Jeśli nie jesteś pewien, jakie drzewa należy opryskiwać mocznikiem, weź pod uwagę te wskazówki. W ostatnim artykule w magazynie Agricultural Research, omówiliśmy opryski dolistne i fertygację jako dwie metody zwiększania dostaw N. W tym artykule omówimy najlepsze terminy stosowania tych aplikacji oraz to, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze produktu. Omówimy również wady i zalety każdej z metod.
Zwiększanie podaży N z fertygacji
Fertygacja to proces stosowania roztworu azotu na polu przy użyciu wody do nawadniania. Nawożenie odbywa się zazwyczaj poprzez system kroplowy lub mikrozraszacz. Nawożenie zostało opracowane w Izraelu jako sposób radzenia sobie z suchym klimatem i minimalizowania ryzyka wypłukiwania składników odżywczych do wód gruntowych. Jednak jako metoda dostarczania azotu, fertygacja nie jest pozbawiona wad.
Niskie zaopatrzenie roślin w N może prowadzić do wielu niepożądanych efektów, takich jak niski plon, mała wielkość owoców, słaba tolerancja na zimno. Dodatkowo nawożenie azotem prawdopodobnie spowoduje efekt odwrotny, dlatego najlepszym sposobem na zwiększenie zaopatrzenia w N jest regularne dodawanie jego niewielkiej ilości do gleby przed sadzeniem. Jeśli jednak to zrobisz, musisz być bardzo ostrożny w upewnieniu się, że wybierzesz odpowiednią ilość nawozu dla danej uprawy.
Istnieje kilka wad fertygacji, w tym początkowe koszty inwestycyjne zbiorników, inżektorów, zaworów zwrotnych i timerów. Skuteczność systemu fertygacji może również zależeć od rodzaju zastosowanego iniektora i sprzętu. Zalecane są iniektory wykonane z drogich materiałów odpornych na korozję, ale ich koszt może być zaporowy dla fertygacji na małą skalę.
Nawożenie dostarcza składniki pokarmowe w sposób jednolity do strefy korzeniowej rośliny uprawnej. Nawożenie dostarcza również składników odżywczych w zależności od potrzeb upraw. Jej stosowanie staje się coraz bardziej popularne ze względu na zdolność do dostarczania składników odżywczych bez zatykania lub powodowania niskiej jakości gleby. Zwiększenie podaży N z fertygacji jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku warunków glebowych, które uniemożliwiają wjazd konwencjonalnego sprzętu. Częsta dostawa składników pokarmowych sprawia, że nawozy są dostępne dla roślin uprawnych i zmniejsza wahania ich koncentracji w glebie.
W dwóch różnych doświadczeniach oceniano efekty zwiększonego zaopatrzenia w N w fazie odrostu winorośli. W okresie spoczynku winorośl opryskiwana dolistnie mocznikiem miała większą powierzchnię liści i niższy TNC niż winorośl nienawożona. Koncentracja azotu w roślinach zwiększała się wraz ze wzrostem podaży N, natomiast TNC zmniejszała się w miarę wzrostu winorośli do pełni wzrostu. Dolistna aplikacja mocznika zwiększyła całkowitą powierzchnię liści, a plon winorośli i sucha masa wzrosły.
Zwiększenie podaży N z fertygacji jest skutecznym sposobem na zwiększenie plonów. Istnieje jednak kilka ograniczeń w zwiększaniu podaży azotu. Wyższe dawki N powinny być stosowane tylko w razie konieczności. Wysokie koszty azotu są czynnikiem ryzyka, zwłaszcza jeśli zapotrzebowanie kukurydzy na N jest wysokie. Aby zminimalizować ryzyko niedoboru N, należy zapoznać się z publikacjami rozszerzającymi, w których można znaleźć bardziej szczegółowe informacje. Jeśli koszty nawożenia N przekraczają korzyści, należy je zmniejszyć.
Przedzbiorcza fertygacja nawozu azotowego jest lepszą metodą zaspokojenia tego zapotrzebowania niż pozbiorcza. Zapewnia ona drzewu wystarczający zapas N na wczesną wiosenną fazę wzrostu, przy minimalnych stratach w jakości owoców. Termin stosowania jest ważny, aby zapewnić, że podaż N odpowiada zapotrzebowaniu drzewa. Jeśli zostanie zastosowany w odpowiednim czasie, przedzbiorcze stosowanie N może nawet poprawić jakość owoców.
Oprócz zwiększenia ilości dostępnego N dla upraw, fertygacja zmniejsza również ryzyko wymywania składników pokarmowych. Ponieważ fertygacja stosuje mniejsze ilości składników odżywczych do gleby, mniej składników odżywczych jest wypłukiwanych podczas intensywnych opadów. Oznacza to mniejsze ryzyko skażenia wód gruntowych. Chociaż fertygacja ma kilka wad, może być najlepszym rozwiązaniem dla producentów rolnych z Florydy. Jest to skuteczna metoda zwiększania podaży N i zmniejszania nakładów na nawozy.
Zwiększenie podaży N z oprysków dolistnych
Zwiększenie podaży N z oprysków dolistnych mocznikiem w roślinach herbacianych ma kilka korzyści. Aplikacja 15 N-mocznika do łanu rośliny zwiększyła koncentrację całkowitego N i poprawiła kilka czynników związanych z plonem herbaty wiosennej. Badanie to wykazało, że rośliny skutecznie przyswoiły zastosowany N. Jednak nadal istnieje możliwość poprawy. Konieczne są dalsze badania w celu określenia, czy ta technika jest skutecznym sposobem zwiększenia podaży N w uprawach herbaty.
W badaniu porównano również wpływ różnych zastosowań mocznika i azotanu amonu na plony zielonki. W przypadku zastosowania w czerwcu, lipcu i sierpniu, aplikacja mocznika-N spowodowała największy wzrost plonów, podczas gdy aplikacja azotanu amonu-N była nieskuteczna. Mimo to stwierdzono, że jest ona skuteczna, pod warunkiem zastosowania jej w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości.
W przeciwieństwie do oprysku bocznego, dolistna aplikacja azotu nie wstrzymuje rośliny w czasie silnej suszy. Stanowi natomiast dodatkowe źródło azotu dla rozwoju owoców. Rośliny bawełny, które są zbyt duże, aby zastosować nawożenie boczne, nie skorzystają z aplikacji dolistnej. Ponadto rośliny uprawiane w warunkach marginalnej suszy dadzą niższe plony. Dlatego najlepiej jest zastosować mocznik-N w dwóch lub trzech kolejnych aplikacjach.
Zwiększenie zaopatrzenia w N z dolistnego oprysku mocznikiem może przynieść istotne korzyści w owocach granatu. Średnica kielicha owocu granatu ulega zmniejszeniu, co z kolei ogranicza pękanie. Zmniejsza się również zawartość całkowitej rozpuszczalnej masy stałej i kwasowość miareczkowa. Naukowcy badali również wpływ nano-N na owoce granatu.
Szybkość absorpcji fosforu w strefie korzeniowej jest niska, co ogranicza dostępność fosforu dla roślin. Rośliny nie mają dostępu do fosforu, gdy jest on potrzebny. Dolistne stosowanie fosforu staje się coraz ważniejsze w miarę wyczerpywania się fosforu w glebie. Ważna jest dolistna aplikacja mocznika przez aparaty szparkowe i hydrofilowe pory w kutikuli liścia.
Podobne tematy
- Jak nawozić drzewa owocowe
- Jak często nawozić drzewa owocowe
- Dlaczego kosiarka ma funkcję mulczowania
Mam na imię Patryk i wykonuje ogrodzenia z profili metalowych na zamówienie. Zajmuje się tym od ponad 10 lat i jest to moją pasją. Dzięki temu mogę dzielić się z Państwem swoim dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.