Dlaczego kosiarka spalinowa dymi?

Dlaczego kosiarka spalinowa dymi?

Kosiarka spalinowa może być prawdziwym utrapieniem, ale czarna smuga dymu z wydechu jest objawem większego problemu. Dym jest spowodowany zbyt bogatą mieszanką paliwa i powietrza w silniku. Oznacza to, że paliwo nie może się w pełni spalić, co powoduje jego niespalenie. Gdy mieszanka paliwa i powietrza jest zbyt zbliżona do siebie, dym jest wynikiem niespalonego paliwa.

Problemy z silnikiem

Jeśli silnik Twojej kosiarki spalinowej nie pracuje płynnie, czas zabrać go do warsztatu zajmującego się naprawą małych silników w celu prawidłowej diagnozy. Możesz również zauważyć dym wydobywający się z podwozia kosiarki. W takim przypadku problemem jest najprawdopodobniej zatkany przewód paliwowy. Ale nie rozpaczaj; te problemy można łatwo naprawić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naprawić te problemy.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić, jeśli silnik kosiarki spalinowej się zacina, jest filtr paliwa. Jeśli jest on zatkany, benzyna nie będzie dopływać do świec zapłonowych. Być może trzeba będzie wyczyścić gaźnik. Inne częste przyczyny zgaśnięcia silnika to brudne świece zapłonowe lub wadliwie działający korek benzynowy. Jeśli filtr paliwa jest dobrze widoczny, można go wyjąć.

Uszkodzone/nieprawidłowo działające części

Jeśli Twoja kosiarka spalinowa emituje gęsty biały lub niebieski dym, problem jest prawdopodobnie związany z silnikiem. Winowajcą może być zatkany filtr powietrza. W takim przypadku warto oddać silnik do sprawdzenia przez mechanika. Na szczęście proces ten jest stosunkowo prosty. Jeśli podejrzewasz, że istnieje problem, spróbuj wymienić filtr powietrza. Jeśli to nie rozwiąże problemu, może to być uszkodzona uszczelka głowicy.

Sprawdź także:  Jak wyczyścić trawę z kosiarki spalinowej

Jeśli z kosiarki spalinowej nadal wydobywa się dym, należy najpierw sprawdzić poziom oleju w skrzyni korbowej. Jeśli jest niski, należy pozwolić silnikowi pracować, aż się rozejdzie. Jeśli tak się nie stanie, powinieneś znaleźć inną przyczynę problemu. Sprawdź skrzynię korbową pod kątem jakichkolwiek oznak uszkodzenia/nieprawidłowego działania części. Jeśli widzisz olej na świecy, świeca zapłonowa może być przyczyną problemu. Ponadto, jeśli widzisz olej wewnątrz skrzyni korbowej, oznacza to, że masz wadliwie działający pierścień cylindra lub rozrząd. Spowoduje to unoszenie się dymu.

Wyciekający olej

Jeśli masz problem z wyciekającym olejem w kosiarce spalinowej, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest pęknięta lub zużyta uszczelka zbiornika paliwa lub pokrywy zaworów. Aby ustalić, czy jest to zbiornik paliwa lub pokrywa zaworów, zdejmij osłonę świecy zapłonowej i przewód. Następnie przechyl kosiarkę tak, aby filtr powietrza i gaźnik były skierowane do góry. Jeśli w rurze wydechowej widoczny jest olej, może to być pęknięta uszczelka lub pokrywa odpowietrznika. Może być konieczna wymiana uszczelki lub pokrywy odpowietrznika.

Wymiana oleju w kosiarce spalinowej jest częstym źródłem zabłąkanego oleju silnikowego. Olej może wylewać się z korka lub ze skrzyni korbowej. Może też wyciec z kosiarki podczas jej obracania do góry nogami. Ponadto przepełnienie zbiornika może spowodować wyciek oleju do komory spalania. W takich przypadkach kluczowe jest regularne sprawdzanie poziomu oleju i dolewanie go po trochu.

Sprawdź także:  Jaką kosiarkę wybrać do małego ogrodu

Zużyte uszczelki

Biały dym, który widzisz ze swojej kosiarki spalinowej może być spowodowany zużytymi uszczelkami na komorze spalania. Olej lub płyn chłodzący przesiąka do komory spalania. Jeśli tak się dzieje, powinieneś sprawdzić uszczelkę głowicy i wymienić ją tak szybko, jak to możliwe. Możesz również przyjrzeć się cylindrom i pierścieniom pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub nieszczelnej pompy oleju. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś skonsultować się z mechanikiem w celu dalszego rozwiązywania problemów.

Kolejną częstą przyczyną dymienia kosiarki spalinowej są zużyte uszczelki na wale korbowym. Nieszczelny filtr powietrza lub zużyte uszczelki mogą powodować ten problem. Innym częstym problemem jest nadmiar niebieskiego dymu, który wskazuje, że silnik cierpi z powodu drogi olejowej. Dmuchana uszczelka głowicy lub przewód oddechowy może również powodować ten problem. Jeśli po naprawieniu uszczelek problem nadal występuje, być może trzeba będzie skorzystać z pomocy specjalisty.

Olej w komorze spalania

Silnik kosiarki spalinowej do prawidłowej pracy wymaga oleju w komorze spalania. Olej ten jest dostarczany przez gaźnik, który kontroluje ilość paliwa i powietrza w komorze. Gaźnik może być zużyty lub wadliwy, a zbyt rzadki olej może powodować przegrzewanie się kosiarki i dymienie. Śruby regulacyjne gaźnika muszą być okresowo regulowane, aby zapewnić odpowiednią mieszankę paliwa i powietrza w silniku.

Ilość oleju w komorze spalania kosiarki spalinowej różni się w zależności od modelu. Nadmiar oleju w silniku może spowodować uszkodzenie skrzyni korbowej i świecy zapłonowej. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać, wymieniając pierścienie tłokowe i prowadnice zaworów, dzięki czemu maszyna będzie pracować płynniej. Jeśli pierścienie tłokowe są zużyte, możliwa jest naprawa oleju poprzez spięcie dwóch kosiarek z dobrymi silnikami.

Sprawdź także:  Dlaczego kosiarka do zarośli gaśnie po dodaniu gazu?

Przewrócona kosiarka

Jeśli kosisz trawnik i zauważysz, że Twoja kosiarka spalinowa dymi, nie wpadaj w panikę. Nie musi to oznaczać końca świata, ale powinieneś rozważyć kilka rzeczy, aby uniknąć dalszych szkód. Po pierwsze, czarny dym nie jest niczym złym. Dym jest normalną częścią procesu spalania między paliwem a powietrzem. Jeśli mieszanka paliwa i powietrza jest zbyt bogata, spowoduje to powstanie czarnego dymu.

Jeśli przewróciłeś swoją kosiarkę spalinową, jest bardzo prawdopodobne, że kosiarka ma problem. Choć można ją obrócić, aby oczyścić głowicę tnącą, spowoduje to, że silnik zacznie dymić i może się zapalić. Aby naprawić ten problem, należy wyłączyć kosiarkę i odczekać kilka minut przed jej uruchomieniem. Dym powinien zniknąć w ciągu 10 minut. Jeśli tak się stanie, sprawdź poziom oleju w skrzyni korbowej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Dlaczego kosiarka ma funkcję mulczowania
Czytaj Dalej

Dlaczego kosiarka ma funkcję mulczowania

Funkcja mulczowania pozwala usunąć ścinki z trawnika w szybki i przyjazny dla środowiska sposób. Ścinki trawy powinny mieć…