Jak zrobić ogrodzenie z wierzby

Jak zrobić ogrodzenie z wierzby

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją posesję trwałym i elastycznym ogrodzeniem, spróbuj zbudować żywe ogrodzenie z wierzby. Ogrodzenia te oferują niski poziom bezpieczeństwa i prywatności. Dodatkowo, są łatwe w budowie. Są to starożytne techniki ogrodzeniowe, więc nie pozwól, aby ich rustykalny wygląd Cię zniechęcił. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zrobić ogrodzenie z wierzby w kilku prostych krokach. Proces ten powinien zająć około dwóch dni i jest całkowicie wykonalny nawet dla początkujących.

Żywe ogrodzenia wierzbowe zapewniają prywatność i niski poziom bezpieczeństwa

Żywe ogrodzenie wierzbowe to tani sposób na odgrodzenie się od widoku bez kosztów drogiego ogrodzenia metalowego lub winylowego. Jest on podobny do żywopłotu, ale jest wykonany z żywych łodyg wierzby zamiast drewna. Ogrodzenia wierzbowe są zazwyczaj zbudowane w układzie rombowym i mogą być uprawiane do prawie każdej pożądanej wysokości. Ogrodzenia te rosną o 6 stóp rocznie i wymagają regularnego przycinania, aby zachować ich kształt.

Jeśli jesteś nowy w tkaniu wierzbowych ogrodzeń, wierzbowe winorośle są szeroko dostępne w większości ogrodów. Aby stworzyć ogrodzenie przypominające las, należy przyciąć pnącza o długich, prostych łodygach i pozostawić im wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się zginać. Możesz poprosić przyjaciół lub rodzinę o ich wierzbowe winorośle, jeśli nie możesz znaleźć wystarczająco dużo. Możesz użyć jednej z nich do wykonania podstawowego ogrodzenia lub wybrać styl, który pasuje do Twojej estetyki i osobistego gustu.

Sadzić krótkie sadzonki lub krótkie pręty na głębokości 20 cm. Dłuższe pręty i drzewa powinny być sadzone do 45cm głębokości. Im głębsza sadzonka, tym głębsza powinna być gleba. Aby zapobiec chwastom, pomiędzy prętami należy umieścić zrębki z kory lub tekturę. Ogólnie rzecz biorąc, żywa wierzba jest używana do dużych konstrukcji zewnętrznych, ale może być również używana do dekoracyjnych łuków i altan.

Płoty z wikliny są trwałe i elastyczne

W przeciwieństwie do innych materiałów, płoty z wikliny są zarówno elastyczne, jak i trwałe. Wytrzymałość drewna zwiększa gruba, zaokrąglona podstawa. Panele można swobodnie przesuwać lub pozostawić w miejscu. Wykonuje się je poprzez wplatanie długich, elastycznych gałęzi w słupki. Pierwszy rząd powinien być równoległy do drugiego, a kolejne powinny być oddalone od siebie o sześć do ośmiu cali. Następnie wpleć pozostałe gałęzie w słupek. Powtórz ten proces dla wszystkich pozostałych paneli, upewniając się, że końce są zawsze równe i gładkie.

Ogrodzenia z wikliny wytrzymują 10 lat lub więcej, a nawet mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom przy niewielkich naprawach. W każdej chwili można wymienić tkacze, ale zielone drewno ma tendencję do wysychania i osadzania się w innym kształcie w miarę starzenia się. W celu konserwacji można potraktować watę mieszanką 50/50 terpentyny i oleju lnianego.

Ogrodzenie to jest bardzo uniwersalne. Można go stosować do grodzenia domów, padoków, całych gospodarstw, cmentarzy i terenów sportowych. Jest to również dobry wybór do ochrony brzegów rzek i zapobiegania erozji wzdłuż nasypów kolejowych. Płot z wikliny może również zapewnić ochronę przed zaspami śnieżnymi, co czyni go przydatnym w wielu zastosowaniach. Jest łatwe w utrzymaniu. Nie musisz sadzić wokół niego dodatkowych roślin i drzew.

Jeśli szukasz wyjątkowej opcji ogrodzenia dla swojego ogrodu, możesz spróbować sztuki gałązkowej. Możesz stworzyć ogrodzenie z wikliny dla swojego ogrodu, oplatając mocne gałęzie z drzew wokół trzech palików. Aby wykonać ogrodzenia z waty, sadzonki są długie i proste. Można je namoczyć, aby stały się bardziej elastyczne i można je wykorzystać do tkania lub do wyrobu mebli.

Są starożytną sztuką grodzenia

Aby zbudować ogrodzenie z wierzby, zacznij od zbudowania trelinki. Trella to system wsparcia składający się ze słupków i drutu rozpiętego między nimi. Będzie on stanowił podporę dla ogrodzenia, podczas gdy sadzonki będą rosły i tworzyły ogrodzenie. Trzy poziomy drutu są najlepsze, z najwyższym poziomem trelinki działającej jako ostatni poziom ogrodzenia. Wybierz słupki, które mają rustykalny wygląd, aby nadać ogrodzeniu bardziej naturalny wygląd. Potrzebna będzie także dodatkowa długość na sadzonki wierzby, które wkłada się do ziemi na pierwsze 20 cm. Potrzebnych będzie sześć solidnych słupków, każdy równomiernie rozmieszczony w odległości około 10 cali.

Ogrodzenie z wierzby to estetyczny i niewymagający konserwacji sposób na zabezpieczenie podwórka i nadanie mu bardziej naturalnego wyglądu. Tradycyjna konstrukcja składa się z pionowych słupów i poziomych splotów. Gotowy wygląd zależy od zastosowanej techniki i materiałów. Najpierw należy zebrać potrzebne materiały. Idealnym materiałem na ogrodzenie jest wierzba, choć można też użyć kasztanowca. Gdy wierzba się zakorzeni, można ją co roku przycinać.

Oprócz stworzenia żywego ogrodzenia, możesz stworzyć żywe szałasy lub tunele wykorzystując gałęzie wierzby. Pojedynczy panel wierzbowy jest wykonany z waty o maksymalnej gęstości, która jest utkana w pojedynczym paśmie. Panele te są przymocowane na górze i na dole pionów, które są pionowymi kawałkami drewna, które są umieszczone w odstępach wzdłuż ogrodzenia. Pion zapewnia dodatkowe wsparcie dla paneli.

Ponieważ drzewa wierzbowe są trwałe i wytrzymałe, ogrodzenia z wierzby są atrakcyjną, zrównoważoną opcją dla ogrodników. Panele mają zwykle pięć lub siedem stóp długości i można je łatwo przesuwać, aby zmienić kształt ogrodzenia. Kolejną zaletą ogrodzeń wierzbowych jest to, że są one bardzo przystępne w porównaniu do nowoczesnych ogrodzeń. Nowoczesne ogrodzenia mogą być bardzo drogie i często wyglądają nieestetycznie. Jeśli chciałbyś dodać naturalny element do swojego ogrodu, ogrodzenie z waty jest świetnym rozwiązaniem.

Są łatwe do zbudowania

Jedną z wielu zalet wierzby jest to, że są one stosunkowo łatwe do zbudowania. Aby rozpocząć, należy wziąć kilka młodych, zielonych sadzonek wierzby i namoczyć je przez kilka dni, aby je zmiękczyć. Kiedy są w pełni namoczone, możesz zacząć tkać ogrodzenie. Następnie zacznij tkać kolejny rząd, zaczynając po przeciwnej stronie poprzedniego rzędu. Sadzonki wierzby powinny mieć około 1,5 do dwóch cali średnicy. Przytnij słupki do odpowiedniej długości, upewniając się, że są one równomiernie rozmieszczone.

Wykopanie dołka pod wierzbę jest łatwe. Nie trzeba kopać zbyt głęboko, wystarczy kilka centymetrów w dół. Do kopania dołków używaj raczej łopaty niż motyki. Możesz również spulchnić glebę za pomocą sekatora. Jeśli nie chcesz, aby pręty wyszły z ziemi zbyt szybko, możesz zastosować warstwę ściółki wokół łodyg, aby zachować wilgoć. Wierzba szybko rośnie, więc można ją trenować, aby rosła wyżej, lub wplatać ją w gołe miejsca.

Ogrodzenie z żywej wierzby to łatwy i niedrogi sposób na osłonięcie podwórka. Jest to skrzyżowanie żywopłotu i ogrodzenia. Zasadniczo sadzi się je w odległości co najmniej 10 metrów od budynków i innych konstrukcji. Krzew Salix wymaga bogatej, luźnej gleby i kompostu do wzrostu. Jednoroczne pręty Salix są dostępne u wyspecjalizowanych producentów. Wybierz odmianę i szerokość odpowiadającą Twoim potrzebom.

Ponieważ ogrodzenia z wierzby są tak łatwe w budowie, można z nich stworzyć charakterystyczną dla ogrodu wierzbową pergolę, a nawet wykorzystać je jako ozdobną ścianę. Ponieważ wierzba jest surowcem odnawialnym, możesz wykorzystać jej gałęzie i ścinki do budowy ogrodzeń, bram i kształtowania krajobrazu. Jeśli nie masz nic przeciwko dodatkowej pracy, możesz również zbudować ogrodzenie z listew. Możesz nawet umieścić w ogrodzeniu kilka zabytkowych skrzynek po owocach, aby zapewnić dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wymagają niewielkiej konserwacji

Wierzba to naturalny, elastyczny i niewymagający konserwacji materiał, który może przetrwać lata. Zwykłe wetknięcie w ziemię może spowodować wykiełkowanie roślin. Małe, giętkie patyki mogą służyć jako pionowe pręty kotwiczące. Można również użyć sznurka ogrodowego do związania prętów razem. Ogrodzenia z wierzby są atrakcyjne i wymagają niewielkiej konserwacji. Mogą również służyć jako bariera przed intruzami, ale wierzba nie jest tak łatwa w utrzymaniu jak inne rodzaje ogrodzeń.

Chociaż ogrodzenia z wierzby wymagają minimalnej konserwacji, należy je sprawdzać co najmniej raz w roku pod kątem starzenia się pod wpływem czynników atmosferycznych i drobnej zgnilizny. Może być również konieczne ponowne zabezpieczenie, jeśli są uszkodzone lub brakuje ich. Jeśli używasz ogrodzenia z żywej wierzby, możesz wykorzystać pręty jako paliki do pomidorów w swoim ogrodzie. Ogrodzenie z żywej wierzby jest bardzo trwałe, co oznacza, że z czasem będzie rosło w siłę.

Ogrodzenie z żywej wierzby jest również mocne i lekkie. Płot z wierzby o wysokości 5 stóp jest mocny i trwały, a przy tym przyjemny dla oka. Gęsta struktura gałęzi tej rośliny sprawia, że jest ona popularnym wyborem dla zapewnienia prywatności. Ogrodzenie z wierzby może być przymocowane do istniejącego ogrodzenia z siatki łańcuchowej lub palików. Ogrodzenia z wierzby nie wymagają prawie żadnej konserwacji po ich zasadzeniu. I są estetyczne. Można je posadzić nawet tam, gdzie obawiamy się spojrzeń sąsiadów.

Ogrodzenie z wierzby najlepiej sadzić z dala od fundamentów domu, szamba i grządek ogrodowych. Korzenie wierzby poszukują wody i mogą powodować problemy. Można to jednak kontrolować poprzez odpowiednią konserwację ogrodzenia. Żywe ogrodzenie w Anglii pokazuje piękno wierzb w zimie. Wiosną zakwitną one bujnymi, zielonymi liśćmi. Żywe ogrodzenie z wierzby to doskonały wybór dla Twojego ogrodu. Ale równie istotne jest sadzenie nasion wierzby o odpowiedniej porze roku.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak odnowić betonowy płot
Czytaj Dalej

Jak odnowić betonowy płot

Szukasz tańszego i bardziej praktycznego sposobu na naprawę swojego betonowego ogrodzenia? Możesz wymienić swój stary płot na nowy,…
Jak zrobić ogrodzenie z klinkieru
Czytaj Dalej

Jak zrobić ogrodzenie z klinkieru

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ogrodzenie z klinkieru, czytaj dalej! Omówimy osadzanie słupków w żwirze lub betonie, pranie…
Jak odnowić ogrodzenie klinkierowe
Czytaj Dalej

Jak odnowić ogrodzenie klinkierowe

Jeśli masz klinkierowy płot i chciałbyś ożywić jego wygląd, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego…
Jak zrobić płot z wikliny
Czytaj Dalej

Jak zrobić płot z wikliny

Chcesz wiedzieć jak zrobić ogrodzenie z wikliny? Możesz użyć winorośli lub PCV lub nawet spróbować techniki wiklinowej. Oto…