Jak wybrać basen? Część II

Jak wybrać basen? Część II

W drugiej części poradnika dotyczącego doboru basenu zajmę się tym, jaki przenośny model powinieneś wybrać jeśli zdecydujesz się na ten typ basenu. Wbrew pozorom konstrukcji tego typu jest bez liku, a wybór może przyprawić o ból głowy. W tekście zawarłem kilka praktycznych wskazówek dzięki którym nie powinieneś popełnić błędu przy zakupie basenu.

Podstawowa konstrukcja to oczywiście basen dmuchany. najtańsza, najmniej trwała ale też i najprostsza w obsłudze. Baseny dmuchane nie są drogie – zaczynają się od trzydziestu złotych. Łatwo można je zniszczyć przebijając powłokę, która dodatkowo ulega ciągłemu osłabieniu pod wpływem promieni słonecznych co oznacza, iż de facto są one do wykorzystania tylko przez jeden sezon. Należy jednak zwrócić uwagę, iż przy tak niskiej cenie nie stanowi to poważnego problemu. Oczywiście basen tego typu nie nadaje się do pływania czy nurkowania, a tym bardziej dla większej ilości dorosłych osób. Z reguły jest on przeznaczony dla dzieci, które dzięki nikłej głębokości wody nie są w stanie zrobić sobie krzywdy.

Baseny rozporowe są bardziej wytrzymałe od dmuchanych jednak wyraźnie słabsze od stelażowych. Cenowo również plasują się pośrodku stawki – modele najtańsze to koszt około trzystu złotych przy czym większe modele dochodzą nawet do kilku tysięcy. W stosunku do swoich dmuchanych odpowiedników są one dużo bardziej pojemne, a także głębokie. Spotyka się modele w których można nurkować co często objawia się za pomocą posiadania przez nie drabinki. Zasada działania oparta jest na prawach fizyki – woda wypełnia basen wywierając ciśnienie hydrostatyczne na ścianki przez co nabierają one sztywności i kształtów. Wykończeniem basenu jest kołnierz z powietrzem pozwalający na dostosowanie kształtu do wysokości lustra wody. Wygoda użytkowania wzrasta dzięki temu, ponieważ wraz z ubytkiem cieczy basen się obniża i łatwiej do niego wejść. PCV i inne tworzywa z jakich się je wykonuje gwarantują trwałość na lata.

Basen stelażowy jest największą i najdroższą konstrukcją z omawianych i dostępnych na rynku. Ceny zaczynają się od około pięciuset złotych do kilkunastu tysięcy. Tego typu sprzęt wytrzyma jednak kilkanaście lat, a większość modeli z łatwością zmieści nawet powyżej dziesięciu osób. Ścianki są zbudowane z usztywnionego metalem PCV tworząc okrąg lub prostokąt. Rozkłada się je jednak długo i biorą w tym udział minimum dwie osoby.

Nieco innym rozwiązaniem jest basen drewniany, który świetnie będzie współgrał z resztą ogrodu. Co do zasady jest to basen stelażowy o wykończeniach z omawianego materiału bądź imitującego go. W tym drugim przypadku nie ma się co przejmować wytrzymałością oraz konserwacja drewna.

Baseny należy dobierać wedle przewidzianych zastosowań – jeśli ma to być tylko miejsce zabawy małego dziecka nie warto inwestować w nie zbyt dużych pieniędzy. Co innego jeśli mają się w nim odbywać imprezy – wówczas należy pomyśleć o zakupie solidnego, stelażowego basenu, który będzie stanowić nie lada atrakcję nie tylko dla domowników ale i gości.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *