Jak wybrac basen ogordowy? Część I

Jak wybrac basen ogordowy? Część I

Gdy tylko dni wydłużą się dostatecznie aby słońce zaczęło ogrzewać powietrze do temperatur powyżej dwudziestu pięciu stopni wówczas w wielu głowach zaczyna świtać myśl o ochłodzeniu się za pomocą wody. Najbardziej komfortowo i najprzyjemniej jest to oczywiście zrobić za pomocą basenu rozłożonego we własnym ogrodzie.

Zalet posiadania basenu ogrodowego jest wiele – można w nim zorganizować imprezę dla przyjaciół, odprężyć się samemu lub dać wiele radości dzieciom, które z chęcią będą z niego korzystać. Podstawowym błędem byłoby traktowanie ich jako rozrywki dla bogaczy – nic bardziej mylnego. Technologia poszła na tyle do przodu, iż cena tego typu instalacji waha się pomiędzy kilkuset złotymi a kilkoma tysiącami. Nie należy również uważać, iż za najniższe kwoty dostaniesz basen dla dzieci – wbrew pozorom można już za nie kupić całkiem duże konstrukcje mieszczące kilkanaście osób bez zbyt dużego ścisku. Jeśli masz do wydania kilka tysięcy złotych kupisz już za tą kwotę bardzo wytrzymały basen rozporowy bądź stelażowy o przynajmniej pięciu metrach szerokości i wysokości ponad metr.

Baseny można podzielić na konstrukcje przenośne i stacjonarne. Te drugie charakteryzują się oczywiście dużo większą wytrzymałością. Dzięki wspomnianemu już postępowi technologicznemu budowanie basenu jest coraz tańsze oraz zajmuje mniej czasu niż kiedyś. Należy jednak w tym przypadku liczyć się z kosztami znacznie przewyższającymi basen przenośny, które mogą być zbyt duże dla wielu kieszeni.  Inną kwestią jest również zmiana krajobrazu ogrodu na którym powstaje taka instalacja co często oznacza dość poważne prace ziemne. Basen o powierzchni przekraczającej trzydzieści metrów kwadratowych to również obowiązek postarania się o pozwolenie na budowę od odpowiedniego organu administracji. Jeśli ma on poniżej trzydziestu metrów kwadratowych pozwolenie nie jest wymagane, jednak już samo zgłoszenie tak. W zamian jednak za te niedogodności uzyskasz instalację trwałą i komfortową zapewniającą relaks na najwyższym poziomie.

Baseny przenośne to oczywiście brak problemów z zezwoleniami i wszelkimi formalnościami. W tym przypadku również można myśleć nie tylko o leżeniu w wodzie ale i zażyciu odrobiny ruchu. Ich kolejnym atutem jest to, iż bardzo dobrze komponują się z ogrodem dzięki zastosowaniu ciekawego wzornictwa na przykład w postaci elementów drewnianych. Nowoczesne konstrukcje sa bardzo łatwe do rozłożenia, a także proste w obsłudze.

Na który rodzaj więc się zdecydować? Najprościej będzie wybrać basen odpowiadający Twoim możliwościom finansowym oraz ilości miejsca jakie możesz na niego przeznaczyć. To, iż będzie to basen mobilny nie oznacza, iż jest gorszy. Możliwość złożenia i rozłożenia w innym miejscu jest bardzo często atutem pozwalającym na lepsze dostosowanie instalacji do własnych potrzeb, które przecież z czasem mogą się zmieniać.

Pamiętaj również, że bywa i tak, iż basen po prostu się nudzi bądź chcesz wykorzystać zajmowane przez niego miejsce w inny sposób. W przypadku konstrukcji stacjonarnej oznacza to duże koszty rozbiórki oraz zasypania dziury powstałej w skutek utworzenia basenu.

 

 

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *