5 powodów, dla których drzewa usychają

5 powodów, dla których drzewa usychają

Rozpoznanie problemu jest kluczowe dla zapobiegania obumieraniu drzew. Wilgoć Verticillium, infekcje grzybicze i inwazje chrząszczy mogą być przyczyną zamierania drzew. Kolejnym problemem jest zwiększanie stresu środowiskowego w otoczeniu drzewa. Należy unikać nadmiernego podlewania i przycinać drzewo, aby pobudzić je do wiosennego wzrostu. Przez cały rok można stosować środki grzybobójcze lub owadobójcze, a ponadto warto rozważyć wynajęcie profesjonalnego serwisu drzewnego w celu uzyskania pomocy.

Verticillium wilt

Chociaż choroba ta jest zwykle śmiertelna dla drzewa, łagodniejsze formy mogą powodować powolny spadek. Niektóre gałęzie mogą zostać dotknięte, podczas gdy inne pozostają nienaruszone. W przypadku zauważenia choroby ważne jest usunięcie zainfekowanych gałęzi i zastąpienie ich drzewami odpornymi na tę chorobę. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba, należy utrzymywać drzewa w zdrowiu. Drzewa, na których niedawno wystąpiły objawy, prawdopodobnie uległy przedzieleniu chorobą i mogą wyzdrowieć.

Początkowe objawy werticillium wilt obejmują szybką defoliację i więdnięcie liści. Zamieranie zaatakowanych drzew może trwać nawet rok. Niektóre drzewa wracają do zdrowia, inne zaś zamierają w pierwszym roku po infekcji. Podczas gdy drzewa zwiędnięte mają zazwyczaj niewiele objawów, mogą pojawić się na nich odbarwione drewno lub wydłużone martwe miejsca w korze.

Sprawdź także:  Jak uratować złamaną gałąź drzewa

Inwazje chrząszczy

Kornik może zaatakować Twoje drzewa, rozprzestrzeniając grzyb na pobliskie – Informacja ta jest efektem badań specjalistów serwisu internetowego zdrowieity.pl. W środowisku miejskim należy przerzedzić gęsty drzewostan i pobudzić do wzrostu drzewa odporne na suszę. Usuwaj drzewa z obłupaną korą lub igliwiem, a także drzewa osłabione lub chore. Niektóre drzewa mogą zostać uratowane, jeżeli są podatne na chorobę. W przypadku podejrzenia wystąpienia chrząszcza, należy usunąć igły z zaatakowanych drzew.

Infestacje tego szkodnika mogą doprowadzić do śmierci drzewa. Generalnie atakują one sosnę lodową, sosnę Jeffreya, sosnę ponderosę, sosnę białą, limbę, jarząb i świerk. Drzewa nie będące sosnami nie są celem, ponieważ ich infestacje nie utrzymują się. W rezultacie inwazja chrząszczy może zabić drzewo w ciągu 8-10 miesięcy.

Infekcje grzybowe

Drzewa mogą usychać z powodu infekcji grzybowych. Chorobę tę wywołuje wiele gatunków grzybów. Najczęstszym z nich jest mączniak rzekomy, który poraża liście różnych gatunków. Zarodniki mączniaka są uwalniane przez grzyby i porażają górne i dolne powierzchnie liści, końcówki pędów i pąki kwiatowe. Grzyb wytwarza mikroskopijne łańcuchy zarodników, które są roznoszone przez wiatr.

Drzewa dogi mogą być podatne na tę chorobę. Agrobacterium tumefaciens może powodować usychanie drzew i utratę liści. Grzyb wytwarza zwykle zarodniki w spodkowatych aerwulach. Objawy to zapadnięte plamy, zmiany chorobowe i kanty na gałązkach. Infekcje grzybowe mogą mieć różny stopień nasilenia, w zależności od gatunku i czynnika sprawczego. Niektóre z nich są nieestetyczne, inne mogą całkowicie zabić drzewo.

Sprawdź także:  Jak usunąć drona z drzewa

Stresory środowiskowe

Istnieje kilka powodów, dla których drzewa usychają, ale w głównej mierze można wyróżnić 5 głównych czynników. Do tych czynników stresowych należą fizyczne uszkodzenia liści, niedobór wody i zagęszczenie gleby. Oprócz tego na zdrowie drzew wpływa upadek związany z wiekiem, choroby i insekty. Nawet wycinka i zaniedbanie mogą spowodować usychanie drzewa. Jeśli szukasz sposobów na powstrzymanie więdnięcia drzew, oto kilka pomocnych wskazówek.

Brak składników odżywczych w glebie również może spowodować usychanie drzewa. Drzewa potrzebują wystarczającej ilości składników odżywczych, aby mieć zdrowe korzenie, a to wymaga regularnego nawożenia i dodawania naturalnych elementów. Drzewa umieszczone w nieodpowiednim środowisku mogą być narażone na choroby i szkodniki. Na szczęście istnieje wiele metod ochrony drzew przed tymi czynnikami stresogennymi. Jeśli zauważysz u drzewa jakiekolwiek oznaki stresu, podejmij kroki, aby temu zapobiec.

Szok po przesadzeniu

Większość sadzonek doznaje szoku po przesadzeniu. Jest to normalne i nie świadczy o niczym złym. Roślina wyjdzie z szoku po przesadzeniu i wypuści nowe liście, co jest główną oznaką powrotu do zdrowia. Jeśli jednak liście zostały poważnie uszkodzone lub odpadły, roślina nie odzyska w ogóle sił i konieczne będzie jej przycięcie. Poniżej przedstawiono kilka pomocnych wskazówek, które pozwolą uniknąć szoku po przeszczepie i ponownie wyhodować zdrowe drzewa. Poniżej przedstawiono kilka ważnych uwag, które należy wziąć pod uwagę przed przesadzeniem rośliny.

Sprawdź także:  Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu

Zgorzel liści – Pierwsze oznaki szoku po przesadzeniu to więdnięcie liści i brązowe, odbarwione tkanki. Liście drzew liściastych będą miały brązowe plamy, będą się zwijać i opadać. Liście drzew iglastych zmienią kolor na bladozielony lub brązowy, a nawet mogą całkowicie opaść. Spalanie liści zaczyna się zwykle jako brązowienie, żółknięcie lub opalanie tkanki, która później staje się brązowa. Obumieranie gałązek jest również oznaką szoku po przeszczepie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak usunąć drona z drzewa
Czytaj Dalej

Jak usunąć drona z drzewa

Istnieje kilka opcji, które pomogą Ci usunąć drona z drzewa, w tym użycie innego drona do podniesienia go,…