Jak zrobić betonową donicę krok po kroku

Jak zrobić betonową donicę krok po kroku

Do pokrycia drewnianego pojemnika możesz użyć oleju spożywczego, nieprzywierającego sprayu do gotowania lub wosku w paście. Możesz również wyciąć kawałki rury PCV o długości jednego cala. Te kawałki posłużą do wykonania otworów odpływowych w gotowej betonowej donicy. Nosić parę rękawic podczas mieszania mieszanki betonowej. Zaleca się również, aby kolor betonu, jeśli chcesz. Następnie, można wlać mieszankę betonową do formy. Wreszcie, uszczelnić betonowe garnki z uszczelniaczy silikonowych.

Materiały

Pierwszym krokiem do wykonania betonowej donicy jest przygotowanie materiałów. Do tego projektu będziesz potrzebował trochę suchego premixu i trochę pigmentu do betonu. Wybierz jeden z kolorów: tea rose, morning mist lub blush. Te kolory są świetne do celów dekoracyjnych i są również odporne na wilgoć. Jeśli nie planujesz dodać kolor do puli, to będzie off-white. Możesz również narysować wzór na powierzchni donicy ołówkiem lub użyć emalii syntetycznej do pokrycia donicy.

Możesz również użyć plastikowej doniczki jako formy. Upewnij się, że ścianki mają co najmniej cztery cale grubości. Wsyp trochę mieszanki betonowej i obciąż je naturalnymi kamieniami lub kamieniami rzemieślniczymi. Możesz również użyć szklanych kubków do ich ważenia. Niech mieszanka wyschnie całkowicie w pudełku. Gdy cement stwardnieje, użyj bloku szlifierskiego, aby wygładzić krawędzie. Schnięcie zajmie kilka dni.

Po przygotowaniu mieszanki betonowej, użyj dwóch pojemników do swojego kwietnika. Jako formy możesz użyć także plastikowych miseczek lub jednorazowych pojemników. Plastikowe pojemniki posłużą jako wewnętrzne formy dla Twoich betonowych doniczek. Po utwardzeniu betonu, usuń plastikowe pojemniki i zasadzić swoje rośliny. Teraz możesz ponownie wykorzystać formy do innych projektów. Te betonowe donice to świetny sposób na stylowe wyeksponowanie roślin.

Kiedy skończysz betonową donicę, możesz ją pomalować lub udekorować roślinami. Pamiętaj tylko, aby pozwolić jej wyschnąć przed nałożeniem jakiegokolwiek uszczelniacza lub pomalowaniem jej. Pamiętaj, że beton jest porowaty, więc powinieneś trzymać go z dala od gleby, aby uniknąć uwalniania do niej substancji chemicznych. Ponadto, upewnij się, aby użyć jasnego uszczelniacza akrylowego po zakończeniu z nim. Twoja betonowa donica będzie trwać przez lata, więc należy być bardzo ostrożnym, aby nie zaniedbać go!

Formy

Jeśli chcesz stworzyć donicę, musisz najpierw zrobić formę. Potrzebny będzie większy pojemnik niż donica, którą chcesz zrobić, powinien być też szerszy. Jeśli jest zimno, umieść pojemnik na zewnątrz na równej powierzchni. Gdy pojemnik jest już wypełniony, wypełnij go prawie po brzegi piaskiem z placu zabaw, upewniając się, że ugniatasz go tak mocno, jak tylko możesz rękami.

Sprawdź także:  W jakie środowisko wpisuje się osłona zielonej donicy?

Jeśli chcesz użyć formy z włókna szklanego, musisz się upewnić, że jest ona wzmocniona. To dlatego, że włókno szklane zgina pod wpływem ciepła, więc może pęknąć lub wypaczyć. Ponadto, może chcesz kupić wzmocnione formy, aby zapobiec betonowi z wypaczenia z powodu wagi. Gdy forma jest wykonana, można następnie wlać beton wewnątrz. Jeśli nie chcesz używać formy, możesz użyć innego rodzaju materiału na donicę.

Jeśli wolisz używać włókna szklanego do garnka, możesz znaleźć formy, które są wykonane z tego materiału. Tego typu formy są zazwyczaj wykonane z włókna szklanego, które ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami. W przeciwieństwie do innych materiałów, ten materiał może być ponownie wykorzystany kilka razy. Dodatkowo można przez nie przewiercić i przykręcić śruby, co oznacza, że można stworzyć betonową sadzarkę, nawet jeśli roślina nie jest jeszcze żywa. Ten typ sadzarki jest również lekki, co jest idealne do przenoszenia.

Jeśli nie jesteś wielkim fanem betonu, nadal możesz zrobić własną betonową donicę używając plastikowej formy. Możesz użyć pojemnika na kwaśną śmietanę lub formy Nilla wafer, ale należy upewnić się, że są one szersze. Obie te opcje zapewnią ciaśniejsze dopasowanie i wystarczającą grubość dla ścian betonowej sadzarki. Po wlaniu betonu do formy, musisz umieścić go na płaskiej powierzchni, aby ustawić. Czas wiązania wynosi od 15 minut do nieco więcej, w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia, w którym pracujemy.

Wlewanie mieszanki betonowej

Podczas mieszania betonu ważne jest prawidłowe odmierzanie części. Na przykład wlewanie betonu do naczynia wymaga odmierzania części objętościowych jednocalowych kostek betonu. Dodawanie mieszanki do mniejszego pojemnika to taka sama procedura. Następnie, wlać tyle betonu, aby wypełnić go około dwóch trzecich. Aby uniknąć wodnistego bałaganu, użyj słomki, aby stworzyć otwór drenażowy. Wlać beton do garnka, aż słoma dotyka dna betonu. Niech beton utwardza się przez czas wskazany na worku. Na przykład, jeśli używasz Cement All, musisz pozostawić go na jedną godzinę.

Jeśli mieszasz beton w domu, musisz znaleźć miejsce, w którym jest on dobrze wentylowany. Noś okulary ochronne i maski przeciwpyłowe. Aby upewnić się, że mieszanka betonowa jest całkowicie nasycona, przeczytaj worek z cementem i postępuj zgodnie z jego instrukcjami. Idealnie, twój beton będzie trzymać swój kształt przez 30 do 45 sekund. Nie spiesz się, ponieważ beton bardzo szybko zastyga w kontakcie z wodą.

Sprawdź także:  Jak zrobić osłonę na doniczkę z kamieniami

Aby uniknąć niechlujstwa, dodawaj wodę powoli. Zaczynamy od stopniowego dodawania wody, zaczynając od małej ilości i przechodząc dalej. Jeśli nie wiesz, ile wody dodać, trzymaj w pobliżu suchy worek na wypadek, gdyby było jej za mało. Wlewanie betonu do garnka krok po kroku ułatwi i przyspieszy Twoją pracę. Nie będzie to trudne, jeśli otrzymasz pomoc!

Gdy mieszanka betonowa jest już gotowa, wymieszaj ją z wodą ruchem w tył i w przód, dbając jednocześnie o równomierne rozprowadzenie proszku. Użyj motyki ogrodowej, aby równomiernie rozprowadzić wodę w całej mieszance. Nie zapomnij o częstym mieszaniu – zbyt duża ilość wody może spowodować, że mieszanka będzie się kruszyć, więc nie krępuj się! Nie chcesz przecież skończyć z kałużą betonu.

Uszczelnianie donic betonowych

Zanim zaczniesz uszczelniać donice betonowe, musisz je najpierw dokładnie oczyścić. Być może trzeba będzie wygładzić wewnętrzną powierzchnię za pomocą metalowego pilnika. Następnie należy wymieszać klej do betonu z trzema częściami wody. Po rozpuszczeniu kleju, trzeba będzie dodać barwnik. Wymieszać materiały, aż mają konsystencję ciasta naleśnikowego. Pozwól, aby mieszanina siedzieć przez 24 godziny. W razie potrzeby powtórz proces.

Następnie będziesz potrzebował patelni do mieszania. Patelnię można znaleźć w każdym sklepie z narzędziami. Można też mieszać beton w wiadrze. W przypadku większych donic doskonale sprawdzi się mikser. Następnie wlewamy mieszankę do donic. Gdy beton jest całkowicie wymieszany, zastosuj bezpieczny dla żywności wosk lub farbę. To stworzy barierę sanitarną między betonem a żywnością. Następnie można rozpocząć umieszczanie roślin w doniczkach.

Następnie należy dodać uszczelniacz. Dokładnie wymieszaj beton i upewnij się, że ściany mają co najmniej cztery cale grubości. Można kupić spray do gotowania w lokalnym sklepie, lub można użyć spirytusu mineralnego. Wystarczy wlać trochę sprayu na dnie pudełka i rozprowadzić go za pomocą szmatki. Gdy to zrobisz, beton zacznie twardnieć. Jeśli musisz powtórzyć proces, upewnij się, że mieszasz go kilka razy. Nie powinno być żadnych grudek.

Powinieneś również wziąć pod uwagę zasadowość betonowej donicy. Jeśli nie zastosujesz uszczelniacza, gleba będzie miała poziom pH wyższy niż preferowany zakres dla roślin. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku sukulentów. Aby uniknąć tego problemu, spróbuj moczyć betonowe donice w wodzie przez 3 dni przed nałożeniem drugiej warstwy uszczelniacza. Matowe wykończenie uszczelniacz będzie najlepszym wyborem, ponieważ nie będzie pokazać linie, gdy uszczelniacz wyschnie.

Sprawdź także:  Jaka podstawka ceramiczna jest najlepsza do doniczek Terra Cotta?

Dokonywanie otworów odwadniających w betonowych donicach

Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, możesz wywiercić otwory odwadniające samodzielnie za pomocą wiertarki. Chociaż może to wymagać trochę czasu, to będzie dobrze warte w końcu. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas wiercenia należy używać chłodnej wody i utrzymywać otwór w czystości i suchości. Taca zrzutowa jest również doskonałym sposobem, aby zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza i powodowaniu bałaganu. W tym przewodniku krok po kroku pokażemy Ci, jak wykonać otwór drenażowy dla Twojej doniczki.

Zanim zaczniesz, przygotuj swój pojemnik do wiercenia. Przygotuj wiertarkę i wiertło. Użyj wiertła, które jest prostopadłe do podstawy doniczki. Wierć lekko i z jak najmniejszą prędkością. Nie wierć zbyt szybko, ponieważ może to uszkodzić doniczkę i wiertło. Po zakończeniu wiercenia usuń taśmę i wypłucz doniczkę, aby usunąć pozostałości po wierceniu.

Przygotuj swój pojemnik spryskując go olejem spożywczym, nieprzywierającym sprayem do gotowania lub woskiem w paście. Możesz również pociąć rurę PCV na kawałki o długości jednego cala. Użyj tych kawałków do wykonania otworów drenażowych w betonowych doniczkach. Pamiętaj, aby nosić rękawice podczas pracy z mieszanki betonowej. Szybka beton ustanawiania mogą być kolorowe, jak wolisz. Aby chronić swoje ręce przed betonem, możesz pomalować beton przed wierceniem.

Po przygotowaniu pojemnika do formowania, można teraz wykonać otwór odwadniający. Najlepiej wykonać go podczas formowania, ponieważ będzie to łatwiejsze niż wiercenie otworów po wyschnięciu betonu. Możesz zrobić ten otwór w dnie sadzarki przez wycięcie kawałka słomy pitnej, która jest około jednej czwartej cala grubości. Następnie należy wypełnić otwór klejem i włożyć wewnętrzną formę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zrobić gliniany garnek
Czytaj Dalej

Jak zrobić gliniany garnek

Jeśli szukasz łatwego sposobu na gotowanie z gliny, powinieneś nauczyć się jak zrobić gliniany garnek. Oto kilka ważnych…
Jak zrobić makramę do doniczki
Czytaj Dalej

Jak zrobić makramę do doniczki

Jeśli chcesz się nauczyć jak zrobić makramę do doniczki, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten projekt jest bardzo…
Jak zamontować donicę na balustradzie
Czytaj Dalej

Jak zamontować donicę na balustradzie

Aby zamontować donicę na poręczy, musisz kupić kilka uchwytów. Są to duże metalowe uchwyty, które mocuje się do…