Jaka jest różnica między kosiarką rotacyjną a wrzecionową?

Jaka jest różnica między kosiarką rotacyjną a wrzecionową?

Decydując się na wybór kosiarki rotacyjnej i wrzecionowej, należy rozważyć ich główne zalety i wady. Kosiarki rotacyjne zazwyczaj łatwiej jest podłączyć do ciągnika i nie wymagają one zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Kosiarki bębnowe są mniej elastyczne, ale wymagają mniejszej konserwacji. Z drugiej strony, bijakowe kosiarki do zarośli mają większą szerokość cięcia i łatwiej nimi manewrować.

Kosiarki rotacyjne są łatwe do podłączenia do ciągnika

W przeciwieństwie do kosiarek jeżdżących, które są łatwe do kierowania, kosiarki rotacyjne są podłączane do ciągnika za pomocą wałka WOM. Kosiarki te posiadają przekładnię hydrostatyczną, która eliminuje konieczność zmiany biegów. Posiadają również 12 pozycji wysokości cięcia i ciasny, 16-calowy promień skrętu. Łatwo je podłączyć do ciągnika, a ich niska masa własna i automatycznie blokowany wałek WOM pozwalają na używanie ich na nierównym terenie.

Istnieje kilka różnych typów kosiarek rotacyjnych. Na przykład kosiarki bijakowe mają dwa koła i zamontowany za nimi silnik. Ostrza mają trójkątny kształt i działają jak maszynki do strzyżenia włosów, przecinając gęste rośliny i zarośla. Kosiarki te są również dostępne w modelach, które mają dwa zestawy ostrzy. Pierwszy zestaw ostrzy porusza się od lewej do prawej strony, przecinając roślinność, podczas gdy drugi zestaw jest w ciągłym ruchu, aby przyciąć trawę i szczotki. Są one najlepsze dla obszarów, w których wzrost nie jest na tyle gęsty, aby tworzyć plątaninę gałęzi i drzew.

Kosiarki te można łatwo podłączyć do ciągnika leśnego lub rolniczego. Niektóre można podłączyć do trzypunktowego zaczepu. Posiadają grube ostrza, które są naostrzone i są bardzo skuteczne przy cięciu średniej i długiej trawy. Ten typ kosiarki radzi sobie również z ciężkimi zaroślami i małymi drzewami. Główną wadą kosiarek rotacyjnych jest to, że ich cięcie jest mniej dokładne niż kosiarki walcowej.

Sprawdź także:  Jaką kosiarkę wybrać na nierówny teren?

Jeśli nie potrzebujesz samodzielnego urządzenia, kosiarkę rotacyjną można łatwo odłączyć od ciągnika i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz swój ciągnik. Kosiarka jest łatwa i szybka w montażu, co jest zaletą dla każdego rolnika. Pozwala również na konserwację bez konieczności zdejmowania fotela w ciągniku. W rzeczywistości konserwacja kosiarki rotacyjnej jest łatwa.

Jedną z głównych zalet kosiarek rotacyjnych jest łatwość ich mocowania do ciągnika. Można je podłączyć do różnych ciągników i często zmieniać ich wielkość. Jednym z najprostszych sposobów podłączenia kosiarki rotacyjnej do ciągnika jest zawór hydrauliczny podwójnego działania. Potrzebny będzie tylko jeden zawór hydrauliczny dwustronnego działania.

Kosiarki bijakowe mają większą szerokość cięcia

Jedną z największych różnic między kosiarkami rotacyjnymi a bijakowymi jest ich szerokość. Generalnie kosiarki bijakowe mają większą szerokość cięcia niż kosiarki wrzecionowe. Ich wałki tnące mają zwykle od 38 do 102 cali, a niektóre kosiarki bijakowe z potrójnym systemem mocowania pozwalają zwiększyć szerokość do ponad 200 cali. Ta większa szerokość ma swoją cenę: kosiarka bijakowa jest wolniejsza, cięższa i dłużej ścina rośliny.

Kosiarki bijakowe mogą być skuteczne w usuwaniu zarośli, ale potrzebują więcej czasu, aby złapać materiał. To sprawia, że są mniej pożądane do oczyszczania obszarów z dużą ilością zarośli, ale kosiarki bijakowe są nadal skuteczne w przypadku młodych sadzonek. Niektóre kosiarki bijakowe są wyposażone w wytrzymałe noże zaprojektowane specjalnie do cięcia zarośli. Przed wyborem kosiarki bijakowej należy zwrócić uwagę na szerokość koszenia i ilość latających odłamków.

Jeśli potrzebujesz bardziej wszechstronnej opcji do cięcia zarośli, możesz zwrócić uwagę na kosiarkę z dwoma wrzecionami. Są one doskonałe do koszenia poboczy dróg i utrzymania pastwisk. Możesz wybrać model o prędkości 1000 RPM lub 2000 RPM. Oba typy są w stanie ciąć zarośla o średnicy do 2,5 cala. A ponieważ ostrza są dłuższe, mają większą wydajność cięcia.

Sprawdź także:  Czy kosiarka spalinowa może być odwrócona?

Niektóre kosiarki bijakowe mają większą szerokość cięcia niż kosiarki wrzecionowe. FAE definiuje kosiarki bijakowe w dwóch kategoriach, a mianowicie: kosiarki wrzecionowe i kosiarki bijakowe. W przeważającej części kosiarki bijakowe są przeznaczone dla małych gospodarstw, natomiast kosiarki wrzecionowe są przeznaczone przede wszystkim dla dużych gospodarstw. Kosiarka rotacyjna serii RCR1884 ma szerokość cięcia 84 cale i może obsługiwać materiał o średnicy do dwóch cali. Jest kompatybilna z systemem Quick Hitch i wyposażona w standardowy układ napędowy ASAE kategorii 4.

Kosiarki bębnowe są mniej elastyczne

Kosiarki bębnowe to ręczne urządzenia do pielęgnacji trawników. Kosiarki bębnowe są idealne do przycinania małych i średnich trawników. W przeciwieństwie do kosiarek wrzecionowych, kosiarki bębnowe wymagają dużego nakładu pracy ręcznej. Używanie kosiarek bębnowych może być również trudne, ponieważ trzeba znaleźć równowagę pomiędzy wysiłkiem a wyważeniem. Kosiarki bębnowe są zazwyczaj cięższe od kosiarek wrzecionowych i dlatego łatwiej jest je pchać przez duże pola. Jednak ich mniejsza waga utrudnia manewrowanie na nierównym terenie.

Szczelina tnąca pomiędzy nożami bębnowymi a nożem łoża jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność kosiarek bębnowych. Zastosowanie zbyt małej szczeliny może skutkować słabą wydajnością cięcia i może doprowadzić do uszkodzenia noży bębnowych. Ze względu na dużą twardość, konwencjonalne urządzenia do ustawiania szczeliny ostrzy szpulowych są niedokładne i trudne w użyciu. Nieprawidłowe ustawienie szczeliny może skutkować niską wydajnością. To sprawia, że kosiarki bębnowe są mniej elastyczne niż kosiarki wrzecionowe.

Sprawdź także:  Dlaczego kosa nie startuje

Kosiarki szpulowe są mniej elastyczne niż kosiarki wrzecionowe. Jednak ich większa wydajność cięcia sprawia, że są idealne dla pól golfowych. Kosiarki bębnowe mogą być używane do koszenia rough, podczas gdy gazowe kosiarki wrzecionowe lepiej sprawdzają się na greenach. Jednak przeciętny właściciel domu nie wykorzystuje pola golfowego jako powodu koszenia trawnika. A zbyt niskie koszenie trawy jest nie tylko szkodliwe dla jej zdrowia, ale może też powodować gorące warunki latem.

Kosiarki bębnowe są najbardziej wydajnym urządzeniem do pielęgnacji trawnika. Wymagają one bardzo niewielkiej konserwacji. Wystarczy, że po skoszeniu trawnika spłuczemy je wężem, pozostawimy do wyschnięcia na słońcu i od czasu do czasu naoliwimy części kosiarki bębnowej. W idealnej sytuacji ostrzenie ostrzy powinno być konieczne tylko dwa do trzech razy w sezonie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy używać kosiarki bębnowej, jeśli regularne koszenie staje się nawykiem.

Kosiarki bębnowe są mniej elastyczne niż kosiarki rotacyjne, ale są też bardziej wydajne. Choć są droższe od kosiarek wrzecionowych, są również mniej elastyczne niż kosiarki rotacyjne. Główną wadą kosiarek bębnowych jest to, że są mniej elastyczne niż kosiarki wrzecionowe. Niemniej jednak, są one bardziej wszechstronnym wyborem dla niektórych właścicieli domów. I mogą być stosowane do mniejszych trawników.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane