Z jakich materiałów nadających się do recyklingu można zrobić doniczkę?

Z jakich materiałów nadających się do recyklingu można zrobić doniczkę?

Jeśli szukasz doniczki, to pewnie zastanawiałeś się: z jakich materiałów można ją zrobić? Oto krótki przewodnik: Żeliwo, Metal nieżelazny, Szkło, Włókno szklane i inne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które materiały są najbardziej przyjazne dla środowiska! A dla tych z Was, którzy martwią się o toksyczność, naturalne materiały mogą być również kompostowane!

Żeliwo

Większość garnków i patelni jest wykonana z metalu, takiego jak stal nierdzewna, miedź lub aluminium. Materiały te znane są ze swojej wytrzymałości i trwałości. Metale żelazne, takie jak stal, zawierają żelazo. Metale nieżelazne nie zawierają żelaza i są bardziej plastyczne, ponieważ lepiej opierają się rdzy i korozji. Przykłady materiałów nieżelaznych to miedź, ołów i srebro. Materiały nieżelazne nadają się do recyklingu i można z nich zrobić garnki lub patelnie, które są łatwe do czyszczenia, przechowywania i użytkowania.

Recykling żeliwa jest prosty. Możesz znaleźć sprzedawcę złomu lub agencję, która go kupi. Organizacje te przyjmą je do ponownego wykorzystania jako złom lub jako części do odnowienia. Części niemetalowe mogą być pocięte i sprzedane dealerowi złomu. Natomiast garnki i patelnie z powłoką nieprzywierającą nie nadają się do recyklingu, ponieważ mają powłokę teflonową lub ceramiczną.

Sprawdź także:  Biała osłonka na doniczkę - do jakiego środowiska pasuje?

Metal nieżelazny

Istnieją dwa rodzaje metali: żelazne i nieżelazne. Metale żelazne są mocniejsze niż metale nieżelazne i są używane w budownictwie, transporcie i żegludze. Metale nieżelazne są stosowane w biżuterii, artykułach gospodarstwa domowego i innych przedmiotach, które wymagają wysokiej temperatury i są podatne na korozję. Oba rodzaje metali mogą być używane do produkcji garnków i mają taki sam skład jak większość metali żelaznych.

Metal garnkowy jest metalem nieżelaznym, który jest używany do produkcji garnków. W XIX wieku, metale garnkowe składały się zazwyczaj z miedzi i ołowiu. Ich skład wahał się od 67% miedzi do 29% ołowiu z 4% antymonu. Obecnie najczęstszym składem metalu garnka jest 80% miedzi z 20% ołowiu. Metal garnkowy nie jest łatwo spawany lub klejony, co czyni go mniej trwałym.

Szkło

Garnek jest zazwyczaj wykonany z metalu. Metale używane w garnkach i patelniach to miedź, aluminium i stal nierdzewna. Metale żelazne zawierają dużo żelaza i dlatego są mocne, trwałe i odporne na rdzę i korozję. Metale nieżelazne są bardziej plastyczne i rzadziej ulegają korozji. Miedź, ołów i srebro to przykłady metali nieżelaznych.

Doniczki z roślinami są często poddawane recyklingowi, ale mogą być bardzo brudne i niszczyć inne materiały nadające się do recyklingu. Donice poddane recyklingowi mogą zostać przerobione na różne produkty. Na przykład donica #5 może zostać przerobiona na kosze, stojaki rowerowe i lampy sygnalizacyjne. Istnieją dosłownie setki sposobów na recykling doniczek. Możliwości są nieograniczone! Pytanie brzmi: jak można je wykorzystać?

Sprawdź także:  Jakie rośliny najlepiej wyglądają w ceramicznej donicy?

Włókno szklane

Donica jest zazwyczaj wykonana z materiału metalowego, takiego jak stal nierdzewna, aluminium lub miedź. Garnek jest uważany za metal żelazny, jeśli zawiera żelazo. Metale nieżelazne nie zawierają żelaza i są ciągliwe. Metale nieżelazne są odporne na korozję i rdzę lepiej niż metale żelazne. Miedź, ołów, srebro i aluminium to przykłady metali nieżelaznych. Metalowe garnki nadają się do recyklingu, ale muszą być oddzielone od szklanych pokrywek.

Jeśli sadzisz własne kwiaty i zioła, naturalny materiał, taki jak glina lub ceramika, nie zepsuje się po zasadzeniu rośliny. Materiały te zaburzają również glebę, pozbawiając ją niezbędnych składników odżywczych. Ponadto wymagają dużej ilości zasobów. Ceramika i cement powstają poprzez podgrzanie ich do temperatury 1700 stopni. Przemysł cementowy jest trzecim co do wielkości źródłem emisji CO2.

Słoiki masońskie

Chociaż słoiki masońskie są uważane za nadające się do recyklingu, ich żywotność jest dość krótka. Płaska część dwuczęściowej pokrywki może przetrwać tylko kilka użyć, zanim trzeba będzie ją wyrzucić. Niski wskaźnik recyklingu również pogarsza trwałość słoika. Chociaż metale są nieskończenie przetwarzalne, praktyki recyklingu są nieefektywne i w zasadzie nie istnieją. Wiele metali wymaga ogromnych ilości energii, technologii i pieniędzy, aby poddać je recyklingowi. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat właściwych praktyk recyklingowych. Utrzymanie przepływu metali w gospodarce zmniejszy obciążenie zasobów naturalnych i energii.

Sprawdź także:  Jak udekorować doniczkę na wakacje

Oprócz wytwarzania garnków, słoiki mason są również używane do konserwowania. Materiały użyte do produkcji słoików mason są nietoksyczne i nadają się do recyklingu. Silikonowa wyściółka uszczelniająca wnętrze słoika jest bezpieczna w użyciu, a cynowa opaska nie ulegnie korozji, o ile słoik nie będzie miał kontaktu z wodą. Wszystkie części słoika mason mogą być używane wielokrotnie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane