Jakie rośliny najlepiej wyglądają w ceramicznej donicy?

Jakie rośliny najlepiej wyglądają w ceramicznej donicy?

Istnieją pewne względy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem doniczek dla roślin. Na przykład, powinieneś unikać szkliwionych donic ceramicznych, ponieważ są one bardziej gęsto wykonane. Natomiast donice z ceramiki naturalnej lub malowanej mają większą porowatość, dzięki czemu są lepsze do sadzenia roślin – Szczegół ten jest owocem wspólnego wysiłku zespołu portalu https://poradnikwedkarza.pl. Jednak szkliwione donice ceramiczne uniemożliwiają ucieczkę powietrza, przez co rośliny są głodzone. Z tego powodu zaleca się zakup zwykłej ceramicznej donicy dla roślin.

Donice z terakoty

Czyszczenie donic z terakoty przed sadzeniem jest niezbędne. Proces ten może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób roślin, a także poprawić wygląd donicy. Aby usunąć wszelkie plamy, można spryskać zewnętrzną część donicy olejem lnianym lub komercyjnym uszczelniaczem. Szorowanie może usunąć osady mineralne. Jeśli gleba jest szczególnie zabrudzona, możesz użyć szczotki do doniczek, aby oczyścić powierzchnię. Po czyszczeniu należy dokładnie wysuszyć donicę, a następnie ponownie posadzić roślinę.

Sprawdź także:  Jak ułożyć doniczkę podczas sadzenia kwiatów

Doniczki ceramiczne

Dla lepszego drenażu właściciele roślin powinni rozważyć zastosowanie dla nich doniczek ceramicznych. Donice z jednym otworem odpływowym mogą nie odprowadzać prawidłowo wody. Zbyt duża ilość wody pozostanie w glebie i może spowodować obumarcie rośliny. Jeśli wolisz używać ceramicznej donicy z wieloma otworami drenażowymi, możesz je łatwo znaleźć. Są one również najłatwiejsze do znalezienia. Aby użyć doniczki ceramicznej z więcej niż jednym otworem odpływowym, wystarczy usunąć roślinę i wyczyścić pojemnik roztworem octu.

Doniczki plastikowe

Zalet stosowania plastikowych doniczek w ogrodnictwie jest wiele. Chociaż trudno jest poddać plastikowe donice recyklingowi, w lokalnych szkółkach i centrach recyklingu można znaleźć wiele opcji ponownego wykorzystania. Możesz również oddać swoje stare donice do szkółek i ogrodów społecznych, aby otrzymać darmowe sadzonki i rośliny. Chociaż plastikowe donice są bardzo trwałe i uniwersalne, nie wyglądają najlepiej w donicach ceramicznych. Donice ceramiczne oferują również doskonałe właściwości termiczne, które są ważne, jeśli chodzi o wzrost Twoich roślin.

Donice metalowe

Donice oferują ogromną wszechstronność i pozwalają na eksperymentowanie. Są one nie tylko praktyczne jako tymczasowe ekspozycje rabat, ale także jako stałe elementy wyposażenia. Rośliny w donicach łagodzą kąty i rozjaśniają nudne miejsca w ogrodzie. Rośliny uprawiane w donicach dają natychmiastowe rezultaty, a wybór materiałów ma kluczowe znaczenie dla estetyki domu. Galwanizowane metalowe donice to dobry wybór na nowoczesną działkę, podczas gdy porcelanowe lub ceramiczne są bardziej odpowiednie dla domów o tradycyjnym stylu.

Sprawdź także:  Jak wybrać osłonę na nóżki do doniczki

Sukulenty

Sukulenty najlepiej rosną w donicach z terakoty lub ceramicznych. Należy wybierać donice z otworami drenażowymi, ponieważ sukulenty potrzebują dużo wody, aby zachować zdrowie. Należy unikać stosowania donic ceramicznych w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ mogą się one zbytnio nagrzewać. Należy również wybrać donice z otworem drenażowym na spodzie, aby uniknąć nadmiernego podlewania sukulentów. Właściwy otwór drenażowy jest ważny, ponieważ nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i żółknięcie roślin.

Sukulenty w donicach z terakoty

Jeśli chodzi o sukulenty, najlepiej sprawdzają się donice ceramiczne. Wybór odpowiedniej donicy dla sukulentów zależy od tego, co chcemy osiągnąć i gdzie planujemy umieścić aranżację. Zarówno terakota, jak i donice ceramiczne są przewiewne, co czyni je idealnymi dla sukulentów. Jeśli chcesz użyć ceramiki, upewnij się, że ma ona otwory odpływowe, ponieważ donice bez otworów będą prawdopodobnie nadmiernie nawodnione.

Sprawdź także:  Jak pomalować ceramiczną donicę

Sukulenty w doniczkach ceramicznych

Świetnym sposobem na wyeksponowanie sukulentów jest zakup doniczek ceramicznych. Ceramiczna donica nie tylko będzie świetnie wyglądać, ale także zapewni im zdrowie. Szukaj takich, które mają otwór drenażowy, grubą podkładkę na dnie i ociekacze. Te donice są warte pieniędzy, a kupujący kochają je za doskonałą jakość i estetykę. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią donicę dla swoich sukulentów. Najlepsze są te wykonane z ceramiki, ale równie dobrze mogą się sprawdzić donice z terakoty.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak dużą donicę dla pomidorów wybrać
Czytaj Dalej

Jak dużą donicę dla pomidorów wybrać

To, jak dużą donicę dla pomidorów wybrać, będzie zależało od rodzaju rośliny i pojemnika, który wybierzemy. Rośliny Micro…