Zaprawianie nasion – na czym polega

Zaprawianie nasion – na czym polega

Zaprawianie nasion ma na celu ochronienie ich przed chorobami oraz szkodnikami, jakie roznoszone są przez nasiona, a także które znajdują się w glebie. Zabieg ten znany jest już od starożytności, a dziś stanowi niezbędny element uprawy roślin zdrowych, silnych i odpornych na działanie patogenów. Na czym polega zaprawianie i za pomocą jakich metod możemy go dokonywać?

Na czym polega zaprawianie nasion

Mówiąc krótko, jest to pokrywanie nasion cienką, równomierną warstwą odpowiedniego preparatu. Stosowane obecnie środki umożliwiają ochronę nasion przed chorobami występującymi w glebie, przenoszonymi przez same nasiona czy ziarna. Dzięki warstwie ochronnej nasiona rozwijają się lepiej, są silniejsze i wydają obfity plon. Co więcej, zaprawianie może w niektórych wypadkach okazać się jedynym skutecznym sposobem zwalczania patogenów. Wymaga także stosowania zdecydowanie mniejszych dawek preparatów, niż dzieje się to w przypadku korzystania ze środków ochrony roślin aplikowanych na liście lub do gleby.

Aplikowanie zapraw

Aby zaprawianie roślin było skuteczne i przeprowadzone prawidłowo, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim konieczne jest przestrzeganie ustalonej dawki i dozowanie jedynie niezbędnej ilości preparatu. Użycie zbyt dużej dawki może bowiem skutkować marnotrawstwem, ale także ryzykiem toksyczności wobec roślin. jeśli natomiast będzie ona zbyt mała, może okazać się niewystarczająca do właściwej ochrony roślin, a ponadto skroić czas, w jakim zwalczane będą gruntowe insekty. Nierówne zaprawianie może z kolei skutkować uszkodzeniem niektórych nasion czy ziaren. Jeżeli zachowane zostają odpowiednie proporcje – ilość preparatu zaprawiającego dobrana została do ilości poddawanych zaprawieniu nasion – można przystąpić do dzieła. Sam proces polega na nałożeniu wybranego środka na nasiona. Te, będąc w ruchu i ocierając się o siebie, umożliwiają pełne i równomierne rozprowadzenie produktu.

Zaprawianie nasion w domu i w rolnictwie

Zaprawienie nasion wykonuje się na dużą skalę w rolnictwie. W tym celu korzysta się z odpowiednich urządzeń, które, w zależności od stosowanej metody zaprawiania, działają w sposób ciągły lub dzielą na porcje zarówno nasiona, jak i preparaty chemiczne.

W warunkach domowych także możemy wykonać zaprawianie nasion. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i dokładnie przestrzegać instrukcji widniejącej na ich opakowani – znajdziemy tam właściwe dawkowanie środka. Co więcej, w amatorskich uprawach możemy również stosować bardziej ekologiczne sposoby, np. moczenie nasion w naparze z rumianku lub w wywarze z gałęzi czeremchy. Pamiętajmy też, że zaprawianiu warto poddać nie tylko nasiona, ale również cebule kwiatowe.

Zdjęcie: foter.com

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *