Jak pozbyć się korników z drzewa

Jak pozbyć się korników z drzewa

Zapobieganie jest najlepszym sposobem radzenia sobie z chrząszczami. Jeśli masz do czynienia z chrząszczami na drzewie, które nie należy do Ciebie, najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Jeśli Twoje drzewo zostało zaatakowane przez chrząszcze, możesz zrobić kilka rzeczy. W latach suszy konieczne może być nawadnianie. W miesiącach letnich należy przykryć drzewa 6-milowym przezroczystym plastikiem i regularnie nawadniać.

Odbarwione liście spowodowane przez korniki

Jeśli zauważyłeś odbarwione liście na swoich drzewach, prawdopodobnie doszło do inwazji korników. Owady te wwiercają się w korę drzew, aby żywić się łykiem (tkanką otaczającą pień), pozostawiając po sobie grzybopodobną substancję zwaną frassem. Frass będzie widoczny w szczelinach kory i na ziemi wokół drzewa.

Na zaatakowanych drzewach mogą pojawić się czerwonobrązowe lub nawet żółtawe liście. Jeśli zauważysz obecność dorosłych chrząszczy w korze drzewa, to znaczy, że wykryłeś już infekcję. Rozpoznanie aktywnych chrząszczy jest łatwe. Odklej kawałek kory z drzewa i sprawdź, czy na liściach nie ma charakterystycznego wzoru galerii w kształcie litery “S”. Można również zauważyć, że liście na gałęziach drzewa zmieniły kolor z zielonego na czerwonobrązowy.

Sprawdź także:  Jakie opryski stosować na drzewach owocowych

Korniki zwykle atakują martwe lub umierające drzewa, ale coraz częściej pojawiają się także na zdrowych drzewach. Wzrost ten jest częściowo spowodowany zmianami klimatycznymi. Cieplejsze temperatury w zachodnich Stanach Zjednoczonych pozwalają chrząszczom i grzybom częściej się rozmnażać i dłużej przetrwać zimę. Cieplejsze temperatury pozwalają im również na rozmnażanie więcej niż dwóch pokoleń rocznie. W rezultacie stają się one istotnym problemem dla zdrowia drzew.

Podlewanie może być ważne podczas suchych miesięcy letnich w latach suszy

Podlewanie jest istotnym elementem zwalczania korników w latach suszy. Rozprowadź wodę wokół drzewa i pozwól jej płynąć przez kilka godzin dziennie. W suchych miesiącach letnich drzewa wymagają równowartości jednego cala opadów tygodniowo. Ciągłe zalewanie strefy korzeniowej spowoduje uszkodzenie drzewa. Podlewanie może być konieczne, jeśli drzewo znajduje się na stromym zboczu lub konkuruje z inną roślinnością.

Podczas suchych miesięcy letnich w roku suszy nawadnianie może być kluczowe dla utrzymania poziomu wilgotności gleby. Nie można tego wystarczająco podkreślić – nawet jeśli może być koniecznością podczas najbardziej suchych miesięcy letnich. Jeśli chodzi o nawadnianie, woda powinna być aplikowana głęboko, a nie na płytkim poziomie. Im głębsza gleba, tym głębiej sięgną korzenie.

Sprawdź także:  Jak sól działa na drzewa

Jeśli terenu nie można podlewać codziennie, można też zainstalować nawadnianie kropelkowe, które zastąpi wodę traconą przez drzewo. Podlewanie drzewa za pomocą nawadniania kropelkowego może być konieczne raz dziennie, ale ważne jest, aby przestrzegać instrukcji dotyczących każdej rośliny. W ciągu pierwszych dwóch lat po posadzeniu drzewo może potrzebować od trzech do sześciu galonów wody dziennie. W miesiącach największego zużycia wody drzewo może potrzebować nawet 6 galonów wody dziennie. Przy każdym drzewie można zainstalować emiter o wydajności jednej galony na godzinę.

Zapobieganie jest najskuteczniejszą metodą zwalczania chrząszczy

Jeśli zauważysz porażone kończyny, natychmiast je usuń. Nie należy pozostawiać martwych drzew w pobliżu budowli, gdyż mogą one stanowić dodatkowe miejsce rozmnażania. Ważne jest, aby ściąć wierzchołki zaatakowanych drzew zanim zbrązowieją, ponieważ do tego czasu dorosłe chrząszcze zdążą już opaść. Martwe drzewa, na których nie ma chrząszczy, można pozostawić w spokoju.

Profilaktyczna pielęgnacja może również zapobiegać przyszłym inwazjom. Drzewa powinny być regularnie podlewane, choć ilość potrzebnej wody zależy od stopnia porażenia. Drzewa należy podlewać za pomocą węża do podlewania, aby dotrzeć do głębokich korzeni. Ogólna zasada to 10 galonów wody na każdy cal średnicy pnia na wysokości ramion. Do zwalczania chrząszczy można również zastosować środek owadobójczy Sylo.

Sprawdź także:  5 powodów, dla których drzewa usychają

Chociaż można stosować kontrolę chemiczną, najskuteczniejszą metodą zarządzania kornikami z drzew jest zapobieganie. Drzewa, które są zdrowe, mają więcej smoły i mogą lepiej opierać się atakom chrząszczy. Ta smoła “wypiera” atakujące chrząszcze. Prawidłowe podlewanie ma kluczowe znaczenie dla zdrowego wzrostu drzew. Zwalczając chrząszcze, zanim zdążą odlecieć, można skutecznie chronić drzewa przed dalszą inwazją.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak usunąć drona z drzewa
Czytaj Dalej

Jak usunąć drona z drzewa

Istnieje kilka opcji, które pomogą Ci usunąć drona z drzewa, w tym użycie innego drona do podniesienia go,…
Jak blisko ogrodzenia sadzić drzewo
Czytaj Dalej

Jak blisko ogrodzenia sadzić drzewo

Sadząc drzewo, należy pamiętać o odstępach między słupkami a ogrodzeniem. Korzenie drzewa wyrastają na odległość równą rozstawowi jego…
Jakie drzewa są podobne do Bonsai?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są podobne do Bonsai?

Drzewa Bonsai są świetnym sposobem na dodanie specjalnego akcentu do Twojego krajobrazu, a wiele z nich jest podobnych…