Przycinanie thuja

Przycinanie thuja

Przycinanie thuja jest stosunkowo łatwe, a jeśli posadzimy ją w doniczce, będzie wymagała tylko minimalnej pielęgnacji. Upewnij się tylko, że gleba jest gęsta i nie za sucha. Tuje są podatne na więdnięcie w ogrodzie, dlatego należy pamiętać o utrzymywaniu wilgotnej gleby wokół korzeni. Jeśli nie podoba Ci się kształt tuj, możesz spróbować znaleźć drzewko zastępcze.

Przycinanie thuja

Przycinanie thuja jest niezbędne dla jej zdrowia i walorów dekoracyjnych. Najlepszy czas na przycinanie thuja zależy od jej rodzaju i przeznaczenia. Przycinanie thuja odbywa się zazwyczaj dwa razy w roku; przycinanie wiosenne usuwa martwe i uschnięte podczas mrozów pędy, a przycinanie jesienne zapewnia, że roślina jest zdrowa na zimę. Niezależnie od celu przycinania thuja, ważne jest, aby zacząć od dołu i pracować w górę.

Przycinanie thuja najlepiej zlecić specjaliście. Oprócz usuwania martwych, spróchniałych i uszkodzonych gałęzi, przycinanie thuja pozwoli również przerzedzić jego gęstą koronę. Dzięki przerzedzeniu gałęzi, korona drzewa thuja zachowa swój naturalny kształt. Przycinanie thuja pomoże również zmniejszyć ryzyko inwazji szkodników. Przycinanie thuja jest najbardziej skuteczne, gdy wykonuje się je na szczycie, ponieważ spowoduje to zwiększenie szerokości rośliny, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego wyglądu.

Dekoracyjne fryzury nie są trudne do osiągnięcia na tujach, ale może to być trudne dla niedoświadczonych ogrodników. Niektóre drzewa można przycinać tak, aby miały zaokrągloną koronę, a inne – aby miały kształt stożka. Prawidłowe przycinanie thuja pozwoli uzyskać piękną, dobrze uformowaną koronę. Ta metoda przycinania jest najlepsza dla thuj, które zostały posadzone pod stelażem i mają stosunkowo młode drzewo. Natomiast dorosłe iglaki nie będą mogły być przycinane w ten sposób.

Thuja to wszechstronna roślina, która jest odporna na wiele rodzajów szkodników i chorób. Jej zapach i wygląd może dodać uroku każdemu miejscu, od krajobrazów miejskich po ogrody. Przycinanie thuja jest doskonałym sposobem na dodanie dekoracyjnego akcentu do Twojego podwórka, ale ważne jest również, aby utrzymać ją w kształcie, który uzupełnia Twój krajobraz. Możesz zatrudnić projektanta krajobrazu, który przycina tuje dla Ciebie.

Sadzenie thuja w doniczce

Thuja to jedna z najlepszych roślin pojemnikowych, która nie wymaga dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Zasadź pasującą parę, aby stworzyć oszałamiające wejście, lub rozrzuć rośliny wokół patio lub tarasu. Można wybrać karłowe odmiany Thuja, które nie przerosną swojego pojemnika i nie wymagają zbytniego przycinania ani pielęgnacji. Alternatywnie możesz wybrać samotne drzewo życia. Będzie ono nadal rosło na tyle duże, że wypełni doniczkę, ale nie będziesz musiał się martwić o jego pielęgnację.

Sprawdź także:  Jak nawozić drzewa owocowe

Rośliny z rodzaju Thuja wymagają dobrej równowagi pH gleby. Podlewaj je tylko w razie potrzeby i nie przesadzaj z wodą. Rośliny powinny być podlewane tylko w dni bezmroźne, a mniejsze ilości powinny wystarczyć do normalnego wzrostu. Przeczytaj nasz artykuł o sadzeniu i uprawie Thuja, aby uzyskać więcej szczegółów. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś tej rośliny, spróbuj obejrzeć płytę wideo o tym, jak ją uprawiać.

Dwa najbardziej popularne rodzaje thuja to typ wschodni i typ orientalny. Ta druga rośnie nieco wyżej i wytwarza niewiele szyszek. Podczas gdy pierwsza rośnie w miejscach słonecznych, druga świetnie nadaje się do ogrodu skalnego. Radzą sobie w obu typach gleby i są odporne na suszę. Niezależnie od wielkości, oba rodzaje thuja stanowią doskonały dodatek do doniczki lub pojemnika.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy odmianę iglastą czy krzewiastą, należy przede wszystkim pamiętać, że tuje potrzebują zdrowej gleby. Gleba musi być wilgotna, ale luźna. Sucha gleba spowoduje, że rośliny zwiędną, a ich igły zbrązowieją i obumrą. Rodzaj gleby będzie zależał od gatunku. Niektóre odmiany iglaków wymagają specjalnej ziemi doniczkowej, podczas gdy inne preferują mech torfowy i przekompostowaną korę sosnową. Należy odchwaszczać teren wokół rośliny, aby zapobiec poparzeniu słonecznemu thuji.

Podlewanie thuja

Thuja to piękna roślina domowa o wielu korzystnych właściwościach. Liście wydzielają lotne substancje zwane fitoncydami, które korzystnie wpływają na układ oddechowy i mają wiele właściwości leczniczych. Ponadto jest rośliną odporną na mróz. Można ją uprawiać w niemal każdym pojemniku, ale należy wybrać doniczkę odporną na mróz. Wielkość doniczki waha się od małej do dużej.

Roślina thuja wymaga pośredniego, rozproszonego światła. Dobrze radzi sobie w oknach lekko zacienionych, ale nie w pełnym słońcu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, umieść roślinę w oknie wschodnim lub zachodnim. Jeśli nie jesteś w stanie uprawiać rośliny thuja w oknie, dobrze poradzi sobie w doniczce. Jeśli nie możesz uprawiać jej na zewnątrz, możesz ją uprawiać w szklarni lub w pomieszczeniu.

Roślina thuja wymaga regularnego podlewania. Bez wilgoci roślina thuja nie rozwinie swojego kwiatu. W rzeczywistości woda powinna być miękka i mieć temperaturę pokojową. Wilgotność jest bardzo ważna dla wzrostu thuja, ponieważ połączenie wysokich temperatur i suchego powietrza może sprzyjać chorobom i inwazji szkodników. Podlewanie thuja raz w miesiącu wiosną i raz w miesiącu latem wystarczy, aby zachować piękno rośliny.

Sprawdź także:  Jak wyglądają drzewa jesienią?

Nasiona tuj najlepiej sadzić wczesną wiosną, zanim dojrzeją. Następnie, po roku, roślinę należy przesadzić do większej doniczki. Większość osób popełnia błąd, stosując zwykłą ziemię ogrodową, ponieważ nie zawiera ona dodatków w postaci piasku czy torfu. Jeśli chcesz uprawiać thuja w swoim ogrodzie, musisz wybrać odpowiednie podłoże do sadzenia. Nasiona thuja można kupić w internecie lub odwiedzić szkółkę w swojej okolicy.

Folia ogrodowa

Jeśli zdecydowałeś się posadzić żywopłot z tuj, musisz być świadomy różnych wskazówek i sztuczek, które są potrzebne, aby utrzymać je w zdrowiu. Aby żywopłot dobrze się rozwijał, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Oprócz regularnego podlewania należy go regularnie przycinać. Zazwyczaj drzewa tujowe wymagają corocznego przycinania, ale wczesną wiosną i późnym latem trzeba będzie wykonać najbardziej znaczące przycinanie. Żywopłot z tuj powinien być cienki u góry i szeroki u dołu, aby światło słoneczne i woda mogły optymalnie docierać do wszystkich jego części.

Wybór odpowiedniego rodzaju gleby jest niezbędny dla zdrowej thuji. Ten rodzaj roślin wymaga gleby kwaśnej z odpowiednim drenażem, ale zastrzeżenia co do jakości gleby są minimalne. Folia ogrodowa dla odmian thuja powinna być utrzymywana w stanie wilgotnym, ale nie podmokłym. Chociaż rośliny Thuja są odporne i wytrzymałe, są podatne na różne szkodniki i choroby. Pielęgnacja roślin thuja powinna koncentrować się na rodzaju gleby, lokalizacji i zachowaniu obsady.

Thuja wschodnia, znana również jako thuja orientalis, rośnie około 30 centymetrów rocznie i wykształca bardzo mało szyszek. Z kolei thuja orientalna nie jest wysoka i dorasta tylko do jednego metra. Obie odmiany stanowią doskonałe foliacje ogrodowe i sprawdzają się w ogrodzie skalnym. Rośliny dobrze rosną na wszystkich rodzajach gleby, choć niektóre odmiany będą się lepiej rozwijać w cieniu niż inne.

Dodanie do ogrodu żywopłotu z tuj może podkreślić jego piękno i sprawić, że będzie on doskonałym ogrodzeniem lub żywopłotem rozgraniczającym. Można sadzić je pojedynczo lub w grupach. Ta wszechstronna i atrakcyjna roślina będzie szybko rosła, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i utrzymania. Odpowiednia gleba jest niezbędna, aby thuja mogła rosnąć i zachować zdrowie. Ponadto, aby pozostała zdrowa, powinna otrzymywać odpowiednie słońce lub lekki cień.

Sprawdź także:  Jakie drzewa najlepiej sadzić w wakacje?

Western red cedar

Jeśli chcesz posadzić drzewo, które zapewni cień na Twoim podwórku, możesz wybrać Western red cedar. Drzewo to ma kolumnową formę i płaskie, 0,05-calowe liście. Nasiona zachodnich czerwonych cedrów mają wielkość od 448,800 do 1,305 na kilogram. Rozprzestrzeniają się przez wiatr, a ich kiełkowalność wynosi podobno od 34 do 90 procent.

Chociaż nie jest to prawdziwe drzewo, cedr czerwony jest doskonałym wyborem roślin w ogrodach. Drzewa mają kształt piramidy i osiągają około 60 metrów wysokości i 200 stóp obwodu. Ich kora zewnętrzna jest popękana i nieregularnie się łuszczy. Kora wewnętrzna jest gęsta i włóknista. Mają gęsty system rozgałęzień z krótkimi, opadającymi gałęziami. Są również atrakcyjne, mają łuskowate liście i drobne szyszki o długości od 8 do 12 mm.

Wzrost cedru czerwonego zachodniego badano w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jego mrozoodporność została określona przez naukowców z National Arboretum i University of Washington. Podczas konferencji zatytułowanej Western red cedar-does it have a future? (Zachodni czerwony cedr – czy ma przyszłość?) przedstawiono referaty N. J. Smitha i Michaela Nelsa Nystroma, którzy badali zachodni czerwony cedr w drzewostanach nadmorskich i analizowali implikacje związane z hodowlą. Autorzy zbadali również potencjał ekonomiczny cedru czerwonego w drzewostanach nadmorskich, w tym jego przydatność jako zamiennika dla thuja.

Western red cedar jest popularnym drzewem ozdobnym w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii. Jego drewno jest cenne przy budowie łodzi, gontów, sidingu, tarasów, odpornych na gnicie słupków ogrodzeniowych i mebli. Podczas gdy drewno z drugiego odrostu jest mniej odporne na ogień niż drewno ze starego odrostu, jest ono nadal używane do budowy wewnętrznych i zewnętrznych ścian bocznych, tarasów i konstrukcji zewnętrznych, jak również do produkcji mebli i dekoracji.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak poznać drzewo po korze
Czytaj Dalej

Jak poznać drzewo po korze

Możesz wiele powiedzieć o drzewie patrząc na jego korę. Ma ona charakterystyczny wzór, jak odcisk palca, który różni…
Jak usunąć drona z drzewa
Czytaj Dalej

Jak usunąć drona z drzewa

Istnieje kilka opcji, które pomogą Ci usunąć drona z drzewa, w tym użycie innego drona do podniesienia go,…
Jak uratować drzewa przed nielegalną wycinką
Czytaj Dalej

Jak uratować drzewa przed nielegalną wycinką

Nielegalna wycinka drzew jest dużym problemem dla ekosystemów. Konserwatyści próbują to powstrzymać poprzez stosowanie zrównoważonych praktyk wyrębu. Praktyki…