W jakie środowisko wpisuje się osłona zielonej donicy?

W jakie środowisko wpisuje się osłona zielonej donicy?

Kiedy umieszczasz roślinę w zielonej doniczce, głównym pytaniem, które należy zadać jest to, do jakiego środowiska pasuje. Jest kilka czynników do rozważenia, w tym rozmiar doniczki i rośliny. Średnica doniczki jest zwykle mierzona w calach. Objętość pojemnika jest mierzona w galonach. Donica o średnicy 10 cali mieści około 2,5-3 galony wody. Większość doniczek pasuje do systemu dwóch, czterech lub sześciu cali – Ten cytat został wydobyty z zakamarków badań przeprowadzonych przez serwis https://easydom.pl. Niektóre donice mają 60 cali szerokości!

Rośliny w zielonej donicy

Jeśli szukasz osłony na donice, która ochroni Twoje rośliny, to dobrze trafiłeś. Dostępne na rynku donice z tkaniny to świetna opcja. Niektóre z nich nawet przycinają rośliny! Te osłony doniczek są bardzo oddychające i są dostępne w wielu kolorach! Kiedy nie są używane, można je łatwo złożyć i umieścić w kolorowych koszach na pranie. W zależności od potrzeb, możesz nawet znaleźć taką, która zmieści się w Twoim samochodzie.

Przede wszystkim należy usunąć starą doniczkę z ziemi rośliny. Korzenie rośliny będą przebijać się przez otwór w doniczce. Korzenie to część rośliny, która pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby. Jeśli korzenie zabrakło miejsca, aby rosnąć na zewnątrz, roślina jest pot bound. Aby zdiagnozować ten stan, wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź korzenie. Jeśli są one ściśnięte razem, roślina prawdopodobnie jest związana z doniczką.

Jeśli nie masz pewności co do kształtu donicy, spróbuj wybrać taką, która podkreśli kształt rośliny i jej kolor. Terakotowa donica z głęboko różową pokrywą podkreśli kształt serca kwiatu. Z kolei czerwona donica z ciemnozieloną pokrywą podkreśli płaskie, jednolite, srebrne liście rośliny. Wszystko zależy od proporcji i równowagi! Możesz również pobawić się kształtem donicy.

Innym sposobem na ponowne wykorzystanie doniczki z rośliną jest jej recykling! Stare doniczki do roślin mogą być ponownie wykorzystane jako ogrody wróżek! Użyj potłuczonych doniczek i przerób je na ogrodowe skarby. Zawartość tych doniczek może zawierać mech, kwiaty, a nawet zabawki. Upewnij się tylko, że opróżnisz je przed przechowywaniem na zimę. I pamiętaj, że ważne jest, aby usunąć ziemię, gdy przechowujesz je w zimnym klimacie.

Sprawdź także:  Jak ochronić doniczkę przed kotem

Kontrastowa donica i roślina

W aranżacjach kwiatowych kontrast to zestawienie dwóch przeciwstawnych elementów w celu stworzenia wizualnego zainteresowania, podniecenia i dramatyzmu. Aby połączenie było efektowne, użyj roślin o innych cechach niż ich sąsiedzi. Zastosowanie tej samej rośliny w doniczce o podobnym kształcie, kolorze lub fakturze zmniejszy jej wyjątkowość i dramatyzm. Wybór jednej rośliny w jaśniejszym lub lżejszym kolorze może podnieść rangę grupy roślin.

Jednym ze sposobów na stworzenie kontrastu pomiędzy okrywą roślinną a donicą jest wybór roślin o różnej fakturze i wysokości. Rośliny w donicach powinny być proporcjonalne do otoczenia. Na przykład wysoki, chudy kaktus może wyglądać nie na miejscu w dużej donicy z terakoty. Z drugiej strony, krótki kaktus beczułkowaty będzie nie pasował do dużej, niskiej donicy. Kontrastowe zestawienia donic i osłon roślinnych mogą podkreślić piękno każdej rośliny.

Ochrona korzeni przed surowymi temperaturami zewnętrznymi

Aby pomóc roślinom przetrwać zimne miesiące, należy umieścić na wierzchu gleby zieloną osłonę doniczki. Rośliny doniczkowe z dodatkową warstwą ziemi mają grube ścianki i będą izolować swoje korzenie lepiej niż rośliny w mniejszych pojemnikach. Ta metoda jest najbardziej skuteczna w przypadku większych doniczek o grubych ścianach. Jeśli gleba w doniczkach z roślinami jest zbyt mokra, rozważ wyłożenie przestrzeni między dwiema doniczkami kawałkiem pianki izolacyjnej.

Innym sposobem na ochronę roślin jest przykrycie ich folią bąbelkową, burą lub starymi kocami. Te osłony zatrzymują ciepło w strefie korzeniowej, co może prowadzić do przedwczesnego wzrostu pąków. Aby upewnić się, że osłona doniczki nie zakłóci wzrostu roślin, pamiętaj, by owijać doniczki w warstwach co najmniej dwóch, ponieważ zbyt mocne przykrycie może doprowadzić do uszkodzenia ich wierzchołków.

Wybierając warstwę ochronną dla swoich roślin, pamiętaj, że właściwości izolacyjne ziemi tracą się, gdy jest ona wystawiona na działanie chłodniejszych temperatur. Dodatkowo, jeśli nie chcesz okrywać roślin kocami, możesz je również umieścić przy ścianie. Dla dodatkowej ochrony możesz również przykryć poszczególne pojemniki ściółką z kory lub siatką drucianą. Materiały termoizolacyjne lub siatkę drucianą możesz umieścić w odległości około dwóch do czterech cali od pojemnika z rośliną.

Sprawdź także:  Jak zrobić doniczkę ze sznurka krok po kroku

Nawet jeśli temperatura nie spada poniżej zera, roślina może zostać uszkodzona przez mróz w wyniku nagłych zmian temperatury. Gdy temperatura spada poniżej 32 stopni Celsjusza, na powierzchni rośliny tworzą się kryształki lodu. Zakłóca to przepływ płynów w roślinie, pozbawiając tkanki wody. Uszkodzone liście zmieniają kolor na czarny lub ciemnobrązowy. Bez ochrony przed mrozem roślina może umrzeć.

Wybór odpowiedniej doniczki dla rośliny

Pierwszym krokiem w wyborze doniczki jest wybór doniczki pasującej do rośliny i wystroju domu. Nowa donica oferuje świeżą ziemię i miejsce dla korzeni, a nowa donica pozwala także na lepszą cyrkulację powietrza. Nowa donica pozwala również na usunięcie starego, gnijącego materiału z bryły korzeniowej, promując świeży, zdrowy wzrost na górze. W nowej donicy Twoja roślina będzie się dobrze rozwijać, a do tego będzie świetnie wyglądać!

Wielkość donicy jest również ważna. Jeśli Twoja roślina ma już 10 cali wysokości, powinieneś kupić większą donicę. Jeśli używasz większej donicy, musisz wybrać taką, która jest o dwa do trzech cali większa. Wybór odpowiedniej wielkości donicy jest również ważny, aby zapobiec gniciu korzeni. Donice wykonane z terakoty lub ceramiki powinny mieć odpowiedni drenaż. Jeśli tak nie jest, mogą pochłaniać ciepło, co może wysuszyć glebę. Drewniane donice zatrzymują wilgoć i sprawiają, że gleba jest chłodniejsza w słońcu. W pojemnikach metalowych pojawia się rdza, która nie jest idealna do uprawy roślin.

Wybierając doniczkę dla swoich roślin pokojowych, należy pamiętać o wymiarach rośliny. Jeśli roślina rośnie w 6-calowej donicy, będziesz potrzebował donicy o wysokości 8 cali. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj pracownika szkółki o wskazówki dotyczące dokładnych wymiarów doniczek, które już posiadasz. Wielu z nich chętnie pomoże Ci w przesadzaniu. Oprócz określenia wielkości doniczek, udzielą ci również informacji na temat prawidłowego systemu drenażu dla danej rośliny.

Sprawdź także:  Jaką doniczkę wybrać do sadzonki drzewka

Porowatość jest również ważna do rozważenia. Niektóre rośliny radzą sobie najlepiej w porowatych materiałach, takich jak glina i nieszkliwiona terakota. Porowate donice umożliwiają cyrkulację powietrza przez korzenie i wilgoć, co zapobiega gniciu. Jeśli szukasz atrakcyjnej donicy dla swoich roślin, powinieneś wybrać taką, która jest wyższa od pozostałych. Jeśli masz ruchliwą firmę lub mieszkasz w mieszkaniu, najlepiej wybrać wyższą donicę z otworem odpływowym.

Pielęgnacja zielonej doniczki

Jeśli chcesz zachować zdrowe rośliny zielone, musisz być świadomy właściwego sposobu ich podlewania. Należy unikać podlewania roślin od góry, ponieważ może to spowodować zmatowienie liści. Aby podlać rośliny, wlej wodę do spodka, aż ziemia przestanie być wilgotna. Jeśli nie jesteście pewni, kiedy przestać podlewać, pomoże wam praktyka. Jeśli rośliny stają się zwiędłe i opadają, mogą mieć problemy z drenażem.

Powinieneś również zwracać uwagę na oznaki zużycia Twojego Smart Pot. Mimo, że są wykonane z tkaniny, pojemniki te nie pozostaną fabrycznie nowe przez długi czas. Mogą wymagać trochę dodatkowej pielęgnacji w trakcie sezonu wegetacyjnego. Niektóre wspólne objawy to biały osad z nawozu, zielone algi od zbyt dużej wilgoci i pleśń na powierzchni doniczki. Niezależnie od rodzaju zielonej osłonki na doniczkę, należy zadbać o jej zdrowe utrzymanie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zrobić makramę do doniczki
Czytaj Dalej

Jak zrobić makramę do doniczki

Jeśli chcesz się nauczyć jak zrobić makramę do doniczki, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten projekt jest bardzo…
Jak pomalować plastikową doniczkę
Czytaj Dalej

Jak pomalować plastikową doniczkę

Jeśli chcesz wykonać prosty projekt rzemieślniczy w domu, malowanie plastikowej doniczki może być zabawnym sposobem na wyrażenie swojej…
Jak zrobić osłonę z kory dla doniczki
Czytaj Dalej

Jak zrobić osłonę z kory dla doniczki

Aby stworzyć osłonę dla doniczki, zbierz wystarczającą ilość wiórów drzewnych lub kory. Upewnij się, że kora jest wystarczająco…