Planowanie prac ogrodowych w zimie – część I

Planowanie prac ogrodowych w zimie – część I

Zima to okres gdy prace ogrodowe są ograniczone do minimum. Jako, iż dzięki temu masz dużo więcej czasu warto zastanowić się nad planami dotyczącymi upraw w nadchodzącym sezonie, a także zakupami sprzętu jaki będzie potrzebny do ich zrealizowania.

Impulsem do zakupów tego typu artykułów w sezonie zimowym mogą być zarówno święta, które są świetnym pretekstem do nabycia sprzętów ogrodowych jak i fakt, iż poza „sezonem” często można trafić na dużo lepsze ceny niż w trakcie jego trwania.

Jak zacząć planowanie? Na wstępie warto jest wziąć dużą kartkę papieru i rozrysować cały ogród z podziałem na poszczególne uprawy, ścieżki oraz grządki. Przejrzyj projekty innych ogrodów i zastanów się co warto zaimplementować w Twoim tak, aby prezentował się on jak najlepiej. Pamiętaj jednak, że nie tylko wygląd ale też i funkcjonalność się liczy – co bowiem Ci po ogrodzie w którym nie możesz swobodnie się poruszać?

Sadzenie roślin nie powinno ograniczać  się tylko do ich ozdobnych typów. Nawet, jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem, zainteresuj się uprawą szczypiorku, pietruszki oraz koperku. Polecam Ci również cebulę, szczególnie sprawdzającą się w polskich warunkach i dostosowaną do naszej kuchni.

Podczas planowania ogródka warto brać pod uwagę kompostownik. Wynika to z faktu, iż o wiele zdrowiej jest nawozić uprawy własnoręcznie przygotowanym dodatkiem do podłoża niż chemikaliami jakie znajdują się w nawozach sztucznych. Poza kompostownikiem należy również wytyczyć tak zwane „miejsce wypoczynku” czyli przestrzeń gdzie będziesz mógł rozłożyć grilla, stół z krzesłami, leżaki czy też basen.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie jaki typ kwiatów warto posadzić na Twojej działce. Weź pod uwagę nasłonecznienie, glebę oraz własne gusta dotyczące tego jak wyglądać ma wymarzone miejsce wypoczynku.

Dobrze jest również zastanowić się w jaki sposób chcemy korzystać z ogrodu, niezależnie bowiem od wieku przyda się nam zawsze odrobina ruchu. Tą zapewnić mogą prace pielęgnacyjne przy uprawach jak i zamontowanie prostych akcesoriów służących do ćwiczeń czy tez gier i zabaw. Jeśli chodzi o te pierwsze nie jest to nic trudnego – zamontowanie drążka do podciągania się nie jest ani kosztowne ani nie wymaga dużego wysiłku. To samo można powiedzieć o postawieniu ściany do squasha bądź kosza do gry w koszykówkę.

Ciekawym rozwiązaniem, które zadowoli zarówno osoby starsze jak i młodsze będzie z pewnością basen ogrodowy. Pozwoli on nie tylko na zabawę ale także utrzymanie kondycji fizycznej. Zapewni również odrobinę ochłody w parne i duszne letnie dni. Warto więc zastanowić się nad jego zakupem. Jeśli nie stać nas, bądź nie mamy miejsca, na basen stały, znajdujący się w ziemi, na rynku dostępnych jest bardzo dużo konstrukcji rozkładanych dostosowanych do wieku użytkowników.

Planując więc ogród nie spiesz się ale dokładnie przemyśl co chcesz na nim robić i w jaki sposób cieszyć się z tego kawałka ziemi, który należy do Ciebie. W drugiej części wpisu zajmę się najbardziej przydatnymi narzędziami do prac polowych.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *