Jak sadzić drzewa kolumnowe

Jak sadzić drzewa kolumnowe

Jeśli chcemy mieć roślinę łatwą w utrzymaniu, oczyszczającą powietrze i świetnie prezentującą się na podwórku, powinniśmy rozważyć łatwe w uprawie drzewo kolumnowe. Krzew ten rośnie w strefie od 5 do 9 i preferuje miejsca częściowo zacienione oraz częściowo lub całkowicie słoneczne po południu. Ten niewymagający krzew osiąga wysokość 15-20 stóp i szerokość 6-7 stóp. Wiosną liście są limonkowo-zielone, latem stają się intensywnie zielone, a jesienią przebarwiają się na ognistą czerwień.

Drzewa kolumnowe są łatwe w utrzymaniu

Jeśli zastanawiasz się nad nową rośliną do swojego ogrodu, weź pod uwagę łatwe w utrzymaniu drzewo kolumnowe. Ta zimozielona roślina osiąga wysokość 12 stóp, szerokość 5 stóp i nadaje się do uprawy w strefach od 5 do 9. Preferowane warunki wzrostu to częściowy cień do pełnego słońca. Jest odporne na suszę, ale wymaga gleby o wysokiej kwasowości i lekko kamienistej. To mało wymagające drzewo nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Drzewo kolumnowe to doskonały wybór, jeśli chcemy wypełnić wąskie przestrzenie. Ta niewymagająca w pielęgnacji odmiana doskonale pasuje do niewielkich przestrzeni, np. między domem a podjazdem. Można też posadzić kilka w rzędzie, aby zapewnić sobie prywatność. W przeciwieństwie do większych drzew, drzewa kolumnowe są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają dodatkowego nawadniania ani podlewania, nie wymagają też dużo miejsca.

Innym mało wymagającym drzewem kolumnowym jest klon japoński. Ta niewymagająca pielęgnacji odmiana charakteryzuje się złoto-żółtymi liśćmi jesienią. Te piękne drzewa dodają ogrodowi koloru i oczyszczają powietrze. Stanowią także piękne tło dla innych roślin. Klon kolumnowy może wyrastać ponad poziom gruntu, co czyni go idealną rośliną do ogrodu o ograniczonej przestrzeni.

Choć większość drzew kolumnowych nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, należy je regularnie przycinać, aby zachowały swój kształt. Rośliny te są często krótkowieczne, ale mogą osiągać nawet 30 stóp wysokości. Najlepiej sadzić je obok siebie lub w pojemnikach, ponieważ nie wymagają dużo miejsca i nie tłoczą się. W ciasnym miejscu można posadzić dwa lub trzy drzewa kolumnowe obok siebie, nie zagęszczając ich wzajemnie.

Dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach

Drzewo kolumnowe to doskonała roślina do ciasnych pomieszczeń. Drzewo to jest łatwe w utrzymaniu i wymaga niewielkiej konserwacji, w przeciwieństwie do ścian z krzewów. Dobrze wyglądają rosnąc wzdłuż podjazdu lub w linii, tworząc żywą granicę. Jeśli przestrzeń jest na wagę złota, można posadzić kilka z nich w rzędzie. Liście są zielonoszare i odbijają światło księżyca. Jest tolerancyjny na różne rodzaje gleby i nie potrzebuje dużo miejsca do wzrostu.

Sprawdź także:  Jak bezpiecznie ciąć drzewa pilarką gazową

Zgrabny, wyprostowany kształt drzewa kolumnowego nadaje bardziej formalny wygląd każdemu krajobrazowi. Świetnie nadają się też do wypełniania miejsc zbyt wąskich dla innych roślin. A ponieważ są bardzo łatwe w utrzymaniu, można je łatwo rozstawiać. Nie trzeba się nawet martwić o ich koszenie! Drzewa kolumnowe sprawdzają się na niewielkiej przestrzeni, niezależnie od tego, czy chcesz dodać do swojego krajobrazu trochę wertykalności, czy po prostu utrzymać ładny wygląd podwórka.

Jeśli jesteś minimalistą, być może nie chcesz mieć w pełni wyrośniętego drzewa, ale drzewo kolumnowe może być idealnym wyborem dla Twojej przestrzeni. Nie jest zbyt wysokie i nie wyrośnie na duże drzewo. Są małe, ale dodadzą natychmiastowy pop koloru do Twojego ogrodu. Jeśli nie masz nic przeciwko przycinaniu co rok lub dwa, możesz przyciąć swoje drzewo kolumnowe do mniejszego drzewa. Ma małe, żółte kwiaty i lekki zapach.

Buk europejski Red Obelisk to wspaniałe drzewo kolumnowe. Ma 50 cm wysokości i 12 cm szerokości oraz przepiękne, mieniące się na czerwono młode liście. Można go przycinać, aby utrzymać jego wielkość i kształt. Buk europejski Red Obelisk to świetny wybór, ponieważ osiąga rozmiary pomnika. Można go posadzić blisko siebie, aby stworzyć wiatrochron lub naturalny żywopłot zapewniający prywatność.

Są łatwe w uprawie

Pierwszym krokiem jest wybór drzewa, które będzie pasowało do Twojego krajobrazu i Twoich potrzeb. Wiele rodzajów drzew jest łatwych w uprawie i utrzymaniu. Małe drzewo w centrum ogrodniczym lub szkółce może wyglądać jak strzelisty, majestatyczny wiąz. Mogą one osiągnąć szerokość trzydziestu lub czterdziestu stóp. Drzewa kolumnowe mają zwykle mniejsze poziome gałęzie niż ich fastigiate’owe odpowiedniki. Drzewa te można znaleźć w strefach mrozoodporności USDA od 4 do 8.

Najszybciej rosnącym drzewem kolumnowym jest topola lombardzka, która w ciągu jednego roku osiąga wysokość około 6 stóp. Innym szybko rosnącym drzewem kolumnowym jest cyprysik włoski, który osiąga wysokość dwóch do trzech stóp rocznie. Te drzewa są doskonałym wyborem dla prywatności i wiatrochronów i są odpowiednie dla mniejszych przestrzeni. Rośliny te mogą być sadzone w odległości zaledwie trzech stóp od domu. Rosną szybko i są odpowiednie dla wszystkich rodzajów gleby i mogą być łatwo przesadzone do miejskiego ogrodu.

Sprawdź także:  Czego nie robić podczas ścinania drzewa

Są doskonałym wyborem do kształtowania krajobrazu, ponieważ nie zajmują tyle miejsca, co zwykłe drzewa. Oprócz tego, że są łatwe w uprawie, doskonale nadają się na drzewa uliczne i można je sadzić w tym samym miejscu, co drzewo standardowe. W rzeczywistości wiele gatunków doskonale nadaje się na drzewa uliczne. To ekologicznie uzasadnione podejście do projektowania krajobrazu polega na posadzeniu kilku różnych odmian drzew wzdłuż linii nieruchomości. Równe odstępy między drzewami tworzą wrażenie promenady.

Osika szwedzka ‘Erecta’ to kolejne piękne drzewo kolumnowe o pokroju słupka. Osiąga wysokość 12 m, a jej rozpiętość wynosi 2,5 m. Ma piękne, złotożółte, jesienne liście. Ma piękne złotożółte liście jesienne i może być sadzony w rzędach, aby stworzyć kolorowy ekran. Drzewa będą wysokie i wdzięczne jako żywopłot lub ekran.

Oczyszczają powietrze

Zdolność pochłaniania zanieczyszczeń przez drzewa kolumnowe jest średnia do wysokiej. Mogą one przekształcić tysiące kilogramów CO2 w biomasę. Ich szybki wzrost we wczesnym okresie życia umożliwia im zmagazynowanie ponad 3 ton CO2 w ciągu 30 lat. Drzewa te są przodkami lipy pospolitej, rodzaju drzewa uprawianego zazwyczaj na terenach miejskich. Jako takie są skuteczne w redukcji smogu i CO2.

Kolejną wielką zaletą drzew kolumnowych jest ich zdolność do filtrowania zanieczyszczeń i zapewniania pewnego cienia. Skupiska kwiatów pojawiają się wczesną wiosną i zanikają, gdy tylko zamienią się w liście. Pomimo braku kwiatów, ciemnofioletowe liście drzewa kolumnowego są uderzające i sprawiają, że jest ono idealnym dodatkiem do każdego projektu krajobrazu. Rodzimy zasięg tego drzewa to północno-zachodni Pacyfik. Jako drzewo liściaste, kolumnowiec idealnie nadaje się do klimatu umiarkowanego i doskonale radzi sobie w różnych warunkach glebowych.

Drzewo kolumnowe najlepiej rośnie w strefach klimatycznych od 4 do 8. Należy sadzić je w miejscach słonecznych, ale toleruje też częściowy cień. Dorasta do 16-20 stóp wysokości i 2-4 stóp szerokości. Potrzebuje dobrze zdrenowanej, kwaśnej gleby, która jest wilgotna, ale nie za sucha. Poza tym wymaga niewielkiej konserwacji. W przeciwieństwie do innych roślin, nie wymaga przycinania. Preferuje jednak pełne światło słoneczne.

Drzewo kolumnowe doskonale nadaje się do domów i miast. Nie wymagają dużo miejsca, w przeciwieństwie do ścian z krzewów. Świetnie nadają się też na żywe ogrodzenie lub podjazd. Nie są tak duże jak inne drzewa i można je posadzić wszędzie tam, gdzie potrzebny jest cień. Oprócz oczyszczania powietrza, oferują również prywatność i piękno. Jeśli chcesz posadzić drzewo kolumnowe na swoim podwórku, nie zapominaj o tym, że są one skutecznym żywopłotem zapewniającym prywatność.

Sprawdź także:  Jakie drzewa należy opryskiwać mocznikiem

Stanowią element konstrukcyjny w ogrodach

Silny pionowy wzrost drzew kolumnowych nadaje formalnego charakteru każdemu krajobrazowi. Wiele z tych drzew pozostanie wąskimi, ale niektóre z nich w końcu rozrosną się do szerokich kolumnowych kształtów. Zapewniają one wyraźny pionowy wpływ na każdy krajobraz i mają wiele zastosowań funkcjonalnych. Posadzone blisko siebie mogą stanowić wiatrochron, barierę wizualną lub dźwiękową, a także upiększać linię wzroku. Można je również wykorzystać jako ogrodzenie w ogrodzie lub projekcie krajobrazu.

Wąski pień drzew kolumnowych sprawia, że są one idealne do miejsc o ograniczonej przestrzeni lub w pobliżu budowli. Drzewa kolumnowe można również sadzić w rzędach, nadając krajobrazowi klasyczny wygląd. Drzewa kolumnowe stanowią dramatyczny element ogrodu. Najlepszym sposobem na przycinanie drzew kolumnowych jest zachęcanie ich do zdrowego, wyprostowanego wzrostu poprzez usuwanie nadmiaru wzrostu. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przycinać drzewa kolumnowe, kliknij na miniaturki zdjęć poniżej.

Wybór drzew kolumnowych zapewnia wiele korzyści, od gęstej piramidy z fakturowanych liści po wysokie, wąskie drzewa o szerokim rozłożeniu. Jeśli planujesz posadzić w ogrodzie kilka drzew kolumnowych, wybierz te, które są dobrze przystosowane do danego obszaru. Na przykład wąski klon czerwony, taki jak Acer rubrum ‘Bowhall’, może osiągnąć wysokość 40-50 stóp. Inne drzewa kolumnowe to wysoki i wąski modrzew oraz karłowaty dąb Carpinus betulus ‘Franz Fontaine’.

Inną dobrą opcją dla prywatności jest wysokie drzewo chude. Ten rodzaj drzew może pomóc w odgrodzeniu części podwórka, gdy patrzy się na nie z góry. Można je także wykorzystać jako barierę wejściową lub prywatność. Wymagają one dużej przestrzeni i są często używane jako drzewa prywatności. Oprócz tworzenia pięknego krajobrazu, drzewa kolumnowe mogą również pomóc w zablokowaniu widoku sąsiadów. Mogą też chronić podjazd i ogród przed widokiem ulicy.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak nawozić drzewa owocowe
Czytaj Dalej

Jak nawozić drzewa owocowe

Zdrowe drzewo owocowe potrzebuje równowagi istotnych składników odżywczych. Potrzebuje dużo potasu, fosforu i minerałów śladowych. Zbyt duża ilość…