Jak głęboko sadzi się drzewa owocowe? Odpowiedź na to pytanie może być różna w zależności od odmiany i podkładki. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę. Obszar wokół korzeni powinien być przede wszystkim dobrą warstwą gleby, a głębokość gleby powinna wynosić co najmniej 2 stopy. Silne podkładki mogą wymagać głębszego sadzenia. Należy unikać kopania dołków z dużym wyprzedzeniem. Woda może wypełnić otwory i utrudnić sadzenie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie miejsce dla Twojego drzewa owocowego.
Gleba wokół korzeni drzewa owocowego
Gleba wokół korzeni drzewa owocowego jest domem rośliny i powinna być jak najbardziej komfortowa. Powinna również zapewniać drzewu owocowemu niezbędne wsparcie powyżej poziomu gruntu. Ze względu na wrażliwość drzew owocowych sadzenie ich w odpowiedniej glebie jest pierwszym krokiem do uzyskania dobrych owoców. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią glebę dla Twojego drzewa. Na początek należy upewnić się, że gleba dobrze odprowadza wodę.
Ściółkowanie jest prawie zawsze korzystne. Warstwa mulczu może być siedliskiem niepożądanych owadów i szkodników. W gorącym klimacie lepsza jest goła gleba. Technika ta wymaga dobrego nawadniania, ale pomaga zapobiegać wzrostowi chwastów i trawy. Aby to osiągnąć, ściółka wokół korzeni drzewa owocowego powinna być utrzymywana na wysokości około trzech do czterech stóp. W ten sposób można podlewać drzewo jak zwykle. Gleba wokół korzeni drzewa owocowego powinna być wilgotna i wolna od chwastów.
Gleba wokół drzewa owocowego powinna być lekko kwaśna. Idealny dla drzew owocowych jest odczyn gleby od 6,0 do 7,5. Jeśli jest ona zbyt kwaśna, trzeba będzie dostosować poziom pH gleby. W tym przypadku pomocny będzie sok z limonki. Kiedy poziom pH jest już właściwy, możesz posadzić swoje drzewko owocowe. Drzewo owocowe będzie pięknie rosło! Można nawet uzyskać drzewko owocowe z drzewa, które kiedyś było martwe.
Podlewanie i mulczowanie są bardzo ważne dla młodych drzewek. Zaleca się podlewanie gleby co najmniej raz na tydzień, aby zapobiec powstawaniu chwastów. W ciągu pierwszych trzech do pięciu lat nie wymaga ono zbyt wiele uwagi później. Jednak przez pierwsze trzy lata należy zachować czujność. A jeśli planujesz przesadzić drzewo owocowe jesienią, możesz uniknąć podlewania.
Wybór odmiany
Przy wyborze odmian do ogrodu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym klimat i rodzaj gleby. Jabłka są prawdopodobnie najczęściej uprawianymi owocami drzewiastymi i są stosunkowo łatwe w uprawie. Jabłonie tolerują nawet kwaśne gleby, o ile są one bogate i dobrze zdrenowane. Mimo że jabłonie są generalnie mrozoodporne w strefach od czwartej do siódmej, potrzebują klimatu o niskiej temperaturze, aby dobrze się rozwijać. W chłodniejszym klimacie należy wybrać odmianę o niskim poziomie chłodu. Wybierz odmianę, która jest zgodna z Twoim klimatem, ponieważ zapylenie dwóch gatunków jest niezbędne do dobrego zawiązania owoców.
Oprócz zapylania ważną kwestią jest także rozmiar. Mniejsze drzewa są łatwiejsze w utrzymaniu i zapewniają łatwiejsze do opanowania zbiory. Mniejsze drzewa mają też dłuższy okres owocowania i mogą być częściej sadzone. Lepiej wybrać odmianę rodzimą dla danego obszaru, ponieważ będzie ona wymagała mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli masz ogród pełen drzew owocowych, wybierz te, które mają niewielkie wymagania wodne i znajdują się blisko domu.
Niektóre odmiany owoców dobrze rosną w zimnym klimacie, podczas gdy inne rozwijają się w cieplejszym. O tym, które odmiany będą najlepiej rosły, decyduje klimat panujący na danym obszarze, dlatego należy uważnie wybierać lokalizację. Na przykład w Luizjanie lub Teksasie najlepszy jest klimat ciepły. Jabłka są odporne na większość obszarów, ale większość odmian wymaga zapylenia krzyżowego, dlatego warto posadzić dwie różne odmiany. W ten sposób będziesz mieć pewność, że uzyskasz najlepszą produkcję ze swojej rośliny.
Starannie wybierz swoją odmianę i nie zapomnij o regularnym przycinaniu drzew. Będziesz chciał je przycinać raz lub dwa razy w roku, i to jak najwcześniej, aby zapewnić im zdrowy wzrost. Możesz wybrać jedną z dwóch odmian owoców pestkowych dla każdej lokalizacji. Aby uzyskać optymalną produkcję owoców, należy posadzić dwa drzewa każdej odmiany. Drzewa pestkowe potrzebują pełnego słońca i powinny być sadzone w odległości 12-20 stóp od siebie. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu drzew, aby zapewnić otwarty baldachim.
Światło słoneczne
Większość drzew owocowych jest szczepiona na głębokości trzech stóp, ale niektóre tolerują bardziej wilgotną glebę. Rana po szczepieniu, czyli kolczasta część nacięcia, powinna być skierowana na północ, aby nie uległa poparzeniu przez letnie słońce. Po szczepieniu należy spryskać glebę wokół korzeni, aby wypełnić wszelkie kieszenie powietrzne. W zależności od odmiany można to osiągnąć poprzez wykopanie dołka o kilka centymetrów głębszego niż bryła korzeniowa.
Podczas sadzenia drzew owocowych należy unikać zbyt głębokiego kopania dołka, ponieważ gleba może nasycić się wodą deszczową. Drzewa owocowe preferują płytką glebę o głębokości dwóch stóp, choć mogą rosnąć w głębszym dołku, jeśli podkładka jest bardziej żywotna. Dodatkowo należy unikać kopania dołków głębszych niż to konieczne, ponieważ może to spowodować wypełnienie ich wodą, co uniemożliwi ich założenie. Procedurę tę należy powtarzać w miarę potrzeby.
Oprócz rodzaju gleby, większość drzew owocowych wymaga minimum sześciu godzin światła słonecznego dziennie. Potrzebują również dobrego drenażu, aby gleba nie była podmokła i podatna na choroby. W okresie zimowym bardzo ważny jest mikroklimat. Niektóre drzewa owocowe rosną przy południowej ścianie i potrzebują wysokiego poziomu zimowego chłodu. Termin “chłód zimowy” oznacza czas, w którym temperatura jest niższa niż 45 stopni Fahrenheita. Inne drzewa owocowe, takie jak czereśnie, najlepiej radzą sobie w chłodniejszym, północnym miejscu.
Idealny okres sadzenia drzew owocowych to czas od późnej jesieni do wiosny. W przypadku gatunków, które wymagają cieplejszej gleby, sadzenie powinno odbywać się po sezonie zimowym. W przypadku większości drzew owocowych najlepszy czas na sadzenie to okres od listopada do wczesnej wiosny. Sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem jest metodą najbardziej przystępną cenowo i efektywną czasowo. W porównaniu z wiosennymi drzewami w doniczkach, sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem zimą jest o około połowę tańsze. Należy dokładnie obsiać glebę wokół podstawy drzewa i obficie podlać je po posadzeniu.
Taproots
Taproots drzew owocowych mogą być źródłem kłopotów dla Twojego drzewa. Choć większość drzew owocowych ma włókniste korzenie, są one mniejsze niż ich gałęzie i mogą mieć od trzech do piętnastu stóp średnicy. Zdrowe drzewa mają gruby, masywny system korzeniowy, który może sięgać nawet czterech lub siedmiu stóp. Ogólnie rzecz biorąc, korzenie drzew owocowych rozwijają się w pierwszych trzech stopach gleby. Oto kilka najczęstszych problemów związanych z tymi korzeniami:
Podczas sadzenia drzewa w doniczce jego korzenie nie są tak długie jak korzenie drzewa rosnącego w glebie dobrej jakości. Podczas gdy niektóre drzewa rosną z głębokimi, pionowymi korzeniami palowymi, większość drzew owocowych ma krótsze, płytkie korzenie, które pozostają blisko ziemi. System korzeniowy ma zasadnicze znaczenie dla stabilizacji wzrostu nadziemnego drzewa, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwy. Większość drzew owocowych ma płytkie poziome korzenie palowe, choć niektóre rozwiną głębokie korzenie, gdy zostaną podlane przy powierzchni.
Drzewa owocowe nie potrzebują głębokich korzeni palowych, ponieważ ich wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Korzenie drzewa są przystosowane do pobierania wilgoci i składników odżywczych z gleby, dzięki czemu są w stanie konkurować o wodę z pobliskimi roślinami. Ponadto są bardziej wydajne w przechwytywaniu wody niż korzenie głębokie, dlatego powinny być umieszczone w miejscu, gdzie łatwo się do nich dostać. W suchej lub piaszczystej glebie te głębsze korzenie lepiej wychwytują wodę deszczową.
Korzenie drzew owocowych mają wyspecjalizowaną budowę, która odróżnia je od innych roślin. Rozwijają się z jednego korzenia głównego, a następnie rozgałęziają się na boczne. Korzenie boczne mogą być krótsze, rozgałęzione lub skośne. Niektóre mają matową, powierzchniową strukturę korzeni. Niektóre nie wykształcają korzenia palowego. Należą do nich odporne rośliny rodzime. Tocklai, australijskie drzewo owocowe, ma bardzo unikalny system korzeniowy.
Głębokość sadzenia
Ważną kwestią przy sadzeniu drzew owocowych jest to, jak głęboka powinna być gleba. Na przykład jabłka są zwykle szczepione na specjalnej podkładce, natomiast gruszki i inne odmiany są zwykle wkopywane bezpośrednio do ziemi. W przypadku sadzenia drzew owocowych należy upewnić się, że gleba jest jak najgłębsza, ale nie zawsze jest to możliwe. Trochę badań i przemyśleń może pomóc.
Choć korzenie większości drzew owocowych są płytkie i rozłożone poziomo, to jednak mogą one odgrywać istotną rolę. Najgłębsza gleba, która powinna mieć około trzech stóp, pozwala drzewom owocowym dotrzeć do głębszej wody. Na przykład drzewa posadzone w suchej glebie potrzebują głębokich korzeni, aby szukać wody. Jednak korzenie wielu drzew owocowych rozwijają się w górnych 12 calach gleby. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które zapewni tym drzewom odpowiedni drenaż.
Po usunięciu podkładki posadź drzewko z gołym korzeniem tak, aby jego korzenie były rozłożone i znajdowały się powyżej poziomu gleby. Pamiętaj, aby nie sadzić drzewa z gołym korzeniem zbyt głęboko. Oprócz tego, że korzenie nie zwiędną, należy zadbać o to, aby dół był wystarczająco duży, aby drzewo z gołym korzeniem mogło się zadomowić. Oprócz właściwości utrzymywania gleby przez drzewka owocowe z gołym korzeniem, upewnienie się, że dołek jest co najmniej o dwa cale szerszy niż system korzeniowy drzewka, zachęci je do założenia i wzrostu.
Sadząc drzewo owocowe, należy zadbać o to, aby gleba była sypka i bogata w składniki odżywcze. Drzewa nie należy sadzić w pobliżu wysokiego terenu ani w miejscach, gdzie regularnie dochodzi do powodzi. Należy również unikać sadzenia drzew owocowych w pobliżu dużych budynków, które zimą powodują napływ lodowatych wiatrów. Dachy tych budynków mogą również zrzucać tony śniegu na ziemię pod drzewem owocowym, powodując łamanie się gałęzi.
Podobne tematy
- Jak nawozić drzewa owocowe
- Jakie drzewa można sadzić w glebie gliniastej?
- Jak uprawiać drzewa owocowe, aby nie chorowały
Mam na imię Patryk i wykonuje ogrodzenia z profili metalowych na zamówienie. Zajmuje się tym od ponad 10 lat i jest to moją pasją. Dzięki temu mogę dzielić się z Państwem swoim dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.