Jak drzewa oczyszczają powietrze

Jak drzewa oczyszczają powietrze

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak drzewa oczyszczają powietrze, to trafiłeś we właściwe miejsce. Drzewa te są rodzime dla większości obszarów świata, a wielu ludzi sadzi je od pokoleń. Chociaż nie oczyszczają one bezpośrednio powietrza, to przenoszą zanieczyszczenia z powietrza na ziemię. Drzewa przenoszą te zanieczyszczenia, zapewniają schronienie na szkolnych placach zabaw i zimową osłonę. Rosnąc, drzewa wytwarzają również lotne związki organiczne (VOC), które mieszają się z tlenkami azotu pochodzącymi ze spalin samochodowych, tworząc ozon. Jednak tylko niektóre rodzaje drzew mają taki efekt. Co więcej, drzewa o słabych wiatrach lub dużym nasłonecznieniu są podatne na efekt VOC.

Drzewa cytrusowe

Chociaż drzewa cytrusowe mają wiele zalet, nie są wolne od szkodników. Szkodniki, które mogą zaatakować drzewko cytrusowe to ćmy, mszyce, pasikoniki, czerwone przędziorki, omacnice i muszki owocowe – Słowa są efektem starannych badań zespołu portalu Legalne Konopie. Aby zapobiec ich występowaniu, należy regularnie spryskiwać drzewko cytrusowe wodą. Jeśli podejrzewasz szkodniki, możesz zastosować organiczny spray z mydłem. Pamiętaj, aby dokładnie umyć owoce przed ich spożyciem i użyj pojemnika do spryskiwania liści i pni drzewka cytrusowego. Możesz również znaleźć pożyteczne owady, które żyją w Twoim drzewku.

Przy odpowiedniej uprawie drzewa cytrusowe mogą oczyszczać powietrze w Twoim domu. W miesiącach zimowych powietrze w Twoim domu może stać się nieświeże. Drzewa cytrusowe mają wiele zalet, w tym świeży tlen. Nie tylko oczyszczają powietrze, ale także pięknie pachną! Są świetnym wyborem dla roślin biurowych, ponieważ zwiększają wydajność i poprawiają nastrój. Jedynym minusem drzewek cytrusowych jest to, że nie są najłatwiejsze w pielęgnacji – wymagają odpowiednich warunków oświetleniowych, aby dobrze się rozwijać. Brzoza

Nowe badanie ujawnia, że srebrne brzozy mogą skutecznie filtrować powietrze wokół siebie. Naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster badali zalety brzozy srebrzystej jako naturalnego oczyszczacza powietrza. Liście srebrnej brzozy zawierają drobne włoski i grzbiety, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń, a następnie zmywają je podczas deszczu. Gdyby tylko więcej ludzi sadziło takie drzewa! Wszyscy moglibyśmy łatwiej oddychać, prawda? Jeśli zastanawiasz się nad posadzeniem drzewa, rozważ kilka z poniższych wskazówek, które pomogą Ci zacząć oczyszczać powietrze wokół Ciebie.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster wystawili dziewięć gatunków drzew na działanie spalin z silników Diesla. Stwierdzili, że brzoza srebrna, bez, klon, jesion, wiśnia, pokrzywa, głóg i brzoza plażowa pochłaniają do 71% ultradrobnych cząstek. W rzeczywistości okazało się, że brzozy wychwytują 79 procent wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Trudno się z tymi wynikami nie zgodzić – im więcej wiemy o tym, jak drzewa oczyszczają powietrze, tym lepiej.

Sprawdź także:  Jak zrobić domek na drzewie krok po kroku

Cis

Jak cis oczyszcza powietrze? Drzewa pochłaniają CO2 i chronią nasze otoczenie przed zanieczyszczeniami powietrza. Drzewa te filtrują również NO2 i ozon, pochłaniając je przez swoje aparaty szparkowe. W konsekwencji zmniejsza się ilość zanieczyszczeń powietrza w naszej atmosferze. Jeśli nie posadzimy więcej drzew, nadal będziemy doświadczać zanieczyszczenia powietrza. Mimo to, korzyści płynące z posadzenia cisa są warte inwestycji.

Według badań ONZ cis ma zaskakująco dużą zdolność do wychwytywania PM2. Drzewa, które mogą dorastać do trzydziestu metrów lub 40 metrów, mogą pochłonąć ponad trzy tysiące kilogramów CO2 w ciągu zaledwie trzydziestu lat. Najmniejszy gatunek drzewa, pokrzywa, jest nieskuteczny w wychwytywaniu PM. Na szczęście drzewa te są jednym z niewielu gatunków o wysokiej jakości liści, które mogą skutecznie pochłaniać szkodliwe PM2,5 z powietrza.

Bzura

Podczas gdy większość ludzi słyszała o zaletach bzu, niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich innych niesamowitych korzyści. Drzewo jest naturalnym oczyszczaczem powietrza, który zatrzymuje i usuwa cząstki stałe w atmosferze. Te małe cząsteczki mogą być wszystkim, od chemikaliów i kwasów po kurz i metale. Są one emitowane do atmosfery w wyniku działania fabryk i innych form transportu. Co więcej, niektóre z tych cząstek są rakotwórcze, co czyni je niezdrowymi dla ludzi.

Z bzem wiąże się wiele mitów i legend. Według jednego z niemieckich wierzeń, wróżki uwielbiają grać na instrumentach wykonanych z bzu. Fakt ten mógł mieć wpływ na jego wykorzystanie przy ukrzyżowaniu. Ponadto istnieje również przekonanie, że spanie pod bzem sprawi, że dusza trafi do raju. Ale choć prawdą jest, że drzewa bzu oczyszczają powietrze, niektórzy uważają, że są one również związane z czarami i ochroną.

Sprawdź także:  Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu

Dwutlenek węgla

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości węgla w atmosferze jest sadzenie drzew. Pomagają one zmniejszyć emisję dwutlenku węgla poprzez jego pochłanianie i magazynowanie pod ziemią. Jednak nie jest to tak proste jak sadzenie drzew. Możliwe jest również zastosowanie kilku innych strategii. Bezpośrednie wychwytywanie powietrza jest jedną z najbardziej wydajnych i skutecznych. Polega na wykorzystaniu płynnego roztworu lub powłoki na ciele stałym do pochłaniania CO2. Po kontakcie z powietrzem związki te uwalniają CO2, który jest następnie składowany pod ziemią.

W przeciwieństwie do innych rodzajów wychwytywania węgla, drzewa pomagają środowisku, magazynując i uwalniając węgiel do ziemi. Według amerykańskiej Służby Leśnej, lasy są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza poprzez usuwanie około 309 milionów ton węgla każdego roku. To około 25% całego węgla uwalnianego przez ludzi. Pomimo konieczności podjęcia większej ilości działań ze strony decydentów, drzewa są doskonałym rozwiązaniem.

Aerozole

Kiedy drzewo uwalnia do powietrza niewielkie ilości dwutlenku węgla i innych substancji chemicznych, tworzy aerozole. Cząsteczki te są widoczne i składają się z molekuł podobnych do gumy. Większe cząstki osiadają na ziemi w ciągu kilku godzin. Mniejsze pozostają w powietrzu przez dni lub tygodnie. W rezultacie te drobne cząstki mogą sprawić, że powietrze, którym oddychamy, będzie bardziej zamglone. To zamglenie jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i symulacji klimatu.

Aerozole te przemieszczają się na odległość tysięcy kilometrów. Pył z pustyni Sahara może trafić do środkowego Pacyfiku lub na Karaiby. Dym z dzikich pożarów na Syberii może dotrzeć do czap lodowych Arktyki. Stąd aerozole z drzew mają kluczowe znaczenie w oczyszczaniu powietrza. Naukowcy z Berkeley mają nadzieję na powtórzenie wyników swoich badań w innych miastach. Praca jest finansowana przez EPA Early Career Award.

Ozon

Nie jest jeszcze jasne, jak drzewa wykonują swoje zadanie oczyszczania powietrza. Drzewa pochłaniają jednak różne substancje zanieczyszczające powietrze i zmniejszają ich stężenie w otoczeniu. Drzewa pobierają również tlenki azotu, które w atmosferze zamieniają się w kwas azotowy. W wielu zalesionych regionach USA ilość ozonu zależy od stosunku tlenku azotu w powietrzu do ilości kwasu azotowego emitowanego przez drzewa. Bez drzew pochłaniających te tlenki azotu, poziom ozonu w powietrzu byłby wyższy.

Ozon jest produktem spalania węgla i innych zanieczyszczeń. Emisja CO i SO2 może spowodować nagłe obniżenie jakości powietrza i może uszkodzić Twój układ oddechowy. Jeśli mieszkasz w mieście, drzewa są szczególnie ważne. W miastach mogą one zmniejszyć ilość zanieczyszczeń powietrza i zredukować miejskie wyspy ciepła. Mogą również działać jako “pochłaniacze dwutlenku węgla”, absorbując go tyle, ile same wytwarzają.

Sprawdź także:  Jak sadzić iglaki z nasion

Ozon odbija szkodliwe promienie UV

Drzewa mają wiele zalet, z których nie najmniejszą jest to, że zmniejszają zanieczyszczenia i chronią ludzi przed cząstkami stałymi. Ponadto drzewa służą jako pochłaniacze innych zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu, amoniak i ozon. Ozon może powodować problemy z oddychaniem, a ozon w warstwie przyziemnej jest nawet powiązany z astmą. Ponadto drzewa filtrują gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, który jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia.

Warstwa ozonowa odgrywa ważną rolę w ochronie nas przed promieniami ultrafioletowymi słońca. Ozon odbija promienie UV-B od powierzchni ziemi, dlatego jest ważny dla zdrowia ludzi i roślin. Zubożenie warstwy ozonowej ma wiele negatywnych skutków, w tym rozwój nowotworów, zaćmy i osłabienie układu odpornościowego. Wysokie promieniowanie UV może również uszkodzić uprawy, które są wrażliwe na promienie UV-B, powodując spadek plonów. Ponadto może ono szkodzić fitoplanktonowi, który stanowi podstawę morskiej sieci pokarmowej.

Depozycja ozonu

Depozycja ozonu w atmosferze jest powszechnym i znaczącym problemem, a drzewa należą do głównych winowajców. Drzewa pochłaniają różne zanieczyszczenia atmosferyczne przez swoje szparkowe otwory, czyli pory. Gazy dyfundują do przestrzeni międzykomórkowej liścia i mogą nawet oddziaływać na jego wewnętrzne powierzchnie. W rezultacie zanieczyszczenia takie jak ozon są na stałe uwięzione w liściach. W rzeczywistości osadzanie się ozonu na drzewach ogranicza ich wzrost, uszkadza ich liście i predysponuje je do atakowania przez owady.

Ponadto drzewa pomagają zmniejszyć stężenie zanieczyszczeń powietrza i ograniczyć powstawanie wtórnych zanieczyszczeń poprzez zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Co więcej, drzewa usuwają zanieczyszczenia bezpośrednio z powietrza na swoich gałęziach i liściach. W związku z tym lasy miejskie przyczyniają się do redukcji ozonu i związanych z nim zanieczyszczeń. Ale drzewa mogą zrobić więcej niż tylko zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza i zmniejszać depozycję ozonu. Oto niektóre z ich innych korzyści.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak nawozić drzewa owocowe
Czytaj Dalej

Jak nawozić drzewa owocowe

Zdrowe drzewo owocowe potrzebuje równowagi istotnych składników odżywczych. Potrzebuje dużo potasu, fosforu i minerałów śladowych. Zbyt duża ilość…
Jak pozbyć się korników z drzewa
Czytaj Dalej

Jak pozbyć się korników z drzewa

Zapobieganie jest najlepszym sposobem radzenia sobie z chrząszczami. Jeśli masz do czynienia z chrząszczami na drzewie, które nie…
Jakie drzewa najlepiej sadzić w wakacje?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa najlepiej sadzić w wakacje?

Jeśli wybierasz się na wakacje, być może zastanawiasz się, jakie drzewa najlepiej posadzić podczas wyjazdu. Rośliny domowe nie…