Przegląd ogrodu po zimie

Przegląd ogrodu po zimie

Zanim jeszcze skończy się kalendarzowa zima, wiosenna pogoda może sprawić, że będziemy mogli zajrzeć do naszego ogrodu. Gdy mrozy i śniegi odejdą na dobre, będziemy mogli ocenić stan naszych roślin i elementów wyposażenia. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Mroźne i śnieżne zimy mogą stanowić zagrożenie przede wszystkim dla naszego trawnika, dlatego to jemu w pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć. Z pewnością niezbędne będzie skorzystanie z garbi i usunięcie z niego pozostałości po chwastach, skoszonych źdźbłach i innych obumarłych fragmentów roślin. jeśli gleba porośnięta trawa jest zbita, powinniśmy także zaplanować wertykulację. Pozwoli to na przewietrzenie systemu korzeniowego trawy. Warto także zaplanować nawożenie, a także zaopatrzyć się w nasiona, którymi wysiejemy ubytki w naszym trawniku.

Drzewa i krzewy – na nie także powinniśmy zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się, czy ich pędy nie zostały uszkodzone przez ciężki śnieg bądź czy nie obumarły pod wpływem mrozu lub wysuszającego wiatru. W tym momencie może także zaplanować, kiedy rozpoczniemy ich przycinanie. Pamiętajmy, by uwzględnić tutaj prognozę pogody – przycinania powinniśmy dokonywać wtedy, gdy skróconym gałęziom nie będą zagrażały już przymrozki. Jeśli chodzi o deformacje pędów, przyjrzyjmy się zwłaszcza iglakom, takim jak tuje, jałowce czy cisy. To ich gałęzie są podczas zimy szczególnie narażone na uszkodzenia.

Nasze rośliny ogrodowe warto przejrzeć także pod kątem obecności chorób lub szkodników. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy na korze czy liściach, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat, który pomoże nam uporać się z problemem. Zarówno podcinanie, jak i stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pozwoli nam przygotować nasze rośliny do intensywnego wzrostu w nadchodzących miesiącach.

Gdy tylko stopnieją lody, skontrolujmy stan oczka wodnego. Powinniśmy usunąć z niego wszystkie obumarłe rośliny. Dzięki temu ograniczymy ryzyko rozwoju glonów, a także zrobimy miejsce dla młodych pędów. Z usunięciem warstwy mułu spoczywającego na dnie oczka warto zaczekać, dopóki temperatury na zewnątrz nie wzrosną do co najmniej 10 stopni Celsjusza. Jest to ważne szczególne wtedy, gdy w oczku zimowały ryby – zbyt wczesna ingerencja w ich siedlisko może przyczynić się do osłabienia ich kondycji.

12700911235_1eecf29f48_c

Jeżeli pogoda jest już na tyle sprzyjająca, że zauważymy już pierwsze młode rośliny wyrastające spod ziemi, warto przewietrzyć warstwę zabezpieczającej je ściółki. Ziemia będzie stopniowo wysychać, a gdy to nastąpi, będziemy mogli zająć się jej spulchnieniem.

Poza roślinami, oceńmy także stan naszego ogrodowego wyposażenia. Wszelkie drewniane ławki, stoły czy tarasy należy dokładnie obejrzeć, by sprawdzić, czy po zimie nie wymagają żadnych prac naprawczych czy odświeżenia. Jeśli zaniedbaliśmy te czynności jesienią, teraz również możemy je wykonać. Niektóre z elementów będą wymagały jedynie wyczyszczenia.

Sprawdźmy też stan naszych ogrodowych narzędzi. Jeśli czegoś w nich brakuje, zróbmy listę i skompletujmy niezbędne przybory przy najbliższej okazji.

Zdjęcia: foter.com

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *