Zaprawa tynkarska i jej zastosowanie

Zaprawa tynkarska i jej zastosowanie

Wśród materiałów dostępnych w sklepach budowlanych możemy znaleźć zaprawy tynkarskie. To gotowe produkty, które wymagają jedynie zmieszania z wodą, aby nadawały się do użytku. Występują jednak w różnych rodzajach, a każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Dowiedzmy się, co to jest zaprawa tynkarska i jakie jest jej zastosowanie.

Zaprawa tynkarska – do czego służy?

Surowa ściana z pustaków czy bloczków nie jest estetyczna ani równa, gdyż widoczne są w niej spoiny. Aby ją uatrakcyjnić i wygładzić, trzeba położyć na nią warstwę materiału, którym najczęściej jest właśnie zaprawa tynkarska. To materiał o charakterze wykończeniowym, który może stanowić docelowe wykończenie lub być bazą pod płytki czy tapetę ścienną. Zaprawa tynkarska pełni również rolę ochronną, zabezpieczając mur przed przemarzaniem, wilgocią i zagrzybieniem. Stosowanie gotowych zapraw tynkarskich jest bardzo proste. Wystarczy złączyć je z wodą, pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji, a następnie nakładać na ściany ręcznie lub maszynowo.

Sprawdź także:  Dlaczego warto zainwestować w przedłużacz ogrodowy do domu?

Zaprawy tynkarskiej nie należy mylić z zaprawą murarską. Ta druga ma znacznie szersze zastosowanie i służy do tworzenia ścian, wylewek, fundamentów oraz podkładów pod posadzki, natomiast zaprawa tynkarska wykorzystywana jest jedynie do tworzenia tynków. Niemniej jednak w niektórych sklepach dostępne są specjalne uniwersalne zaprawy murarsko-tynkarskie, które pełnią rolę zarówno zaprawy murarskiej, jak i tynkarskiej.

Zastosowanie zaprawy tynkarskiej w zależności od typu

Zastosowanie zaprawy tynkarskiej różni się w zależności od jej typu. Podstawowy podział obejmuje zaprawy zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze przeznaczone są do aplikowania na zewnętrzne ściany budynku, gdyż doskonale radzą sobie z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, natomiast wewnętrzną zaprawę tynkarską możemy użyć tylko w pomieszczeniach. 

Sprawdź także:  Zbiornik na deszczówkę - który model wybrać

Szeroka oferta zapraw tynkarskich dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane

Warto znać też zastosowanie zaprawy tynkarskiej stworzonej z różnych materiałów:

  • zaprawa tynkarska gipsowa – przeznaczona na ściany wewnętrzne, ale nie w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć. Charakteryzuje się dużą paroprzepuszczalnością i szybszym czasem schnięcia w porównaniu z zaprawą cementowo-wapienną,
  • zaprawa tynkarska cementowa – może być wykorzystywana jako podkład pod tynk cementowo-wapienny, pod izolację fundamentów lub w ramach wykańczania cokołów bądź innych elementów, co do których istnieje ryzyko, że mogą ulegać uszkodzeniom,
  • zaprawa tynkarska cementowo-wapienna – uniwersalny typ, który może znaleźć zastosowanie zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w tym w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia. W przypadku tego rodzaju zaprawy nie musimy także poprawiać jej przyczepności do podłoża poprzez stosowanie chemicznych środków adhezyjnych i gruntujących. Można układać ją na ścianach betonowych, bloczkach betonowych, ale także ścianach z cegły silikatowej czy też ceramiki czerwonej.
Sprawdź także:  Jak zaprojektować nowoczesny taras? Oto kilka wskazówek

Jak widać, zastosowanie zaprawy murarskiej nie jest skomplikowanym zadaniem. Trzeba jedynie wiedzieć, jaki typ zaprawy użyć w konkretnym przypadku.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *