Kiedy już wybierzesz donicę dla swojej choinki, musisz się upewnić, że jest ona odpowiednia dla jej potrzeb. Typowa choinka wymaga wilgotnej, gliniastej gleby z dobrym drenażem, choć będzie rosła w wielu innych warunkach. Aby zapewnić jej prawidłowy wzrost, możesz wzbogacić glebę o kompost organiczny, aby uczynić ją bardziej żyzną. Ponadto należy zapewnić drzewku odpowiednią ochronę przed wiatrem.
Podlewanie choinki
Zanim wybierzesz idealną donicę dla swojej choinki, musisz upewnić się, że ma ona otwory odpływowe, a pod donicą umieścisz tackę. Konieczne jest częste podlewanie choinki w doniczce zimną wodą. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra, ponieważ nadmierne podlewanie może spowodować gnicie. Podlewanie choinki w doniczce różni się znacznie od podlewania choinki ciętej, ponieważ im jest ona większa, tym więcej potrzebuje wody.
Aby gleba była wilgotna i bogata w substancje organiczne, choinki preferują bogatą, gliniastą glebę z dobrym drenażem. Drzewka rozwijają się jednak w różnych rodzajach gleby, a jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz dodać kompostu organicznego, aby gleba była bogatsza i bardziej odpowiednia dla potrzeb wzrostu drzewka. Gdy gleba jest już gotowa, można posadzić drzewo.
Sprawdzanie korzeni
Jeśli kupiłeś choinkę w doniczce, upewnij się, że wybrałeś dla niej dużą donicę. Średnica donicy powinna wynosić około 18-20 cali, aby drzewko mogło rozłożyć swoje korzenie. Upewnij się, że wybrałeś donicę wykonaną z mocnego, trwałego materiału – unikaj taniego plastiku, który z czasem ulegnie zniszczeniu. Choinka w doniczce to świetna inwestycja – najlepiej zainwestować we właściwą i dobrać do niej odpowiedni rozmiar donicy!
Przy wyborze donicy należy również sprawdzić korzenie. Zależy Ci na donicy, która ma dobry drenaż, dlatego wybierz taką z dużym spodkiem, aby nadmiar wody nie wylewał się na zewnątrz. Możesz także podlewać drzewo powoli, umieszczając kostki lodu na powierzchni gleby. Lód będzie się powoli topił, nawilżając glebę. Pamiętaj o regularnym podlewaniu doniczki, ale nie zostawiaj jej na zewnątrz przy włączonym świetle.
Kopanie dołka
Przed posadzeniem choinki należy przygotować dla niej odpowiedni dołek. Donica z choinką ma zwykle otwór drenażowy w środku, ale należy dodać otwory drenażowe wzdłuż dolnej krawędzi otworu. Po przygotowaniu otworu usuń burapę i inne materiały wokół bryły korzeniowej. Po usunięciu drzewa wymieszaj mieszankę do sadzenia z ziemią w dołku i ubij ją stopą, aby usunąć wszelkie kieszenie powietrzne.
Po upewnieniu się, że ziemia jest wystarczająco zmrożona, wykopać dołek o głębokości dwukrotnie większej niż bryła korzeniowa drzewa. Średnica otworu powinna być około 1,5 razy większa od średnicy bryły korzeniowej. Jeśli znasz rozmiar drzewa, możesz również powiększyć otwór. Przed posadzeniem drzewa należy również wyłożyć dziurę plastikową torbą wypełnioną opadłymi liśćmi. Solidna deska zabezpieczy przed wpadnięciem do otworu.
Zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wiatrem
Wybierając donicę dla choinki, należy upewnić się, że jest ona wystarczająco duża, aby chronić koronę przed szkodliwym wiatrem. Idealna jest donica wystarczająco duża, aby pomieścić drzewko o wysokości 5 stóp, ponieważ zapewnia odpowiednią objętość bryły korzeniowej i łatwość obsługi. Pamiętaj, aby wybrać donicę z wkładką zapobiegającą przeciekaniu. Wybierz donicę, która jest nieco większa niż bryła korzeniowa, aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności. Aby chronić koronę drzewa przed zniszczeniem, zszyłem dwie warstwy grubej folii plastikowej wewnątrz drewnianej skrzyni. Następnie umieściłem w niej drzewo, a przestrzenie wokół wypełniłem wiórami drewnianymi, aby wyrównać pojemnik.
Wybierając donicę dla choinki, należy zastanowić się, gdzie zostanie ona ustawiona. Miejsce to musi być oddalone od bezpośrednich promieni słonecznych i źródeł ciepła. Używaj lampek LED lub niskotemperaturowych lampek elektrycznych. Unikaj używania żarówek starszego typu, które wytwarzają ciepło. Obniżenie temperatury spowolni proces suszenia i zmniejszy stres drzewa. Należy jednak koniecznie chronić system korzeniowy drzewa przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Wybór gatunku
Zanim wybierzesz doniczkę na choinkę, koniecznie określ położenie swojego domu. Na przykład, jeśli mieszkasz w klimacie nadmorskim, najlepiej będzie wybrać gatunek pochodzący z tego regionu. Do gatunków nadmorskich należą sosna wirginijska, wschodni czerwony cedr i sosna szkocka. Gatunki górskie są zazwyczaj mniej kłopotliwe i mogą tolerować cieplejszy klimat. Jeśli jednak mieszkasz na obszarze o umiarkowanym klimacie, możesz wybrać gatunki górskie.
Podobne tematy
- Czym w tym roku owinąć doniczkę na choinkę
- Jak wybrać osłonę na nóżki do doniczki
- Jakie rośliny najlepiej wyglądają w ceramicznej donicy?
Mam na imię Patryk i wykonuje ogrodzenia z profili metalowych na zamówienie. Zajmuje się tym od ponad 10 lat i jest to moją pasją. Dzięki temu mogę dzielić się z Państwem swoim dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.