewana będzie miała pożółkłe lub brązowe liście i może umrzeć. Nadmiernie podlewana roślina może mieć także śluzowate narośla na korzeniach. Jest to spowodowane chorobą grzybową zwaną gniciem korzeni. Korzenie nadmiernie podlewanych roślin nie mają obrony przed chorobami i mogą być podatne na infekcje szkodników i grzybów. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś przyciąć liście, aby uratować roślinę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane