Czy lepiej kosić bosymi stopami?

Czy lepiej kosić bosymi stopami?

Czy lepiej kosić bosymi stopami? Wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem. Jednak gołe stopy są w rzeczywistości lepsze dla środowiska niż koszenie trawnika kosiarką. Ścinki trawy rozkładają się na miejscu, dostarczają azotu i pomagają zmniejszyć poziom pyłków trawy. Ścinki trawy są również szkodliwe dla trawnika, ponieważ powodują powstawanie strzechy.

Ścinki trawy rozkładają się na miejscu

Ścinki trawy składają się w większości z wody, z czego około 80 procent stanowi woda. W związku z tym szybko się rozkładają, nie zmieniając się prawie w nic, co czyni je doskonałym źródłem materii organicznej. Mikroorganizmy uwielbiają wilgoć i azot, których dostarczają ścinki, co czyni je doskonałym źródłem pożywienia. Ten proces rozkładu pomaga zmniejszyć ilość rozkładu wymaganego przez trawnik, co pozwala zaoszczędzić na jednym zabiegu nawożenia w roku.

Ścinki trawy rozkładają się na miejscu podczas koszenia kosiarką lub bez niej, dodając do gleby cenną materię organiczną. Ścinki trawy są jednak głównym źródłem strzechy w trawniku – gąbczastej warstwy martwych korzeni i koron trawy, która tworzy się między glebą a źdźbłami trawy. Aby rozwiązać ten problem, można opróżnić torbę na kosiarkę i pozwolić, aby ścinki trawy rozłożyły się na miejscu. Kompostując ścinki trawy, zawsze mieszaj je z brązowymi liśćmi. Brązowe liście mają wyższy stosunek węgla do azotu, co powoduje szybszy rozkład i wyższy poziom substancji organicznych – Cytat został stworzony przez zręcznych twórców serwisu https://eko-konopia.pl. Ważne jest regularne monitorowanie stosu, aby upewnić się, że ścinki są kompostowane.

Sprawdź także:  Dlaczego kosiarka benzynowa gaśnie po rozgrzaniu?

Ścinki trawy dostarczają azotu

Ścinki trawy zebrane podczas koszenia trawnika są bogatym źródłem azotu. Przy stosunku azotu do węgla wynoszącym około 20 do 1, ścinki trawy stanowią cenny dodatek do kompostu, pomagając w jego szybszym i skuteczniejszym rozkładzie. Nie tylko dostarczają one azotu do ogrodu, ale również mogą poprawić strukturę gleby i pomóc w zrównoważeniu stosunku węgla do azotu w ogrodzie.

Pozostawienie ścinków na trawniku zmniejszy ilość azotu potrzebnego do nawożenia trawnika, ponieważ zawierają one wodę, materię organiczną i fosfor. Ścinki trawy zawierają około 50% zapotrzebowania trawnika na azot. Nie zasypują one istniejącej trawy i nie powodują gromadzenia się strzechy. Ścinki trawy służą również jako mulcz wokół istniejącej trawy. Nie należy jednak pozostawiać ścinków na trawniku przez dłuższy czas, ponieważ blokują one dostęp światła słonecznego lub spowalniają odpływ wody.

Ścinki trawy zmniejszają poziom pyłków traw

Koszenie trawnika do dwóch cali zmniejszy ilość pyłków traw, zmniejszając szansę na ich rozprzestrzenianie się. Ściółkowanie ścinków, które są ponad dwa razy wyższe niż sama trawa, może jeszcze bardziej zmniejszyć poziom pyłków. Jeśli jednak chcesz cieszyć się korzyściami płynącymi z zielonego podwórka, musisz zachować szczególną ostrożność, aby nie wzniecać pyłków traw i nie pozwolić im zbierać się w trawniku. Poza workowaniem ścinków, powinieneś również poświęcić czas na umycie włosów i ciała, co może dodatkowo zmniejszyć ilość pyłków traw w Twoim domu. Należy również przyjmować leki na alergię, aby zmniejszyć nasilenie objawów, zaczynając kilka tygodni przed szczytem sezonu alergicznego.

Trawa rozpoczyna swój proces pylenia wczesną wiosną i trwa do późnego lata. Jest również podatna na uwalnianie ziaren pyłku do powietrza, gdzie ludzie mogą je wdychać. Największe stężenie pyłków traw występuje we wczesnych godzinach porannych, zwłaszcza po deszczu. Podczas bardzo wietrznych dni, osoby z alergią na pyłki traw są szczególnie narażone. Skutkiem tego może być pokrzywka lub wysypka.

Sprawdź także:  Czy warto kupić elektryczną kosiarkę do trawy?

Ścinki trawy powodują powstawanie strzechy na trawniku

Wiele osób błędnie uważa, że ścinki trawy przyczyniają się do powstawania strzechy na trawniku. Ta warstwa nierozłożonej materii organicznej w trawniku może stać się poważnym problemem, jeśli jest zbyt gruba. Na szczęście ścinki trawy składają się w dużej mierze z wody i substancji organicznych, więc szybko się rozkładają. Nawet jeśli nie przyczyniają się do nagromadzenia strzechy, w niektórych przypadkach mogą być przyczyną problemów.

Ścinki trawy składają się w 90% z wody i tylko w 10% z azotu. Oznacza to, że po wysuszeniu ścinki trawy nie zawierają prawie żadnej biomasy. Biomasa zawiera jednak mnóstwo składników odżywczych, które korzystnie wpływają na glebę. Zbyt duża ilość ścinków trawy spowoduje jednak powstanie nierównego, martwego trawnika. Zamiast regularnie kosić trawę, należy ją ścinać, gdy osiągnie wysokość trzech cali.

Zmiana schematów koszenia zapobiega skalpowaniu i zagęszczaniu gleby

Regularna zmiana schematów koszenia ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania skalpowaniu i zagęszczaniu gleby. Koszenie w tym samym kierunku powoduje przechylanie się ostrzy w jednym kierunku i zasypywanie trawy, a wielokrotne koszenie w tym samym kierunku powoduje powstawanie śladów kół. Zmiana schematów koszenia to także sposób na pobudzenie wzrostu w górę i ograniczenie zagęszczania gleby. Należy również zadbać o to, aby ostrza kosiarki były ostre i odpowiednio wyregulowane. Koszenie bez kosza może powodować znaczne skalpowanie, co powoduje stratę czasu i energii.

Aby zapobiec skalpowaniu, można zmienić sposób koszenia, usuwając więcej niż połowę blaszki liściowej przy każdym przejeździe. Aby tego uniknąć, należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi konkretnego modelu kosiarki. Może ona również posiadać wskaźnik ciśnienia z boku kosiarki. Podczas koszenia staraj się pozostawić na powierzchni co najmniej pięć do sześciu cali trawy. Pozwoli to uniknąć skalpowania krawędzi. Chociaż skalpowanie może sprawić, że trawnik będzie wyglądał schludniej, w ostateczności doprowadzi do powstania chwastów i mchu.

Sprawdź także:  Jak wyczyścić nóż wrzecionowy i jak prawidłowo założyć nóż do kosiarki do trawy

Środki ostrożności podczas koszenia kosiarką

Jeśli zamierzasz skosić swój trawnik, powinieneś pamiętać o środkach ostrożności podczas używania kosiarki. Ostrza kosiarki mogą stać się niebezpiecznymi pociskami, jeśli uderzą w obce przedmioty. Nawet przy zastosowaniu osłon ochronnych, przedmioty te mogą spowodować poważne obrażenia. Noszenie mocnych spodni i solidnych butów jest ważne, aby uniknąć skaleczeń nóg od latających odłamków i urazów palców od przejechania. Zawsze używaj kasku i przestrzegaj lokalnych przepisów podczas pracy wokół sprzętu.

Nigdy nie koś kosiarki z pasażerami. Nigdy nie poruszaj się do tyłu. Wiele nowszych modeli posiada zabezpieczenie, które automatycznie wyłącza ostrze, jeśli wstaniesz z fotela. Najlepiej jest poruszać się do przodu podczas koszenia, aby zmniejszyć ryzyko wypadku. Upewnij się, że ćwiczysz na małej powierzchni przed włączeniem ostrza kosiarki. Możesz również poprosić o pomoc kolegę, który będzie Ci towarzyszył.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy wybrać kosiarkę z napędem czy bez
Czytaj Dalej

Czy wybrać kosiarkę z napędem czy bez

To, czy wybrać kosiarkę bez napędu, zależy od wielkości trawnika i stopnia jego skomplikowania. W ofercie znajdują się…
Dlaczego kosiarka spalinowa nie odpala
Czytaj Dalej

Dlaczego kosiarka spalinowa nie odpala

Uruchamianie kosiarki spalinowej może być uciążliwe – niektórzy nie potrafią jej w ogóle odpalić! Chociaż przyzwyczajenie się do…
Jak działa napęd kosiarki
Czytaj Dalej

Jak działa napęd kosiarki

Istnieje kilka różnych rodzajów napędów kosiarek. Należą do nich napędy bezprzekładniowe, hydrostatyczne i z regulacją prędkości. Przyjrzyjmy się…