Jaką doniczkę wybrać do sadzonki drzewka

Jaką doniczkę wybrać do sadzonki drzewka

Jaką doniczkę wybrać do sadzonki drzewa? Oto kilka wskazówek: Użyj tego samego rozmiaru donicy, co obecny pojemnik drzewa. Jeśli bryła korzeniowa w obecnej donicy jest zbyt mała, zwiększ jej rozmiar. W przeciwnym razie użyj mniejszej donicy. Na koniec pamiętaj o zastosowaniu wilgotnej mieszanki doniczkowej. Odpowiednia mieszanka zapewni sadzonce wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do prawidłowego wzrostu.

Deepots

Pierwszym krokiem do uprawy drzew w pojemnikach jest wybór odpowiedniej donicy. Należy wybrać donicę wystarczająco dużą dla systemu korzeniowego drzewa, w przeciwnym razie roślina nigdy nie będzie rosła prawidłowo. Donica z małym systemem korzeniowym może spowodować zakorzenienie drzewa, co jest bardzo niezdrowe i może nawet doprowadzić do śmierci rośliny. Aby zapobiec zakorzenieniu drzew, wybierz dużą donicę i przesadzaj ją co jakiś czas.

Idealna donica dla sadzonki drzewa to taka, która dobrze zatrzymuje wodę i pozwala na jej szybkie wchłanianie. Ziemia w metalowej lub plastikowej donicy nie będzie się zbijać, co ułatwi przesadzanie. Oba te materiały są łatwo dostępne. W lokalnym przedszkolu lub centrum domowo-ogrodniczym można je kupić w dużych ilościach. Aby ułatwić wzrost sadzonek drzew, dodaj do ziemi doniczkowej odrobinę nawozu – Słowa są wynikiem refleksji zespołu portalu https://modny24.pl. Gleba powinna być wystarczająco wilgotna, ale nie mokra. Nadmiar wody w doniczce może spowodować gnicie korzeni, co doprowadzi do obumarcia drzewa.

Gdy już wybierzesz odpowiednią sadzonkę drzewa, kolejnym krokiem jest dobranie dla niej odpowiedniej gleby. Sadzonki drzewek potrzebują lekkiej gleby, która pozwoli korzeniom oddychać. Gleba uboga w składniki odżywcze sprawi, że drzewko będzie miało problemy ze wzrostem. Na szczęście mech torfowy i perlit stanowią doskonałą donicę do uprawy drzew. Obie substancje dobrze odprowadzają wodę i można je łatwo znaleźć w lokalnym przedszkolu lub centrum ogrodniczym.

Jeśli planujesz hodować swoje drzewko, upewnij się, że wybierzesz donicę wystarczająco dużą dla jego rozmiarów. Nawet jeśli sadzonka nie urośnie do pełnej wysokości, będzie musiała rosnąć. Aby zapewnić zdrowie sadzonki, co kilka lat przesadzaj ją do większej donicy. RHS zaleca wiosenne odświeżenie kompostu oraz granulki lub płynny nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników odżywczych, które można stosować przez pierwsze pięć lub dziesięć lat.

Sprawdź także:  Jak zrobić betonową donicę krok po kroku

Niektóre zestawy startowe do sadzonek są wykonane z materiałów ulegających biodegradacji i można je łatwo ponownie wykorzystać rok po roku. Takie zestawy startowe do sadzonek są świetne dla różnych sadzonek drzew i zapewnią Twojej roślinie dużo głębokości i miejsca. Niektóre z nich mają nawet oddzielne pojemniki, co ułatwia ich mycie i ponowne wykorzystanie. Dolna taca do podlewania jest łatwa do czyszczenia i może być używana tyle razy, ile potrzebujesz.

Doniczki biodegradowalne

Do uprawy sadzonek możesz używać różnych doniczek, w tym plastikowych lub biodegradowalnych. Biodegradowalne doniczki do uprawy sadzonek są wykonane z masy papierowej pochodzącej z recyklingu i zawierają 300 pojedynczych wkładów w kształcie komórek, a także bonusowe znaczniki roślin. Posiadają również otwory drenażowe, które są niezbędne przy przesadzaniu sadzonek do ziemi. Jednak donice biodegradowalne mogą nie być najlepszym rozwiązaniem w wilgotnym klimacie.

Najlepszym rodzajem biodegradowalnej doniczki dla sadzonek jest ta wykonana z czarnego i białego papieru gazetowego, ponieważ kolorowy papier gazetowy może zawierać metale ciężkie. Inne biodegradowalne doniczki to torf lub skorupka jajka, które dobrze trzymają wodę i mogą być wrzucane do ziemi doniczkowej. Oba rodzaje biodegradowalnych doniczek na sadzonki mają swoje zalety. Skorupki jaj są naturalnym źródłem wapnia, który jest niezbędny dla młodego wzrostu roślin. Ponadto skorupki jaj mogą służyć jako wygodne pojemniki na ziemię doniczkową.

Biodegradowalne doniczki na sadzonki drzew są dostępne również w wersji bambusowej lub innego rodzaju. Biodegradowalne doniczki mogą być kompostowane i służyć przez lata. Bambusowe biodegradowalne doniczki są również lepsze niż tradycyjne plastikowe, ponieważ nie zawierają BPA i materiałów ropopochodnych. Możesz również poddać recyklingowi plastikowe mieszkania, których używasz do rozmnażania roślin. Pamiętaj jednak, że donice bambusowe nie są tak trwałe jak inne materiały.

W przeciwieństwie do donic plastikowych, donice z włókien biodegradowalnych można sadzić bezpośrednio w ziemi. Eliminuje to szok związany z przesadzaniem i naruszaniem korzeni, a także sprawia, że są one idealne dla wybrednych roślin. Oprócz biodegradowalnych doniczek z włókna, można również wybrać granulat torfowy jako alternatywę dla biodegradowalnych doniczek dla sadzonek. Składają się one ze sprasowanego mchu torfowego, pulpy drzewnej i paku kokosowego i z czasem rozszerzają się, gdy wchłaniają wodę.

Sprawdź także:  W jakie środowisko wpisuje się osłona zielonej donicy?

Biodegradowalne pojemniki na sadzonki drzew mają też inne zalety. Ulegają biodegradacji, co jest wielką zaletą przy przesadzaniu sadzonek w miejscach, gdzie brakuje wody. Rozkładając się w glebie, zwiększają też efektywność wykorzystania wody. Następnie będziesz mógł cieszyć się pięknem swojego nowo posadzonego drzewa. W krótkim czasie będą miały piękne, zielone liście!

Krowia kupa

W przeciwieństwie do doniczek z torfem, krowa kupa ma tendencję do rozkładania się znacznie szybciej niż torf. Pozwala ona również korzeniom roślin na przenikanie przez ściany doniczki. Oznacza to mniejszy szok po przesadzeniu dla sadzonek. W przeciwieństwie do torfu, kupa bydlęca dostarcza sadzonkom składników odżywczych. Jej biodegradowalność minimalizuje również potrzebę wyrzucania doniczek, gdy rośliny podrosną. Oto kilka korzyści wynikających z używania krowiej kupy do uprawy sadzonek drzew.

Biodegradowalne CowPots nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i są w 100% biodegradowalne. Można je stosować w wielu miejscach na zewnątrz, od sadzonek warzyw po większe rośliny w pojemnikach. Poza tym, że są biodegradowalne, CowPots nie stanowią zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych. Bezzapachowe CowPots mogą być stosowane w ogrodzie lub szklarni i są bezpieczne do stosowania przy sadzeniu roślin.

Obornik krowi ma wysoką zawartość azotu i działa jako zrównoważony nawóz dla roślin. Pomaga również glebie doniczkowej zachować wilgoć i odprowadzić nadmiar wody. Kompostowany obornik dodaje także składników odżywczych i materii organicznej, a jego rozkład trwa około roku. Aby przyspieszyć proces kompostowania, można użyć grabi. Grabie mogą również pomóc w zatrzymaniu wilgoci i napowietrzeniu gleby w doniczce.

Aby użyć doniczki z krowiej kupy dla sadzonki drzewa, należy wymieszać trochę przekompostowanego krowiego obornika z ziemią doniczkową. Należy zachować około centymetrową przestrzeń na górze, aby zapobiec rozlewaniu się wody. Umieść sadzonkę w środku mieszanki i przykryj ją ziemią. Następnie należy ją lekko podlać. Unikaj przesadzania nasion do plastikowego pojemnika, ponieważ spowoduje to szok dla rośliny i uszkodzenie korzeni.

Mniejsze doniczki

Niektóre badania wykazały, że mniejsze doniczki dla sadzonek drzew mogą powodować słaby wzrost. W badaniach tych analizowano wielkość doniczek w połączeniu ze stresem związanym z wodą i nawozami. Chociaż możliwe jest zrekompensowanie małych doniczek większą ilością wody i nawozu, spowoduje to ograniczenie wzrostu korzeni i zahamowanie wzrostu wierzchołka. Na przykład, mała doniczka D43 ma średnicę komórki 2,7″ i głębokość 10″.

Sprawdź także:  Jak działa donica z systemem nawadniania

Jeśli planujesz przesadzić swoją sadzonkę drzewa, upewnij się, że ma ona zdrowe korzenie włosowe. Zdrowe korzenie są niezbędne przy przesadzaniu, ponieważ stanowią linię życia rośliny. Mniejsze donice nie nadają się do sadzenia drzew owocowych. Z tego względu zaleca się stosowanie większych pojemników. Mniejsze donice spowodują, że drzewo będzie zestresowane i mogą je nawet zabić. Aby uniknąć tego problemu, należy upewnić się, że korzenie drzewka nie zostaną zniekształcone podczas przesadzania.

Dla szerszej gamy sadzonek drzewek idealne są Deepoty. Doskonale pasują do najczęściej spotykanych rodzajów drzew, ponieważ ich głębokie donice zapewniają wystarczającą przestrzeń i głębokość do ukorzenienia. Taca jest dostarczana z 25 doniczkami, co pozwala na łatwe sortowanie sadzonek. Taca wykonana jest z żywicy polipropylenowej pochodzącej z recyklingu i posiada osiem pionowych żeberek, które kierują korzenie w dół.

Niektóre mniejsze sadzonki drzew dobrze nadają się do pojemników. Drzewa laurowe są łatwe w uprawie w doniczkach i można je przycinać, aby nadać im bardziej formalny wygląd. Można je nawet posadzić przy drzwiach wejściowych jako drzewko “lizakowe”! Jeśli chcesz zapewnić mu trochę prywatności, wybierz karłowate drzewo iglaste. To zachwycająca roślina, która kwitnie późną wiosną i latem, a niektóre odmiany kwitną aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Mniejsze donice dla sadzonek drzew zmniejszają też ilość przesadzania. Korzenie rośliny mogą przebijać się przez boki doniczki, dzięki czemu szybciej i równomierniej się rozprzestrzeniają. Donice są łatwe do czyszczenia i mogą być ponownie wykorzystane przez lata. Problemem dużych donic z sadzonkami jest to, że trudno je kontrolować. Na szczęście istnieje kilka alternatywnych sposobów na uprawę drzewek. Możesz wybrać metodę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane