Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonać

Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonać

Styczeń jest najchłodniejszym w naszym kraju miesiącem w roku. Średnie temperatury osiągają kilka stopni poniżej zera, a dodatkowo towarzyszą im częste opady. Mimo wszystko klimat w Polsce nie należy do najostrzejszych, dlatego też, w zależności od panującej pogody, możemy zająć się różnymi pracami ogrodowymi.

Podobnie jak w grudniu, również w styczniu dokonujemy oględzin wykonanych osłon. Warto upewnić się, czy nie zostały naruszone. W razie potrzeby naprawiamy je. Sprawdźmy także ściółkowanie czy kopczyki usypane z liści. Wiatr mój je roznieść, odsłaniając wrażliwe na zimno rośliny. Jeżeli jednak znajdują się one pod śniegiem, nie ingerujemy w nie.

Mokry śnieg zalegający na pędach i gałęziach regularnie strzepujemy, by nie doprowadził do zniekształcenia pokroju roślin. Jeśli śnieżny puch pokrył nasz trawnik, odśnieżajmy go, usypując śnieg pod drzewami. W ten sposób w trakcie odwilży nie stanie się jedną wielką kałużą.

Jeśli po silnych mrozach i nagłych odwilżach śnieg zmienia się w lodową pokrywę zalegającą na trawie czy innych roślinach, kruszymy ją, by zapewnić roślinom dostęp tlenu i uchronić je przed zniszczeniem.

Śnieg odgarniamy także z oczka wodnego, by zapewnić zimującym w nim roślinom niezbędną ilość słonecznego światła. Jeśli w głębszym oczku zimują ryby, zapewnijmy im także dostęp tlenu. W zamarzniętej tafli wody wykonujmy przeręble lub umieśćmy w nim oczku wiązkę słomy lub trzciny.

Jeżeli zima nie jest bardzo mroźna, a temperatury nie spadają poniżej -5 stopni Celsjusza ( a najlepiej, gdy są dodatnie), możemy zająć się przycinaniem drzew i krzewów, a także żywopłotów. Wtedy też pozyskujemy zdrewniałe pędy przeznaczone na zrazy do szczepienia. Do nadejścia wiosny przechowujemy je w temperaturze ok. 2 stopni Celsjusza (np. w piwnicy). Z przycinaniem wstrzymujemy się wtedy, gdy prognozy pogody wskazują nawrót dużych mrozów po odwilży.

Podczas odwilży podlewamy także rośliny zimozielone. To zapewni im niezbędną do przetrwania zimy wodę, którą tracą przez liście oraz igły, a której nie mogą pobierać przez korzenie z powodu zamarzniętej gleby.

8366818229_a881520257_c

Styczeń to także czas, gdy należy wykonać bielenie drzew owocowych. Ochroni to korę drzew przed pękaniem, do którego może dojść w wyniku nagrzania jej za dnia promieniami słonecznymi i nagłego ochłodzenia w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Jeżeli wapno zostanie zmyte z pni, zabieg należy powtórzyć.

Pamiętajmy także o regularnym kontrolowaniu przechowywanych w zamkniętych pomieszczeniach cebul, bulw, warzyw i owoców. Te, na których zauważymy oznaki chorób, pleśni czy gnicia, natychmiast usuwamy, by nie doprowadzić do zarażenia wszystkich egzemplarzy.

Jeśli jeszcze nie przyjrzeliśmy się naszym ogrodowym narzędziom, teraz możemy zająć się ich czyszczeniem, konserwacja lub wymiana na nowe.

Zdjęcia: foter.com

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *