Jak sadzić iglaki z nasion

Jak sadzić iglaki z nasion

Jeśli nie mieszkasz w tropikach, nauka sadzenia iglaków z nasion nie jest łatwym zadaniem. Być może słyszałeś o stratyfikacji, zapylaniu przez wiatr i sadzonkach, ale skąd właściwie wiesz, czy nadają się one do sadzenia? Na szczęście mamy dla Ciebie radę. Przeczytaj, jak sadzić iglaki z nasion i dowiedz się, jak założyć nowy ogród w tym roku.

Stratyfikacja

Sadząc iglaki z nasion, należy je zakopać wystarczająco głęboko, aby mogły spędzić zimę w ziemi. Metoda ta nazywana jest stratyfikacją i polega na przygotowaniu gleby przed sadzeniem. W przypadku wielu drzew iglastych stratyfikacja jest wymagana po posadzeniu, aby dać nasionom jak największe szanse na ukorzenienie się. Przed sadzeniem należy przygotować glebę za pomocą wideł i sprawdzić jej pH za pomocą zestawu do badania gleby w centrum ogrodniczym. Idealny dla iglaków jest odczyn gleby od 6,0 do 7,0, dlatego należy go uzupełnić mchem torfowym lub wapnem. Należy przestrzegać zaleceń podanych na etykiecie dotyczących dodawania dodatków.

Stratyfikacja może skrócić okres spoczynku nasion iglaków nawet o 50%. Proces ten polega na moczeniu nasion w wodzie przez 12-24 godziny, odsączeniu ich i ułożeniu na nich wilgotnego mchu torfowego lub wermikulitu. Nasiona poddane stratyfikacji kiełkują równomiernie, podczas gdy w przypadku nasion nietraktowanych proces kiełkowania może trwać nawet dwa lata. Im dłuższy proces stratyfikacji, tym większa szansa na kiełkowanie.

Sprawdź także:  Jak powstaje papier z drzewa

Sadzonki

Iglaki można sadzić z sadzonek, kupując je jako młode rośliny z gotową bryłą korzeniową. Przy sadzeniu iglaków należy zadbać o odpowiednią wilgotność. Suche warunki hamują wytwarzanie przez roślinę węglowodanów, które są niezbędne do ukorzenienia. Wiosną należy je nawozić, a także usuwać martwe lub chore gałęzie. Sadzonki wykonane ze zdrowej rośliny najlepiej ukorzeniać z miejsca, w którym pęd przecina się z resztą rośliny.

Iglaki rozmnażają się za pomocą sadzonek, czyli młodych pędów. Sadzonki umieszcza się w glebie, gdzie rozwijają korzenie i dojrzewają. Każdy iglak wymaga jednego naczynia do hodowli. Naczynie to może być wykonane ze starej doniczki lub małej skrzynki na kwiaty. Aby uzyskać nawóz dla iglaków, można dodać do gleby trochę kompostu. Sadzonki należy umieścić w miejscu osłoniętym, ponieważ iglaki potrzebują kilku lat, aby być gotowe do posadzenia w doniczce.

Zapylanie przez wiatr

Jeśli sadzisz iglaki z nasion, zapewne zastanawiasz się nad zapylaniem przez wiatr. Iglaki mają żeńskie szyszki, które znajdują się wyżej na roślinie, podczas gdy męskie znajdują się niżej. Z tego powodu samozapłodnienie jest rzadkie u iglaków, które są zapylane przez wiatr. Niektóre gatunki iglaków są nawet zapylane krzyżowo w obrębie własnego gatunku. Greg Williams z Vermont na przykład wyhodował sadzonki ciekawych iglaków poprzez zapylenie krzyżowe w obrębie tego samego gatunku. Jednym z nich jest Pinus strobus ‘Horsham’, karłowata odmiana wytwarzająca nasiona.

Sprawdź także:  Jak nawozić drzewa owocowe

Zapylenie zachodzi u roślin w różnych stadiach rozwoju szyszek. Badania pokazują, że oba gatunki P. taeda i P. sylvestris mogą skutecznie wychwytywać pyłek z innych gatunków drzew iglastych. Proces ten sprzyja również przepływowi genów między populacjami i zwiększa różnorodność gatunkową. Oprócz zapylania przez wiatr, inne struktury reprodukcyjne roślin również pełnią różne funkcje w przyrodzie. Te struktury reprodukcyjne są niezbędne w tworzeniu nowych gatunków, zwiększając ich różnorodność genetyczną.

Obserwacja struktur nośnych nasion

Jeśli chodzi o rośliny, obserwacja struktur nośnych nasion drzew iglastych jest ważna. Nasiona drzew iglastych są wytwarzane przez szyszki, które zawierają mikrosporangia i ziarna pyłku. Pyłek z drzew iglastych jest roznoszony przez wiatr. Nasiona drzew iglastych można rozpoznać po zmianie barwy, jaką wykazują. Struktura rodząca nasiona na drzewie iglastym znana jest pod wieloma wymyślnymi nazwami, m.in. jagoda, szyszka, samara.

Szyszki nasienne drzew iglastych są złożone, składają się ze zmodyfikowanych liści, czyli przylistków, które otaczają oddzielną strukturę nasienną zwaną łuską jajowatą. Zalążki są zwykle uskrzydlone, co jest przystosowaniem do rozpraszania przez wiatr. Taksowce i Podocarpaceae mają zmodyfikowane szyszki nasienne i zmodyfikowane struktury mięsiste.

Sprawdź także:  Jakie drzewa owocowe są dobre dla terenów podmokłych?

Stratyfikacja nasion drzew iglastych

Chociaż wiele odmian nasion drzew iglastych nie wymaga stratyfikacji przed sadzeniem, to jednak jest wiele takich, które to robią. Stratyfikacja to proces polegający na moczeniu nasion w roztworze symulującym warunki naturalne. W roztworze stratyfikacyjnym nasiona kiełkują równomiernie, podczas gdy nasiona niestratyfikowane mogą potrzebować dwóch lat, aby wykiełkować. Aby rozpocząć stratyfikację, nasiona drzew iglastych należy moczyć przez 12 do 24 godzin w wodzie, następnie odsączyć, wyłożyć wilgotnym mchem torfowym i przechowywać w lodówce.

Stratyfikacja jest ważna dla przetrwania nasion. Proces kiełkowania jest trudny i wielu nasionom drzew iglastych zajmuje lata. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują one grzybów i bakterii do rozbicia powłoki lub wymagają wielokrotnego zamrażania i rozmrażania. Stratyfikacja przyspiesza proces kiełkowania poprzez odtworzenie warunków niezbędnych do naturalnego uśpienia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak drzewa oczyszczają powietrze
Czytaj Dalej

Jak drzewa oczyszczają powietrze

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak drzewa oczyszczają powietrze, to trafiłeś we właściwe miejsce. Drzewa te są rodzime dla…
Jak często opryskiwać drzewa owocowe
Czytaj Dalej

Jak często opryskiwać drzewa owocowe

Jeśli zastanawiasz się jak często opryskiwać drzewa owocowe, nie jesteś sam. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod…