Jak często nawozić drzewa owocowe

Jak często nawozić drzewa owocowe

Jeśli chodzi o drzewa owocowe, możesz zastanawiać się, jak często je nawozić. Prawdopodobnie czytałeś o różnych nawozach, takich jak azot i fosfor, które promują zielony, wegetatywny wzrost. Być może słyszałeś także o nawozach organicznych i opryskach dolistnych, które dostarczają składniki odżywcze bezpośrednio do rośliny. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, jaki nawóz jest odpowiedni dla Twojego drzewa. Stosuj zrównoważone nawozy, które zapewniają odpowiednią ilość każdego z tych elementów.

Azot pobudza zielony, wegetatywny wzrost

Jeśli kiedykolwiek sadziłeś drzewo owocowe, prawdopodobnie powiedziano Ci, że powinieneś nawozić je azotem. Ale co to dokładnie znaczy? Oznacza to, że możesz wypełnić glebę większą ilością składników odżywczych, a Twoje drzewo będzie miało więcej powierzchni do fotosyntezy, czyli procesu, w którym drzewa pobierają energię. Oprócz azotu fosforan sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i kwiatów, z których ostatecznie powstają owoce.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś banana, jabłko lub drzewo gwajakowe, wiesz jak ważny jest azot dla wzrostu roślin. Najlepszym okresem na nawożenie drzew owocowych jest jednak wiosna, kiedy następuje pękanie pąków i aż do drugiego roku wzrostu. Dzięki temu nie dojdzie do gwałtownego wzrostu późnym latem, kiedy to można już czerpać korzyści z wczesnego sadzenia.

Pobieranie N przez drzewa owocowe pochodzi z dwóch źródeł: nawozów mineralnych oraz wewnętrznego obiegu N. Ten pierwszy jest procesem naturalnym, polegającym na pobieraniu azotanów (NO3-) i amonu (NH4+). Korzenie drzew owocowych pobierają N, natomiast korzenie innych roślin mogą go wykorzystywać poprzez liście, korę i pień. Te ostatnie mogą pobierać azot z gleby i zwracać go do korzeni w postaci aminokwasów.

Ogólnie rzecz biorąc, dla drzewa owocowego potrzeba 0,10 funta “rzeczywistego azotu” rocznie. Ilość ta jest proporcjonalna do wielkości pnia. Jeśli Twoje drzewo owocowe ma pięć cali średnicy, potrzebuje 0,07 funta azotu. Nawozy zawierają więcej niż tylko azot, dlatego aby określić właściwą dawkę azotu, należy podzielić tę ilość przez wielkość pnia.

Fosfor/fosforan sprzyja rozwojowi korzeni

Nawożenie drzew owocowych fosforem/fosforanem przynosi wiele korzyści. Ten składnik odżywczy poprawia formowanie kwiatów i produkcję nasion, czyli dwa najważniejsze wskaźniki zdrowego zawiązania owoców. Fosfor zwiększa także odporność roślin na choroby i wzmacnia je na okres zimowy. Poprzez zwiększenie rozwoju korzeni, fosfor pomaga promować zdrowy wzrost. Jest on również kluczowym elementem dla prawidłowej produkcji i jakości owoców.

Sprawdź także:  Jak głęboko sadzi się drzewa owocowe?

W glebach występują dwa rodzaje fosforu: organiczny i nieorganiczny. Ten pierwszy jest obecny w materii organicznej, takiej jak resztki roślinne, obornik i tkanki mikroorganizmów. Fosfor jest najłatwiej dostępny w glebach o pH pomiędzy 6,0 a 7,0, natomiast wartości pH powyżej tego poziomu są toksyczne dla roślin. Jeśli nawozimy fosforem, zauważymy wzrost produkcji owoców i zmniejszenie liczby chorób.

Zbyt duża ilość fosforu jest szkodliwa dla środowiska. Fosfor może powodować zakwity glonów i obniżać poziom tlenu. Może również zakłócać działanie pożytecznych organizmów glebowych. Aby uzyskać maksymalne korzyści z nawożenia fosforowego/ fosforanów, upewnij się, że nawozisz różne gleby. Jeśli stosujesz hydroponikę, zawartość składników odżywczych w wodzie jest wystarczająco wysoka.

Optymalna ilość nawożenia P/P dla drzew owocowych zmienia się w zależności od pH gleby. Jeśli gleba jest kwaśna, należy rozważyć zastosowanie wapna w celu przywrócenia poziomu pH. Zapewni to bardziej zrównoważoną glebę. Wzmocni też wzrost drzew owocowych. Stosując nawożenie superfosfatem dla drzew owocowych, należy pamiętać o przestrzeganiu instrukcji dotyczących konkretnej uprawy.

Nawozy organiczne a nawozy syntetyczne

Nawozy organiczne i syntetyczne mają swoje zalety i wady. Pierwsze z nich są tańsze i szybciej działają, natomiast drugie są nieorganiczne i z czasem wnoszą mniej do gleby. Nawozy syntetyczne są również silniejsze, mają niższy stosunek N-P-K i są bardziej podatne na wymywanie do gleby lub wody. W związku z tym mogą nie być najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem dla drzew owocowych.

Chociaż zarówno nawozy organiczne, jak i syntetyczne zawierają mikroelementy i minerały śladowe, większość producentów preferuje nawozy organiczne. Najlepszym sposobem dostarczenia tych składników odżywczych drzewom owocowym jest kompost lub mączka z kelpu. Jeśli twoje drzewa owocowe mają infekcję gorzkiej zgnilizny, może być konieczne zastosowanie suplementu wapnia. Testy gleby mogą pomóc w określeniu, czego potrzebują Twoje rośliny i jaki poziom pH ma Twoja gleba. Nawożenie drzew owocowych powinno być wykonywane wiosną lub wczesnym latem.

Oprócz swoich zalet, nawozy organiczne są lepsze dla gleb, które mają słaby drenaż i potrzebują dodatkowej wilgoci. Dzięki wyższej zawartości substancji organicznych lepiej zatrzymują wodę, co zapobiega gniciu korzeni. Ponieważ drzewa owocowe potrzebują dużo wody, stosowanie nawozów organicznych zapewni im zdrowsze środowisko. Nawozy organiczne nie mają też działania toksycznego. Nawozy organiczne muszą jednak najpierw ulec rozkładowi w glebie, zanim będą mogły zasilić rośliny. Jeśli zdecydujesz się na użycie nawozu organicznego, powinieneś rozważyć ilość materiału organicznego, który możesz bezpiecznie wymieszać z glebą.

Sprawdź także:  Jak często opryskiwać drzewa owocowe

Jedną z ważnych kwestii przy wyborze naturalnego nawozu do drzew owocowych jest dawkowanie. Jeśli przesadzisz z nawożeniem, rośliny zostaną pozbawione ważnych składników odżywczych. Nadmierne nawożenie może spowodować zachwianie równowagi pH gleby i spalanie nawozu. Dlatego ważne jest, aby co trzy, cztery lata przeprowadzać badania gleby, aby upewnić się, że ilość składników odżywczych jest odpowiednia.

Opryski dolistne dostarczają składniki odżywcze bezpośrednio do rośliny

Opryski dolistne są powszechną praktyką rolniczą, która może poprawić plony i jakość. Są one również doskonałym wyborem dla rolników, którym brakuje odpowiedniej wierzchniej warstwy gleby do wchłaniania składników odżywczych. Jednak metoda ta nie może być stosowana do dostarczania wszystkich składników odżywczych potrzebnych roślinie uprawnej. Niewystarczające stężenie składników odżywczych może powodować oparzenia liści i fitotoksyczność, a zbyt częste stosowanie oprysku dolistnego może być kosztowne. Na szczęście dostępne są opryski dolistne dla większości drzew owocowych.

Problem z opryskami dolistnymi polega na tym, że ich pobranie jest niskie. Wynika to z barierowych właściwości powierzchni liści. Dodatkowo, bierne pobieranie jest niedyskryminujące. Dlatego najważniejszym wyzwaniem oprysków dolistnych jest precyzyjna aplikacja dawki składników pokarmowych. Produkty te muszą być aplikowane w odpowiedniej dawce, aby zapobiec zgorzeli liści i niedoborom składników pokarmowych.

Dolistna aplikacja mikroelementów ma bezpośredni wpływ na proces zawiązywania owoców u wielu gatunków drzew owocowych. Na przykład niski poziom tych pierwiastków w owocach spowoduje obniżenie plonu drzewa liściastego. Wykazano, że opryski dolistne jednym lub oboma tymi pierwiastkami zwiększają wydajność u różnych drzew owocowych. Badacze stwierdzili, że dolistne stosowanie Zn-50 lub kwasu borowego zwiększało absencję owocników. Opryskiwanie dolistne jednym lub oboma tymi pierwiastkami znacznie zwiększyło produktywność w porównaniu do kontroli bez oprysków.

Inną ważną zaletą dolistnego stosowania składników mineralnych jest to, że są one bardziej efektywne niż nawożenie pogłówne. Dolistna aplikacja Ca jest skuteczna w zwalczaniu jego niedoboru, który jest bezpośrednio związany z gorzkim dołem u wielu gatunków roślin. Stosowanie oprysków Ca bezpośrednio na owoce wpłynęło na poprawę jakości owoców i ograniczenie ich pękania. Korzyści z jego stosowania są liczne. Jeśli uprawiasz drzewo owocowe w swoim ogródku, rozważ dolistną aplikację tych składników odżywczych.

Sprawdź także:  Jak przymocować huśtawkę do drzewa krok po kroku

Najczęstsze błędy popełniane przy nawożeniu drzew owocowych

Jeśli chodzi o nawożenie drzew owocowych, to zapewne zauważyłeś, że najlepszym czasem na stosowanie nawozów jest wiosna. W końcu drzewa spędzają zimowe miesiące w stanie uśpienia. Nawozy mogą pomóc im rosnąć zdrowo i silnie, ale częstym błędem jest to, że drzewa owocowe nie otrzymują odpowiedniej ilości nawozu. Nawozy składają się z wielu składników odżywczych, ale rośliny potrzebują ich więcej. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj.

Właściwy rodzaj nawozu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia drzewa owocowego. Zdrowe drzewo potrzebuje dużych ilości azotu, potasu, wapnia, magnezu i fosforu. Drzewa owocowe potrzebują również dużej ilości węgla i wodoru, które można znaleźć naturalnie w powietrzu. Nawóz organiczny pochodzi z naturalnych źródeł roślinnych lub zwierzęcych, takich jak obornik, mączka kostna, mączka z krwi, mączka rybna, granulat alfa i superfosfat potrójny.

Nowe drzewo owocowe należy przesadzić do dołka, który jest co najmniej dwa razy szerszy niż jego istniejący system korzeniowy. Upewnij się, że gleba ma dobry drenaż i pamiętaj o założeniu systemu nawadniania oraz ustaleniu harmonogramu podlewania przed posadzeniem. Zazwyczaj drzewa owocowe wymagają około jednego cala wody tygodniowo. Ściółka powinna mieć głębokość od 2 do 4 cali i być umieszczona wokół korzeni. Pozostaw niewielki odstęp między ściółką a podstawą drzewa.

Oprócz jakości gleby i poziomu składników odżywczych, drzewa owocowe potrzebują pełnego światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać. W przypadku uprawy w półcieniu owoce nie rosną tak dobrze i są bardziej podatne na choroby grzybowe. Należy również unikać umieszczania drzew owocowych w cieniu wysokich drzew liściastych lub budynków, ponieważ mogą one blokować światło słoneczne. Oprócz pełnego światła słonecznego, drzewa owocowe potrzebują południowo-wschodniej ekspozycji. Wczesne poranne światło słoneczne pomaga wysuszyć rosę i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z grzybami.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak spalić pień drzewa
Czytaj Dalej

Jak spalić pień drzewa

Użycie oleju roślinnego, nafty lub węgla drzewnego to jeden ze sposobów spalenia pnia drzewa. Ale czym jeszcze można…