Jak często opryskiwać drzewa owocowe

Jak często opryskiwać drzewa owocowe

Jeśli zastanawiasz się jak często opryskiwać drzewa owocowe, nie jesteś sam. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, od pogody po rozwój drzew. Ponadto częstotliwość oprysków zależy od pory roku. Etykiety produktów zawierają informacje takie jak “dni przed zbiorami”, które pomogą Ci określić właściwy termin. Oto kilka wskazówek dotyczących opryskiwania:

Okres spoczynku drzew owocowych

Jak często opryskiwać drzewa owocowe w okresie zimowym? W zależności od odmiany, oleje ogrodnicze możesz stosować raz lub dwa razy w miesiącu. Jeśli opryskujesz drzewa owocowe w okresie zimowym, powinieneś unikać stosowania olejów na kwiaty jednoroczne w pobliżu drzew. Olej zabije lucerny, nagietki i inne kwiaty. Olejki powinny być rozpylane na najwyższych gałęziach i w szczeliny, aby chronić je przed chorobami.

W okresie spoczynku drzewo nie jest aktywnie rosnące i do rozwoju będzie potrzebowało określonej liczby jednostek chłodzących (Nawóz komórkowy) i chłodnych dni. W tym czasie drzewo nie wygląda na aktywne, a wszystkie jego węglowodany są zmagazynowane w pniu i gałęziach. Jednak wiosną zacznie rosnąć i wytwarzać liście oraz owoce.

Podczas gdy drzewo owocowe jest w stanie spoczynku, nadal trzeba wykonać prace w ogrodzie. Zastosuj na swoim drzewie owocowym olejek pichtowy lub pestycyd pichtowy, aby chronić je przed zgorzelą i roztoczami. Pestycyd ten najlepiej stosować, gdy temperatura ledwo przekracza zera. Te środki chemiczne duszą owady i jaja w gałęziach. Jednak olej uśpiony nie jest skuteczny w zwalczaniu owadów zimujących.

Do zwalczania większości owadów można używać oleju uśpionego, choć zaleca się, aby z opryskiem poczekać do momentu opadnięcia pąków kwiatowych. Jeśli mamy do czynienia z infestacją ćmy brzoskwiniowej, należy zastosować endosulfan w sprayu na pniu i gałęziach. Można również spryskać ćmę dorszową, zanim zacznie się ona wylęgać. Jeśli zauważyłeś dziury, możesz zastosować drugi oprysk tydzień lub dwa później.

Wybierając pestycyd dla swoich drzew owocowych, należy pamiętać, aby wybrać taki, który skutecznie zwalcza chorobę i zapobiega jej objawom. Owady i choroby będą się zmieniać w zależności od pory roku i klimatu. Odstępy między opryskami będą różne, ale dobrą zasadą jest stosowanie ich co około dwa tygodnie. Nie musisz bardzo intensywnie podchodzić do harmonogramu oprysków; możesz je stosować na drzewach różnych gatunków.

Jeśli obawiasz się szkodników w zimie, możesz zastosować oprysk na bazie miedzi dla drzew owocowych. Należy go zastosować trzykrotnie w ciągu zimy, aby nie pominąć żadnego dnia. Jeśli stosujesz oprysk zanim zaczną rosnąć liście, powinieneś odczekać co najmniej dwa tygodnie przed deszczem, aby uniknąć rozprysku zarodników. Bardziej szczegółowe instrukcje dotyczące częstotliwości opryskiwania drzew owocowych w okresie spoczynku można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są podobne do Bonsai?

Należy dążyć do trzykrotnego zastosowania pestycydu. Stosuj go, gdy temperatura jest powyżej zera i tuż przed pękaniem pąków. Ostatni oprysk może pokryć rany po przycinaniu. Nie mieszaj jednak siarki z miedzią, ponieważ są one niekompatybilne i mogą uszkodzić korę. Nie należy również mieszać siarki i miedzi w tym samym zbiorniku opryskowym. Najlepszym terminem jest styczeń. Pierwszy oprysk należy zastosować po przycięciu, ale dwa tygodnie po drugim.

Insektycydy stosowane w okresie spoczynku

Oleje ogrodnicze są szeroko stosowane w sadach ekologicznych i konwencjonalnych. Charakteryzują się niską toksycznością i są kompatybilne z rotacją oprysków w okresie spoczynku. Są skuteczne w zwalczaniu większości szkodników i nie szkodzą ludziom ani dzikim zwierzętom. Oleje ogrodnicze zabiją większość szkodników, ale mogą nie kontrolować pożytecznych owadów, które mogą zimować na drzewie. Oleje ogrodnicze mogą być stosowane na drzewach owocowych pod koniec okresu spoczynku.

Insektycydy stosowane w okresie spoczynku na drzewach owocowych obejmują pyretrynę, botaniczny środek owadobójczy, który jest silnie toksyczny dla pszczół. Surround, środek owadobójczy na bazie gliny, jest mniej toksyczny dla pszczół i może być stosowany na drzewach owocowych co tydzień dla pełnego pokrycia. Pyretryna jest szeroko zarejestrowanym środkiem owadobójczym dla jabłoni, gruszy, nektaryny i wiśni. Pyretryna jest również skuteczna w zwalczaniu pluskwiaków roślinnych w okresie przed kwitnieniem. Jednak ten insektycyd może również zwiększać ogniska roztoczy na owocach. Pestycyd ten dostępny jest w formulacjach 25WP i 3,2EC. Zalecana ilość oprysku dla brzoskwini lub gruszy to 2 pinty na akr. Ważne jest stosowanie rotacji z innymi produktami, które mają inny sposób działania niż

CYANTRANILIPROLE (EXIREL) jest skutecznym insektycydem do zwalczania różnych szkodników jabłek, gruszek i owoców pestkowych. Należy do klasy diamidów antranilowych i posiada nowatorski sposób działania na receptory ryanodynowe owadów. Jest to pierwszy insektycyd w tej klasie, który jest przeznaczony do zwalczania mszyc żywiących się sokami. Exirel okazał się skuteczny w zwalczaniu mszycy różowej jabłoniowej w badaniach przeprowadzonych w środkowym Atlantyku.

Sprawdź także:  Jakie drzewa należy opryskiwać mocznikiem

Innym ważnym insektycydem stosowanym w okresie spoczynku na drzewach owocowych jest karbaryl. Karbaryl jest skuteczny wobec większości szkodników i może być stosowany na drzewach owocowych w ciągu jednego do trzech tygodni od zakwitnięcia. Może powodować nadmierne przerzedzanie, jeśli zostanie zastosowany przed upalną pogodą, jest też toksyczny dla pszczół. Jednak najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodników jest stosowanie kompleksowego programu IPM.

Fungicydy są również powszechnie stosowane do zwalczania infekcji grzybowych. Do fungicydów działających przeciwko grzybom należą kaptan i Bacillus subtilis. Mydło miedziowe można stosować po opadnięciu liści, ale przed nabrzmieniem pąków. Ten środek chemiczny jest mniej szkodliwy dla drzew owocowych niż fungicydy, które są stosowane podczas zbiorów. Insektycydy są w dużej mierze zwalczane przez drapieżniki.

Innym insektycydem przeznaczonym do zwalczania owoców ziarnkowych i pestkowych jest imidaklopryd, neonikotynoid. Ten środek owadobójczy jest zarejestrowany do stosowania na wszystkie owoce pestkowe i ziarnkowe i jest stosowany w dawce 2,4-2,8 fl. oz na akr. Nie jest zarejestrowany do stosowania w jabłoni i gruszy. Można go stosować na drugi lub trzeci owoc po pierwszym.

Jednym z insektycydów przeznaczonych do stosowania na drzewach owocowych w okresie spoczynku jest Altacor, który służy do zwalczania larw jabłoni. Należy go stosować na owoce w miesiącu sierpniu. Jeśli Surround zostanie zastosowany na owocach w sierpniu, spray może nadal znajdować się na owocach podczas ich zbioru we wrześniu. Przed spożyciem owoców należy je dobrze umyć. Mszyce mogą być uciążliwe, ale są estetycznie nieatrakcyjne. Produkty do zwalczania mszyc są powszechnie dostępne i mogą skutecznie zapobiegać silnej infestacji.

Skuteczność fungicydów

Istnieje kilka metod zwalczania chorób bakteryjnych, ale stosowanie fungicydów jest dobrym rozwiązaniem, jeśli choroba nie jest ciężka. Można spróbować mieszanki Bordeaux, siarczanu miedzi lub chlorotalanilu. Ważne jest jednak, aby stosować odpowiednie dawki, aby zapobiec chorobom i selekcji szkodników. Poniżej wymieniono kilka ważnych punktów, o których należy pamiętać. Przeczytaj uważnie etykiety, aby upewnić się, że używasz właściwego produktu.

Fungicydy są skuteczne w zwalczaniu brunatnej zgnilizny amerykańskiej. Najskuteczniejszą klasą fungicydów w ochronie przed tą chorobą jest SDHI (gąbczasta zgnilizna) oraz Merivon. Skuteczne są również Indar i Gem. Te fungicydy nie są przeznaczone dla każdego drzewa owocowego i mogą być przydatne tylko w przypadku niektórych typów. W zależności od rodzaju drzewa owocowego może być konieczne naprzemienne stosowanie różnych klas fungicydów.

Sprawdź także:  Jak uratować złamaną gałąź drzewa

Istnieją fungicydy, które są skuteczne w walce z szeroką gamą chorób roślin. Fungicyd z grupy FRAC 7, taki jak Merivon, jest zalecany na koniec sezonu wegetacyjnego. Zapobiega on rozwojowi zgnilizny owoców w okresie późnego lata. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania więcej niż jednego rodzaju fungicydu. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że fungicyd powinien być stosowany tylko raz, a nie zaleca się stosowania go więcej niż dwa razy w sezonie.

Stosując fungicydy, należy pamiętać o dokładnym przestrzeganiu instrukcji zawartych w etykiecie. Większość drzew owocowych ma różne idealne okresy na ich stosowanie. Niektóre gatunki mogą wymagać częstszego stosowania, a inne mogą nie tolerować go tak dobrze. Jeśli zdecydujesz się na użycie środków grzybobójczych, pamiętaj, że konieczne jest częste sprawdzanie drzew, aby zapobiec długotrwałym szkodom. W każdym razie nie ma gwarancji, że owoce będą wolne od skaz, dlatego należy stosować różne zabiegi, jeśli chce się zapewnić owoce zdrowe i wolne od skaz.

Środki grzybobójcze mogą mieć różny wpływ na Twoje drzewa owocowe. Na przykład jeden rodzaj grzyba, znany jako Phytophthora, może zniszczyć drzewa owocowe. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec. Oprócz stosowania fungicydów należy stosować praktyki kulturowe, które sprzyjają cyrkulacji powietrza. A program 3 oprysków może wyeliminować potrzebę stosowania fungicydów, gdy zbiór jest bliski, gdy owoce są gotowe do zbioru.

Niektóre fungicydy są systemiczne i działają w celu zniszczenia wzrostu grzybów. Te fungicydy działają poprzez wnikanie do tkanek rośliny. Fenbukonazol na przykład doskonale kontroluje brunatną zgniliznę i zgniliznę owoców, które są powszechne u drzew owocowych. Fenbukonazol jest również stosowany do zwalczania brunatnej zgnilizny brzoskwiń, parcha jabłoni oraz plamistości liści wiśni i czereśni. Te fungicydy są często sprzedawane jako “systemowe” lub “układowe” i mają różny wpływ na rośliny.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak wyglądają drzewa i krzewy zimą
Czytaj Dalej

Jak wyglądają drzewa i krzewy zimą

To, jak wyglądają drzewa i krzewy zimą, może się bardzo różnić od ich jesiennych kolorów. Drzewa i krzewy,…
Jak blisko ogrodzenia sadzić drzewo
Czytaj Dalej

Jak blisko ogrodzenia sadzić drzewo

Sadząc drzewo, należy pamiętać o odstępach między słupkami a ogrodzeniem. Korzenie drzewa wyrastają na odległość równą rozstawowi jego…
Jak sól działa na drzewa
Czytaj Dalej

Jak sól działa na drzewa

Wpływ sezonowego dodawania soli na drzewa nie jest w pełni zrozumiały, ale proces ten obejmuje złożony cykl pomiędzy…