Oczko wodne w zimie

Oczko wodne w zimie

Oczka wodne stanowią ozdobę ogrodów wielu z nas. Pełnię swojej urody ukazują w sezonie wiosenno-letnim. Abyśmy mogli cieszyć się nimi przez wiele sezonów, należy jednak odpowiednio o nie dbać i zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi panującymi w zimie. Jak więc przygotować naszą wodną ogrodową ozdobę do zimy?

Nasze oczko wodne stanowi dla nas przede wszystkim ozdobę. Jednak dla zasiedlających je ryb oraz porastających roślin to miejsce życia i rozwoju. Z obu powodów powinniśmy więc dołożyć starań, by umożliwić naszemu zbiornikowi przetrwanie zimy w nienaruszonym stanie, a florze i faunie warunki do życia w tych niesprzyjających warunkach. Jak to zrobić?

Wiele zależy od tego, jakiej głębokości jest nasze oczko. W przypadku zbiorników głębszych i w sytuacji, gdy zamieszkujące je zwierzęta będą w nim zimowały, musimy zadbać o odpowiednie dotlenianie wody.

Przede wszystkim , jeśli chodzi o pozostawione w oczku rośliny, pozbawiamy je obumarłych części, a zdrowe pędy przycinamy. Lilie wodne, które umieszczone są płytko w koszach, przenosimy głębiej – na głębokości 100 cm bezpiecznie przetrwają zimę. Z oczka wyjmujemy wrażliwe na zimno rośliny i przechowujemy je w pojemnikach z woda w zamkniętych pomieszczeniach.

Również ryby mogą zimować w głębszym oczku. Jesienią stopniowo zaprzestajemy ich karmienia, a zimą zupełnie rezygnujemy z dostarczani im pokarmu. Aby nie zagroził im brak tlenu, na powierzchni oczka – zanim zamarznie – warto ułożyć styropianowy pływak bądź specjalną grzałkę. Zamiast tego możemy umieścić w oczku niewielkie snopki słomy, które utrudnią zamarzanie wody i umożliwią dostęp tlenu do głębszych jej warstw.

1620587_8e7289cec6_b

Jeżeli natomiast nasze oczko jest niewielkie i płytkie, najprawdopodobniej woda w nim zamarznie aż do dna. Dlatego powinniśmy przenieść z niego wszelkie zwierzęta oraz wrażliwe na mróz rośliny. Ryby zimujemy w pojemnikach z woda w pomieszczeniu o temperaturze 8-10 stopni Celsjusza i nie dokarmiamy ich w tym czasie.

Warto także dodać, że gdy zamarznięta tafla wody zostanie pokryta śniegiem, należy regularnie usuwać jego warstwę, by zapewnić pozostawionym w niej roślinom wystarczającą do przeżycia ilość światła słonecznego.

Każde oczko, bez względu na jego wielkość i głębokość, należy przed nadejściem zimy oczyścić. Usuwamy opadłe liście i muł zgromadzony na dnie (wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostawiamy w oczku ryby – w mule znajdą schronienie). Poza tym przycinamy rozpraszające się dookoła oczka rośliny i usuwamy chwasty.

Zdjęcia: foter.com

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *